Başkandan Mektuplar


Sayın / Sevgili PEN Üyeleri

Her ay üyelerimize yazdığım, ilişkileri canlı tutmaya çalıştığım bu mektupların ne denli okunduğundan kuşkum olsa da, aylık haberleşmeyi sürdürmeye kararlıyım.

10 Mart'ta PEN Duygu Asena Ödülünü İstanbul'da Alşman Kültür Evi (Goethe Enstitüsü) Kütüphanesinde gerçekleştirdiğimiz bir törenle Dil Derneği Başkanı Sevgi Özel'e verdik. Dilbilimci hocaların, yazarların, gazetecilerin, yayıncıların hazır bulunduğu törenin ayrıntılarını sitemizden ya da Cumhuriyet'teki yazımdan okuyabilirsiniz. http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/696791/Kadinlar_susmayin_.html

Her yıl verdiğimiz PEN Şiir Ödülü bu yıl Egemen Berköz'ün. Yönetim Kurulumuz Ödül gerekçesini şöyle belirledi:

İlk kitabı Çin Askeri Ah Devran'dan(1966) başlayarak sarsıcı bir şiir yazan, insanın yalnızlığını toplumsal varlığı içinde değerlendiren, her zaman daha derini yoklayan, fakat bu yoklamayı insanın iç sesiyle yapıyormuş gibi düşündürten, Türk şiirinin 60 kuşağından gelen öncü ismi Egemen Berköz'ü 2017 PEN Türkiye Şiir Ödülü ile selamlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Şiiri kadar çevirileri ve yazılarıyla da edebiyata, şiire, müziğe ve yaşama dingin, usul bir ses katan Egemen Berköz az yazmasına karşın, unutulmaz şiirleriyle de her zaman farklı bir ses olmayı sürdürüyor.

Hepinizi ödül töreni ve kokteyle bekliyoruz.

Biliyor musunuz? Ocak ayında ülkemizde 29 kadın öldürüldü. Şubat ayında 38 kadın öldürüldü... Bir 8 Martı daha geride bıraktık... Mart ayı kitabı olarak, Şirin Tekeli'nin "Feminizmi Düşünmek" adlı kitabını seçtik. (İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları) . Ülkemizdeki kadın hareketinin öncülerinden olan Şirin Tekeli, bir bilin insanı titizliğiyle yıllarca hem bu yolda çeşitli kurumların kurulmasını sağladı hem de yazılarıyla bir kaç kuşak feminist yazarın yetişmesine yol açtı. 40 Yıl boyunca yazdığı yazılardan oluşan bir seçkiyi "Feminizmi Düşünmek" başlığı altında toplarken, hem kadın hareketinin gelişimine ve dönüşümüne ışık tutuyor, hem de günümüze ilişkin öneriler ve uyarılar sunuyor.

Sevgili ve Sayın Üyeler,

Sinirlerin gerildiği, her geçen gün nefret dilinin daha da yaygınlaştırıldığı, kin ve düşmanlık duygularının kışkırtıldığı, kavgaların azdırıldığı bir dönemden geçiyoruz. 16 Nisan referandumuna dek bu durum daha da tırmandırılacak. O nedenle hepimize çok iş düşüyor. Şiddetten arınmış, çok sesli ve daha adil bir Türkiye için "Hayır" diyenlerin daha da çoğalmasını istiyorum ve bunun için çalışıyorum. Tek sesliliğin egemen kılınmaya çalışıldığı, farklılıklara tahammül edilemeyen bu dönemde, demokrasiye, laikliğe, çağdaşlığa , insan haklarına sahip çıkmak için hepinize güç ve cesaret diliyorum.

21 Mart Salı günü Şiir Ödül Törenimizde buluşmak üzere,

Sevgi ve Saygılarımla,

Zeynep Oral.

Başkan- PEN-Türkiye16 Şubat 2017

Sevgili / Sayın PEN Üyeleri,

Ocak ayının son günlerinde Uluslararası PEN , Başkan Jennifer Clement ' in de aralarında bulunduğu kalabalık bir yazar ve yayıncı grubu olarak Ankara ve İstanbul'a geldi. Ülkemizde yaşanmakta olan baskı, haksızlık, akademisyenlerin işlerine son verilmesi, hapisteki yazar ve gazeteciler, ele aldıkları konular arasındaydı. Ankara'da Kültür Bakanı ve kimi milletvekilleriyle görüştüler. İstanbul'da Silivri Cezaevi yollarında manevi şiddete uğradılar. Yazarları hapiste olan gazeteleri ve PEN Türkiye merkezini ziyaret ettiler. Yazarlarla buluştular. İzlenimlerini dünyanın dört bir yanındaki PEN kuruluşlarıyla paylaştılar.

Ocak ayında PEN Türkiye, TYS ve Türkiye Yayıncılar Birliği'yle birlikte Evrensel Basım Yayın 'la dayanışma toplantısına katıldı. Evrensel Yayınlarının kapatılmasını kınandı. OHAL bahanesiyle yaşanan yasaklara, haksızlıklara dikkat çekildi. Gerek bu toplantıya, gerek Antalya'da Almanya Büyükelçiliğinin düzenlediği "Medya ve İnsan Hakları" konulu toplantıya, PEN Türkiye adına İkinci Başkanımız Halil İbrahim Özcan katıldı.

Sevgili PEN Üyeleri

7 Şubat 2017'de ki KHK ile 330 öğretim görevlisi haklarında herhangi bir kesinleşmiş disiplin veya ceza yargılaması olmaksızın memuriyetten ihraç edildi. Böylece Ağustos 2016’dan bu yana üniversitelerden ihraç edilenlerin toplam sayısı 4.464 kişiye ulaştı. Bu gerçeği şiddet olarak nitelendiriyor ve bu koşullarda eğitimin nasıl sürdürülebileceğini sormaktan kendimi alamıyorum.

PEN Türkiye Yönetim Kurulu olarak Akademisyen kıyımına ve eğitimdeki kan kaybına karşı şu açıklamayı hazırladık:

Evrensel düşüncenin yuvası üniversitenin yuvasını yapma süreci neredeyse tamamlanmış durumda. Hemen her hafta hazırlanan listeler ve çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle üniversitelerde demokrat, laik, özgürlükçü, eleştirel düşünen, öğrencilerini biata, itaata değil, sorgulayıcı olmaya yönelten akademisyenlerin görevlerine son veriliyor. Bu yetmiyormuş gibi tartaklanarak gözaltına alınıyorlar, cüppeleri polis postalları altında eziliyor.

Gazetecilerin tutuklu olduğu, televizyonların susturulduğu, İstanbul'un göbeğinde kitabevlerinin saldırıya uğradığı, rektörlerin, milli eğitim müdürlerinin, din görevlilerinin yasaya ve vicdana aykırı biçimde referandum için tercihlerini açıkladığı, halkın haber alma hakkının hemen hiç kalmadığı bir ortamda, bilimin ve aydınlığın son kaleleri olan üniversitelerden akademisyenlerin atılmalarını kuvvetle kınıyoruz.

Demokratik, laik, sosyal hukuk devleti Türkiye Cumhuriyeti'nde bilimsel, eleştirel, çağdaş düşüncenin her zaman üstün gelmesi için mücadeleden yanayız ve üstün geleceğine inanıyoruz.

Bu ayın kitabı olarak, Kerem Altıparmak ve Yaman Akdeniz'in yazdıkları, İletişim Yayınlarından çıkan "Barış İçin Akademisyenler " kitabını seçtik. Kitabın alt başlığı "Olağanüstü Zamanlarda Akademiyi Savunmak." İki yazar, akademisyenlere yönelik baskıyı, haksızlığı, suçlamaları, cezaları, hukuki açıdan sorgularken, ayni zamanda yaşadığımız hukuksuzluğu , adaletsizliği, vicdansızlığı, kabusu da ortaya koyuyor.

Önümüzdeki günlere ilişkin unutmamanız gereken, şimdiden not etmeniz gereken üç tarih:

1 Mart'ta (13:30 -18:30) Sarıyer Belediyesi Yaşar Kemal'i Anma Etkinliği düzenliyor.

10 Mart'ta - PEN Duygu Asena Ödül Töreni.

21 Mart'ta PEN Şiir Ödülü Töreni.

Her iki Ödül sonuçlarını önümüzdeki günlerde açıklayacağız.

Hepinize Sevgi ve Saygılarıma.

Zeynep Oral

Başkan- PEN Türkiye Merkezi


20 Ocak 2017

 

Sayın / Sevgili   PEN  Üyeleri

2017 Yılının bu ilk mektubunu yazarken, yine karanlık günlerden geçiyoruz.  Yeni bir yıla  şiddet ve terör belasıyla girdik. Sadece insan yaşamı değil, hukuk sistemimiz,  eğitim sistemimiz  ve geleceğimiz de  tehdit ve tehlike altında....Ocak ayında  OHAL'in bir kez daha uzatılması... Ülkenin kanun hükmünde kararnamelerle yönetilmesi... Tüm hak ve özgürlüklerin askıya alınması...Meclisteki şiddet olayları... Anayasa tartışılarken yaşanan anayasa ihlalleri... Eğitim müfredatındaki  rezillikler...

İşte bu ortamda  10 Ocakta "Çalışan Gazeteciler Bayramı" vardı ve kutlayamadık.   Onun yerine ülkemizde işten atılan doku z bin gazeteci; hapisteki 147 gazetecimizle empati kurmaya çalıştık.  Uluslararası iletişim Örgütleri  Yeni yılın ilk günlerinde  dünyada 328 yazar ve gazetecinin hapiste olduğunu bunların 147'sinin Türkiye'de bulunduğunu açıkladı.

Sevgili Üyeler. 

Her yıl Yönetim Kurulu üyemiz yazarımız Zeynep Aliye'nin rehberliğindeki   PEN  Öykü Atölyesini, bu yıl  18 Şubat-15 Nisanda, her cumartesi 14.30-17.30 saatleri arasında, toplam 27 saatlik bir programla hayata geçiriyoruz.  Hazırladığımız duyuruyu  gerek sitemizden, gerek basından izleyebilir , yaygınlaştırmak için bizlere yardımcı olabilirsiniz. Mekanın darlığı nedeniyle  katılımcı sayısı sınırlı tutulmak zorundadır. Başvurular , Zeynep Aliye'ye doğrudan yapılmalıdır.  (Tel: 533 266 50 34 ya da e- posta:  zeynepaliye@hotmail.com)

Sizden şimdiden iki tarihi  ajandanıza not etmenizi rica ediyoruz.  PEN Türkiye her yıl iki ödül veriyor. Biri PEN Şiir Ödülü,  bir diğeri PEN Duygu Asena Ödülü.   Her iki ödülün sonuçlarını şubat ayında açıklayacağız.  Önceki yıllarda olduğu gibi  21 Mart Dünya Şiir gününü  Şişli  Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi'nde saat 18:30'da başlayacak PEN Şiir Ödül Töreniyle  kutlayacağız.   PEN Duygu Asena Ödülümüz içinse  tören ve toplantımız 10 Mart'ta  Alman Kültür Merkezi'nde saat 18:00'de...

Bu ayın kitapları olarak  2 Ocak'da 91 yaşında yitirdiğimiz günümüzün  en etkili sanat eleştirmenlerinden biri olan John Berger'in tüm eserlerini seçtik.  Farklı sanat alanları ve disiplinler arasında kurduğu güçlü bağlarla,  denemeleri, romanları, senaryoları ve belgeselleriyle ufkumuzu açan John Berger'in eserlerinin çok büyük bir bölümü ülkemizde Metis Yayınlarınca yayınlandı.  . 

Sevgili Üyeler, Yeni yıla ekonomik çöküntüyle girdik.  Lütfen aidatlarınızı öder misiniz? PEN Türkiye'nin  500 kadar üyesi var ancak  çeşitli özel ricalar sonucu  aidatını ödeyen 40 üyemiz ya var ya yok. 

Tüm üyelerimiz için yeni PEN kimlikleri hazırlanıyor.  Borcu olmayanlar 30 TL karşılığında 4 yıllık kimliklerini, PEN kartlarını alabilecek.  Borcunuzu, bize gönüllü yardım eden Şen Çakır arkadaşımızdan öğrenebilirsiniz.:Tel:0537 402 18 68  . E-Posta: sen.cakir@pen.org.tr

Borç ödemeleri ve bağışlarınız için: Banka Hesap No: Ziraat Bankası Galatasaray Şb. (701) Hesap No: 1902677 
İBAN: TR 3700 0100 0701 0190 2677 5001


 

Sevgi ve Saygılarımla,

Zeynep Oral.

Başkan- PEN Türkiye Merkezi.
16 Aralık 2016

Sayın / Sevgili PEN Üyeleri

2016 yılının son mektubunu yazarken 10 Aralık terör saldırısının acısı ve öfkesi içimde büyüdükçe büyüyor. Yönetim Kurulu olarak tepkimizi "Türkiye bunları hak etmiyor." başlıklı bir açıklamayla kamuoyuna duyurduk. Sizlere de yolladığımız açıklamayı, sitemizde bulabileceğinizden burada tekrarlamıyorum.

Kasım ayı çok yoğun geçti. TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı'nda "Retorik - Siyas-Şiir" başlıklı panelimiz geniş ilgi gördü. Ayrıca bir çok üyemiz; Cumhuriyet Kitap'ın çağrısına uyarak, Cumhuriyet Standında kitaplarını hapisteki Cumhuriyet Yazarları ve özellikle Cumhuriyet Kitap'ın editörü Turhan Günay için imzaladılar. Katılımları için her birine ayrı ayrı teşekkür ederiz. En büyük teşekkürüm ise, Kitap Fuarında PEN standına uğrayarak hem bağlı oldukları kuruma ilgi gösteren, hem de aidatlarını ödeyen üyelerimize...

15 Kasım Dünya Hapisteki Yazarlar Günü için gerek yurt içinde gerek yurt dışında çeşitli etkinliklere katıldık. Türkiye'de hapsedilmiş, kiminin iddianamesi bile hazır olmayan, 146 gazeteci ve yazar için sayısız basın toplantısında söz aldık. Cağaloğlu Gazeteciler Cemiyetinde, PEN Türkiye, Yayıncılar Birliği, Türkiye Yazarlar Sendikası , Gazeteciler Cemiyeti, Çağdaş Gazeteciler Derneği ve Disk Basın İş ortak basın toplantısı; Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay'ın arkadaşlarının düzenlediği toplantılar ; Silivri Cezaevi ve Bakırköy Cezaevi önündeki nöbetler, bunlardan kimileri...

15 Kasım Dünya Hapisteki Yazarlar Günü çerçevesinde İspanya'nın Katalan PEN'i bana "Özgür Ses Ödülü"nü verdi. Ödülü hapisteki yazarlarımız adına aldım ve seslerini duyurmakta en az benim kadar çalışan Yönetim Kurulu üyelerimize teşekkür ettim.

10 Aralık Dünya İnsan Hakları gününde içinde bizim de bulunduğumuz dokuz STK'nın düzenlediği Silivri Cezaevi önündeki "Yazarlar, gazeteciler Tutuksuz yargılansın" temalı basın toplantımızı, harekete geçen TOMA ve jandarma engeli yüzünden yarıda kesmek zorunda kaldık. Açıklamalarımızı, Silivri'nin deniz kıyısındaki meydanında bitirdik. Bu etkinliği yurt dışından ULuslararası PEN temsilcisi Wolfgang Roth ve İPİ (Uluslararası Basın Enstitüsü) temsilcisi Steven Ellis de katıldı.( Ayrıntılar için bakınız: http://platform24.org/guncel/1911/-gazetecilik-suc-degildir--demek-de-ya... ) http://gold.ajanspress.com.tr/linki/FsTTRTxbz3hw72Vyjry3pA2/?v=2&s=0&b=0... )

Sevgili üyeler, yıl sonu yaklaşırken , ayın kitabı olarak Günışığı Kitaplığı'nın yayınladığı tüm çocuk kitaplarını seçmeye karar verdik. İlkokul çocuklarına kin ve nefret aşılamak için idam ipi veren hasta ruhlu insanlar öğretmenlik yaparken; ortaokullarda tekbir getirme seansları düzenlenirken , evet dindar ve kindar bir nesil yetiştiriliyor... İşte bu ortamda Günışığı Kitaplığı, Türkiye ve dünya yazarlarından seçtikleriyle, çocuklara çağdaş ve evrensel değerleri kazandırmaya çalışıyor. Özenli seçimler, özenli örnekler, farklı yaş gruplarına seslenen çok geniş bir yelpazeye yayılan edebiyat eserlerini farklı yaş grubundaki i çocuklara sunarken , onlara ayni zamanda okuma sevinci; edebiyat tutkusu aşılıyor. O kitapları ülkemin tüm çocukları okuyabilse, bu memleket farklı olurdu...

Sevgili Üyeler, yıl sonu yaklaşıyor. Umut vaat etmeyen gelecek yıldan tek dileğim, bu yılı bize aratmaması... Her birinize sevdiklerinizle birlikte, şiddetten, kinden, nefretten arınmış; direnme gücü ve sevgisi ve şefkati bol bir yeni yıl diliyorum.

Sevgi ve Saygılarımla,
Zeynep Oral.
Başkan- PEN Türkiye Merkezi.

17 Ekim 2016

Sevgili / Sayın PEN Üyeleri

Zor karanlık günler. Yazarlar, gazeteciler hapiste.

40 Bin kişi gözaltına alındı. 32 Bin kişi tutuklandı.

1225 dernek , 934 Özel Okul, 15 üniversite, 129 yayınevi, 45 gazete, 23 radyo, 18 televizyon kanalı, 15 dergi, yüzlerce blog kapatıldı. Kapatılan gazete, radyo televizyonlar polis baskınlarıyla mühürlendi.

Üniversitelerimiz , okullarımız hallaç pamuğu gibi dağıtıldı. Milli Eğitim Bakanlığı 28 bin 163 öğretmeni açığa aldı.

Hak ve özgürlükler askıya alındı.

İçimizde ve dışımızda savaş var. Şiddet var. Ayırımcılık var. Zulüm var.

Ülke kanun hükminde kararnamelerle yönetiliyor.

Nasılsınız, iyi misiniz???? Umarım hepiniz iyisinizdir?!

Dünya Yazarlar Birliği PEN’in 82. Kongresi İspanya’nın Galisya Özerk Bölgesi’nde 26 Eylül - 2 Ekim tarihleri arasında yapıldı. Genel Sekreterimiz Tülin Dursun'un katkıları ve kendi çabalarımızla, Tülin Dursun, 2. Başkan Halil İbrahim Özcan , Dış İlişkiler sekreterimiz Tarık Günersel ve ben katılık. Kongre'de Türkiye odak noktasıydı. Düşünce ve İfade Özgürlüğü açısından mercek altına alınan ülkelerden biriydik. Elden geldiğince tüm soruları yanıtlamaya çalıştık. Kongreye son gün Murat Özyaşar'ın gözaltına alınması damgasını vurdu.

Uluslararası Kongreyle ilgili ayrıntıları, sitemizden ve şu linklerden öğrenebilirsiniz : http://www.birgun.net/haber-detay/82-pen-kongresi-130379.html ; http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/607648/Dunyaya_Turkiye_yi_anlatm... http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/608733/Dunyanin_tum_kalemsorlari... http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/610899/10_yil_once_Anna_Politkov...

Son bir ay içinde gerek hapsedilen yazarlar, gerek Haldun Taner'in kırılan Kadiköy'deki büstü için açıklamalar yayınladık. (Hepsini sitemizde okuyabilirsiniz) Şu günlerde de TÜYAP İstanbul Kitap Fuarına ve 15 Kasım Dünya Hapisteki Yazarlar Gününe hazırlanıyoruz.

Ekim Ayı kitabı olarak, uzun bir aradan sonra yeni bir romanla karşımıza çıkan Pınar Kür'ün "Sadık Bey" kitabını (Can Yayınları) seçtik. Hayat boyu yapılan seçimler, farkındalık, seçimlerimizi sorgulama, kendiyle ve çevreyle hesaplaşma, değerlerle hesaplaşma , bedel ödeme, vazgeçme, geçmişle yüzleşme... Edebiyat tadı ve okuma mutluluğu bir arada... Sadık Bey'in kaderiyle, ülke kaderinin kesiştiği usta işi bir labirentte gerilimli bir yolculuk... Yazarımızı kutluyoruz.

Arkadaşlar, bu mektupları galiba suya yazıyorum, duvarla konuşuyorum. Hiç kimse aidatın ödemiyor. Yılda 60 liralık aidattan söz ediyorum. (Yazıyla atmış lira.)

Üyemiz olan ve üyemiz oldukları için kıvanç duyduğumuz yazarlar aidat ödemiyor. Anlı şanlı, dünya çapındaki yazarlarımız aidat ödemiyor. Şairlerimiz aidat ödemiyor. Çok satan listelerindeki romancılarımız ödemiyor. Öykücülerimiz ödemiyor. Yabancı dillere çevrilenler ödemiyor. Milletvekili yazarlarımız ödemiyor. Gazeteci yazarlarımız ödemiyor. Ödüllü yazarlarımız, ünlüler ödemiyor, ünlü olmayanlar ödemiyor. İstanbul'daki son kongremizde, "yönetime biz talibiz" diyenler ödemiyor.

Lütfen aidatlarınızı öder misiniz? Bunu başka nasıl söyleyebilirim ki??? Tüm üyelerimiz için yeni PEN kimlikleri hazırlanıyor. Ancak borcu olmayanlar 30 TL karşılığında 4 yıllık kimliklerini, PEN kartlarını alabilecek. Lütfen bizi üzmeyin ve aidatlarınızı ödeyin. (Borcunuzu Şen Çakır :537 402 18 68 arkadaşımızdan öğrenebilirsiniz. )

Borç ödemeleri ve bağışlarınız için:

Posta Çeki Hesabı: 1051192
Banka Hesap No: Ziraat Bankası Galatasaray Şb. (701) Hesap No: 1902677
İBAN: TR 3700 0100 0701 0190 2677 5001

Hepinize Sevgi ve Saygılarımla,

PEN Türkiye Merkezi
Başkan
Zeynep Oral


29 Ağustos 2016


Sevgili / Sayın PEN Üyeleri,


Eylül Mektubunu, Eylül gelmeden önce 29 Ağustos'ta yazıyorum.

Her sabah, katliamlar, bombalar, mayınlara uyandığımız; yeni ölümlere, yeni haksızlıklara gözlerimizi açtığımız şu günlerde , bu sabah ulu bir çınarın ölüm haberiyle güne başladık.

Edebiyatımızın ve toplumsal tarihimizin ulu çınarı Vedat Türkali'yi kaybettik. Romanları, oyunları, senaryoları, şiirleri, denemeleri... Onlar yaşamaya devam edecek. Emeğin, özgürlüğün, barışın eşsiz savunucuydu. Haksızlığa, sömürüye, şiddete karşı son güne dek mücadele etti. Toplumsal duyarlılığı ve dik duruşuyla, kendinden sonraki kuşaklara örnek oluşturdu. Anısı önünde saygıyla, sevgiyle, minnetle eğiliyor, tüm yakınlarına ve sevenlerine sabırlar diliyorum.

Sevgili Vedat Türkali'ye ilişkin duyurumuzu, bugün daha önce tüm üyelere ve iletşim araçlarına yolladık. Duyurumuzu sitemizde de okuyabilirsiniz. ( Teşekkürler, gönüllü emekçimiz Nihat Ateş)

Bir başka duyurumuz de 1 Eylül Dünya Barış Günü'yle ilgili. Bu duyuruyu, Yönetim Kurulu Üyemiz Haydar Ergülen kaleme aldı. Sitemizde okuyabilirsiniz.

Dün PEN Yönetim Kurulu adına Dış İlişkiler Sekreterimiz Tarık Günersel ve kimi PEN üyesi olan ya da olmayan yazarlar, Aslı Erdoğan'ın annesi Mine Aydostlu'yu evinde ziyaret ederek, kendisine üç beyaz gül takdim etti. Biri Direniş, biri Dayanışma, biri de Daha güzel günler umuduna...

Aslı Erdoğan'ın sırf yazıyı seçtiği ve yazdığı için tutuklanmasına, ilk andan beri karşı çıkan PEN Türkiye,(Kamuoyu açıklamamızı sizlerle paylaşmıştık) bütün bu süreçte Uluslararası PEN Federasyonu ve onun dünyadaki 150 merkeziyle iletişim kurarak, düşünce ve ifade özgürlüğü konusundaki görevini ve sorumluluğunu yerine getirdi. Bundan sonra da bu görevi sürdüreceğimizi sayın Mine Aydostlu'ya bildirdim.

İşte Eylül Mektubumu erken yazmamın nedeni: PEN Türkiye Yönetim Kurulu 2 Eylül Cuma günü saat 16:00'da Bakırköy Kadın ve Çocuk Kapalı Cezaevi Önünde Aslı Erdoğan için özgürlük nöbetine katılacak. Tüm üyelerimize duyurur, katılabilecekleri dayanışmaya davet ederiz. (İletişim için 2. Başkan: Halil İbrahim Özcan: 532 741 56 51)

Bu arada Eylül ayı kitabı olarak usta yazarımız Aslı Erdoğan'ın tüm kitaplarını seçtiğimizi bildirmeliyim.

Sevgili PEN üyeleri: Bunca önemli ve asal konular arasında, tatsız ve sıkıcı bir konuya değinmek zorundayım:

Lütfen aidatlarınızı öder misiniz? Kasamız bomboş. Tüm üyelerimiz için yeni PEN kimlikleri hazırlanıyor. Ancak borcu olmayanlar 30 TL karşılığında 4 yıllık kimliklerini, PEN kartlarını alabilecek. Lütfen bizi üzmeyin ve aidatlarınızı ödeyin. (Borcunuzu genel Sekreterimiz Tülin Dursun : 0533 218 42 90 ya da Şen Çakır :537 402 18 68 arkadaşımızdan öğrenebilirsiniz. )

Posta Çeki Hesabı: 1051192
Banka Hesap No: Ziraat Bankası Galatasaray Şb. (701) Hesap No: 1902677
İBAN: TR 3700 0100 0701 0190 2677 5001

Hepinize Sevgi ve Saygılarımla,

PEN Türkiye Merkezi
Başkan
Zeynep Oral5 Ağustos 2016

Sevgili / Sayın PEN Üyeleri

Hayat "cilvelerle" dolu... Sizlere her ay yazdığım, Yönetim Kurulu olarak neler yaptığımızı paylaştığım şu mektuplar var ya... Şimdi baktım, geçen ayki mektubumu 14 Temmuz'da yazmışım. Hani bir gün daha bekleyecek, erteleyecek olsam , bambaşka bir mektup çıkacaktı ortaya...

Rastlantıya bakın ki 15 Temmuz akşamı, darbe girişiminin olduğu , Meclisin bombalandığı, "kardeşin kardeşi vurduğu", insanların katledildiği o kahrolası akşam saatlerinde Yönetim Kurulumuz bir aradaydı.

Yaşananları tekrarlamayacağım. Hepiniz biliyorsunuz.

16 Temmuz sabahı kamuoyu açıklamamız hazırdı. Ayni gün hepinizle, tüm üyelerimizle paylaştık. Askeri ya da sivil tüm darbelere karşı olduğumuzu bildiren; laiklik ilkesinin, Anayasaya, tüm yasalara saygının ve kuvvetler ayrılığının önemini vurgulayan ; camilerin siyasal amaçlarla kullanılmasını kınayan bildirimiz yayın organlarında yer aldı. Kamuoyuna açıklamamızın tümünü PEN Türkiye Sitemizde: www.pen.org.tr adresinde bulabilirsiniz., burada tekrarlamıyorum. Darbe girişiminden bu yana geçen onca günden sonra o açıklamadaki her sözcüğün arkasındayız.

Türkiye'de OHAL ilanından sonra, bir yarıştır başladı: Atatürk sevgisi ve onu yüceltme yarışı; demokrasi bayramına katıldığını kanıtlamak için bayrak sallama yarışı ve darbeci olmadığını ispatlamak için itiraflar ve iftiralar yarışı, kamuda ve her yerde "temizlik" yarışı...

Bu mektubu sizlere yazdığım sıralarda "FETÖ'cü darbe girişimi" nedeniyle gözaltına alınanların sayısı 25 bin 917; tutuklamaların sayısı 13 bin 419'du... Haklarında işlem yapılan kamu çalışanlarının sayısı 62 bin 10 ... Pasaportu iptal edilenler: 74 bin 562 kişi.

Yine darbe girişimine destek kapsamında 89 gazeteci hakkında gözaltı kararı verildi. İçlerinden 24'ü ‘terör örgütüne üye olmak' suçlamasıyla tutuklandı. 330 gazetecinin basın kartı iptal edildi.

Biliyorsunuz PEN'in amaç ve ilkeleri arasında edebiyatı yüceltmek kadar, demokrasiyi, düşünce ve ifade özgürlüğünü savunmak da var. İlk göz altılarla birlikte 26 temmuzda bir açıklama daha yayınlama gereğini duyduk.  

"Mesleği gazetecilik olan ve hiç bir suça karışmamış olanların düşünce ve ifade özgürlüğüne saygı gereği, suçlamaların en kısa zamanda iddialarıyla birlikte kamuoyuna sunulması gerekmektedir. Aksi halde topluma egemen olan adalete güvensizlik, daha da çoğalacaktır." deyip, içinde yaşadığımız bu zor günlerin intikam günlerine dönüşmemesi gerektiğini savunduk. Bu açıklamamızı da hepinizle paylaştık. Bu açıklamamızın da tam metnini PEN-Türkiye web sayfasında bulabilirsiniz.

Son olarak İstanbul Şehir Tiyatrolarından uzaklaştırılan tiyatrocular için seferber olduk. Muhalif tüm aydınlara, yazarlara, sanatçılara yönelik "cadı Avı"nın durdurulması için, Türkiye Yazarlar Sendikası, TOBAV, Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Kültür Sanat Sen , Uluslararası Plastik Sanatçılar Derneği (UPSD), Mimarlar Odası gibi birçok kuruluşla güç birliği yaparak, "Ne Darbe , Ne OHAL" dedik. " "Çözüm demokrasi, bağımsız yargı, insan hakları, temel hak ve özgürlüklerin kısıtlanmadığı bir Türkiye’de birlikte yaşamaktır. " dedik.

Sevgili üyeler, dünya çapındaki tarihçimiz , yazarımız, bilim insanımız Prof. Halil İnalcık, eserleriyle yaşayanlar arasına katıldı. Tarih bilincinin büyük üstadı, bilge insan, sayısız öğrenci yetiştiren hocaların hocası sonsuzluğa uğurlandı. Kendisini, şükranla, sevgiyle , saygıyla anıyor , tüm eserlerini Ağustos ayı kitabı olarak belirlediğimizi kıvançla duyuruyoruz.

Hepinize Sevgi ve Saygılarımla

PEN Türkiye Merkezi
Başkan 
Zeynep Oral

14.07.2016

Sevgili / Sayın PEN Üyeleri

Temmuz ayı, ülkemizde kol gezen ekonomik ve politik fırtınaların yanı sıra , canlı bomba tehditleriyle birlikte geldi....

Ha bire değişen, fır dönen haysiyetsiz dış politikalar halkı canlı hedef haline getirirken, iç politikada özellikle eğitim alanındaki değişiklikler geleceğimizi tehdit eder oldu. Eğitim Birliğini yok sayan , Anayasaya ve eşitlik ilkesine aykırı uygulamalar, Meclis'te kabul edilen "Maarif Vakfı Kanunu" çocuklarımızı, gelecek kuşakları laik eğitimden uzaklaştırıp dini eğitimin yaygınlaşması için yol açtı ve açacak. Bu kanuna dikkatleri çekmek için açılan bir kampanyayı hepinize duyurmayı bir görev sayıyorum. (Bakınız: "TBMM'de kabul edilen Maarif Kanunu'nu kabul etmiyorum")


Bu gelişmeleri yakından izleyen yönetim kurulumuzun İstanbul Atatürk Hava Limanındaki İŞİD katliamından sonra yayınladığı açıklamaya, yurt içinden ve dışından sayısız taziye ve dayanışma mesajı geldi. ( Kamuoyuna açıklamamızı PEN Türkiye Sitemizde: www.pen.org.tr bulabilirsiniz. )

Anımsayacaksınız, Özgür Gündem gazetesi ile dayanışmak amacıyla Nöbetçi Yayın Yönetmeni görevini üstlenen gazeteci-yazar Ahmet Nesin, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı ve Evrensel gazetesi yazarı Şebnem Korur Fincancı ve Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu "Terör örgütü propagandası yapmak" suçlamasıyla tutuklanmışlardı. Serbest bırakıldıktan sonra PEN Merkezimize gelerek bir teşekkür ziyaretinde bulundular. Edebiyatı yüceltmek kadar, demokrasiyi, düşünce ve ifade özgürlüğünü savunmayı ilke edinmiş PEN , haksızlığa uğrayan tüm yazarlar ve gazetecilerle dayanışmayı sürdürecektir.


Sizlere bu mektubu yazdığım saatlerde Uluslararası PEN, İngiliz, Alman, İsveç, ABD PEN merkezlerinin ve çeşitli Uluslararası Gazetecilik Örgütlerinin katılımıyla bir açıklama yayınladı. Açıklamada Türkiye'deki beş gazeteci hakkındaki suçlamaların derhal durdurulması istendi. Ahmet Altan, Yasemin Çongar, Mehmet Baransu,Yıldıray Oğur ve Tuncay Opçin'le ilgili açıklamanın İngilizcesini şu adreste bulabilirsiniz.

http://www.pen-international.org/newsitems/turkey-charges-against-five-j...

Temmuz ayının kitabı olarak, Yönetim Kurulumuz Thomas More'un "ÜTOPYA" kitabını seçti. Gerekçesini, "ÜTOPYA 500 yaşında" diyerek Tarık Günersel yazdı. Sizlerle paylaşıyorum:

"Dünyamız olabilecek en iyi dünya mı? Nasıl olmalı? Neler yaparsak daha iyi bir dünya kurabiliriz? "Olmayan Yer" anlamındaki Ütopya bu adı taşıyan eserden beri "Olması İstenen Yer" anlamında: Rönesans dönemi İngiliz hukukçu ve din bilgini Thomas More'un Latince yazdığı eser 1516 yılında basılmıştı: Ütopya'da herkes ihtiyaçlarının karşılanacağından emindir; ne zengin vardır ne de fakir.

Bu yıl kitabın 500. yıldönümü kutlanıyor.

Türkiye'deki yeni basımı Sadık Usta'nın çevirisi ile Kaynak yayınları arasında... Thomas More'un idamla sona erdirilen hayatı (1478-1535) "A Man For All Seasons" filminde işlenmişti -Youtube'da izlenebilir.

Okuyup daha iyi düşünmek ve daha iyi bir dünya için daha verimli hamleler dileğiyle..."


Bu dileğe canı gönülden katılıyorum.

Hepinize Sevgi ve Saygılarımla

PEN Türkiye Merkezi
Başkan
Zeynep Oral
3 Haziran 2016


Sevgili / Sayın PEN Üyeleri,

Sıcak yaz günlerine geldik. Sadece havanın ısısı açısından değil, ülke içinde ve dışında çatışmalarla, bombalar ve katliamlarla, yaşamın her alanına egemen olan ayırımcı söylemlerle, kin, öfke ve intikam tutkularıyla beslenen, tek güç olma iştahıyla şahlanan baskı ve tehdit eylemleriyle sıcak bir yaz bizi bekliyor.

Geçen ay, Mayıs mektubum, birçoğunuza ulaşmamış. Aylık mektuplardan vaz mı geçtin diye soranlar oldu. Hayır vazgeçmedim. Yıllardır iletişim ve sitemizden sorumlu Nihat Ateş'in adres değişikliği nedeniyle bir aksama oldu, ama artık düzeldi. (Bu nedenle bugün hem Mayıs, hem de Haziran mektubunu alıyorsunuz.)

19 Mayıs Bayramını geri plana atıp , 29 Mayıs İstanbul fethini müsamere düzeyinde de olsa "Padişahım çok yaşa!" gösterisine dönüştürme çabası sürerken, Yönetim Kurulumuz, Haydar Ergülen'in kaleme aldığı şu mesajı yayınladı.

"19 Mayıs...Aydınlığın karanlığı, ilerinin geriyi, çağdaşlığın bağnazlığı, özgürlüğün biat etmeyi, yeniliğin çürümüşlüğü, eşitliğin adaletsizliği ve mazlumun zalimi alt ettiği günün adı. Cumhuriyet, demokrasi ve bağımsızlık düşüncesini ve ateşini her zaman gençlerin taşıyacağına ve bunları taşıyanların hep genç kalacağına inanan, Cumhuriyetimizin kurucusu, özlemle andığımız Mustafa Kemal Atatürk'ün gençliğe armağan ettiği bu bayramı coşkuyla kutluyoruz."

Geçen hafta Uluslararası PEN Yeni Sesler Yarışması'nın birinci etabı sona erdi. Türkiye seçimi yapıldı:  PEN Türkiye Merkezi'nin Zeynep Aliye, Hikmet Altınkaynak, Tülin Dursun, Tarık Günersel ve Prof. Dr. Suat Karantay'dan oluşan jürisi, iletilen 59 öykü arasında bir değerlendirme yaptı ve "Kayıp" adlı öyküyü seçti. Seçilen öykünün yazarı Arif Aktaşlı İTÜ'de Mimarlık öğrenimi görüyor. Genç yazarımız Arif Aktaşlı'yı kutluyoruz.

Arif Aktaşlı'nın öyküsü İngilizceye çevrildi. Türkçe aslı ile birlikte İngilizce çevirisi, Uluslararası PEN Jürisine teslim edildi. Uluslararası yarışmanın sonucu Eylül ayı sonunda İspanya'daki PEN Kongresi'nde açıklanacak. Kural gereği, öykünün o zamana kadar yayımlanmaması gerekiyor.  PEN Genç Sesler Yarışması'na katılan tüm gençlere teşekkür eder, yazmayı sürdürmelerini dileriz. 

Haziran ayı kitabı olarak Yönetim Kurulumuz Orhan Bursalı'nın yazdığı "Aziz Sancar ve Nobel'in Öyküsü" kitabını seçti. (Kırmızı Kedi Yayınları.) Gerekçesini yazarın kitabın sonundaki sözlerinden seçtik.Orhan Bursalı'ya teşekkür ediyor ve o sözleri paylaşıyoruz:
"Biz de Aziz Sancar'a teşekkür ederiz, ülke insanlarımızın odaklandıkları takdirde mükemmel bilim yapabileceklerinin kanıtını sunduğu, bilim dünyamıza güven verdiği, gençlere çok iyi bir örnek olduğu için...
Ve...
Ülkemizin geçtiği çok çok zor bir süreçte, yüzümüzü güldürdüğü ve hepimize gelecek güveni verdiği için. "

Hepinize Sevgi ve Saygılarımla,
PEN Türkiye Merkezi
Başkan
Zeynep Oral.

17 Mayıs 2016

Sevgili / Sayın PEN Üyeleri,

Nisan ayının son günleri, Mayıs'ın ilk günleri PEN Türkiye Yönetim Kurulu için çok yoğun geçti. Üyemiz olsun ya da olmasın, tehdit altındaki gazetecilere, yazarlara ve akademisyenlere destek olmak, açılan davalarda hazır bulunmak, hak ihlallerinde tepkimizi paylaşmak; kültürel gündemde temsiliyet görev ve sorumluluğunu yerine getirmeye çalışmak... Birinden ötekine koştuk durduk.

İçinizden kaçınız PEN Türkiye Merkezi'nin internet sitesine, web sayfalarına göz atıyor bilemiyorum. Üyemiz, arkadaşımız Nihat Ateş'in yıllardır gönüllü olarak hazırladığı bu sayfalarda bu söylediklerimi, artı hazırladığımız basın bültenlerini ve açıklamalarımızı ayrıntılarıyla bulabilirsiniz. Nihat arkadaşımıza tekrar teşekkür ederken Sitemizin adresini bir kez daha ekliyorum: http://www.pen.org.tr

Nisan ayının son haftasında Diyarbakır' da, Uluslararası PEN ve Kürt PEN'le birlikte gerçekleştirdiğimiz "Barış Buluşması", gerek yörede gerek uluslararası arenada geniş yankı yaptı. Uluslararası temsilciler, farklı birikimlerden , farklı coğrafyalardan gelmiş konuşmacılar ortak bir dil, şiddetten arınmış bir dil yaratmaya çalıştık. İki günlük toplantının ayrıntılarını, toplantı sonunda basın toplantımızda paylaştığımız "Silahları bırakma çağrımızı" , ayrıca bu toplantıda yaptığım açılış konuşmasını yukarıda adresini verdiğim internet sayfasında bulabilirsiniz.
Diyarbakır toplantımız yurt dışında da büyük ilgi uyandırdı. Uluslararası PEN'den toplantının önemini vurgulayan mesajlar aldık. Geçen hafta Slovenya'nın Bled kentinde yapılan ULuslararası PEN Barış Konferansında Başkan Jennifer Clement, yine dikkatleri Diyarbakırda'ki toplantıya çekiyordu. (Bakınız sitemizin İngilizce bölümü. ) Türkiye'yi Bled Barış Konferansında iki üyemiz temsil etti: Nilgün Cerrahoğlu ve Nil Mutluer. (Bu toplantıya ilişkin Nilgün Cerrahoğlu'nun izlenimlerini şu adresten okuyabilirsiniz: http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/533748/Kalem_kilici_kestiginde.h... )

Her iki katılımcıya da özenleri, dikkatleri, emekleri ve çabaları için teşekkür ederiz.

Sevgili Üyeler,
Geride bıraktığımız günlerde 23 Nisan kutlamalarının yasaklandığına tanık olduk. Yönetim Kurulu olarak şu açıklamayı yaptık:
"Türkiye Cumhuriyeti'nin 23 Nisan ile 29 Ekim gibi temel günlerini savunmak geleceği savunmaktır. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı bağlamında çocuk istismarını tekrar kınar, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'ni kılavuz alan bir eğitim talep ederiz. Çocuklarımız kız-erkek eşitliği, araştırmacı ve eleştirel düşünüş, sanat, bilim kültürü, spor ve dünyaya sorumluluk gibi değerler çerçevesinde yetiştirilmelidir. Laik eğitimde ısrarcıyız. Kız ve erkek çocuklarını doğalarına aykırı olarak birbirlerinden ayrı yetiştirmeye yönelik her türlü girişimin de karşısında olduğumuzun altını çizeriz. "

Bu yıl Uluslararası PEN Yeni Sesler Ödülünün öykü dalında verileceğini daha önce sizlere duyurmuştuk. Katılım süresi 10 Mayıs'ta sona erdi. Geniş bir katılım oldu. Zeynep Aliye, Suat Karantay, Tülin Dursun, Hikmet Altınkaynak ve Tarık Günersel'den oluşan PEN Türkiye Jürisi bir ya da iki öykü seçip Mayıs sonu sonucu duyuracak. Seçilen/ler İngilizceye çevrilip uluslararası jüriye yollanacak. 

Mayıs ayının kitabı, daha doğrusu kitapları olarak Shakespeare'in tüm yapıtlarını seçtik. Gerekçeyi şöyle belirledik:
"Ölümünün 400. yıldönümünde William Shakespeare Eserleriyle Yaşayanlar arasında haklı bir çekim merkezi olmayı sürdürüyor. Gerek şiir gerekse tiyatro alanındaki verimi insanlığın en üst düzeydeki ışık kaynaklarından.Örneklerden biri Macbeth piyesi. İktidar hırsının yol açtığı suçlar, geçici bir kazançtan sonraki yenilgi ve pişmanlıklar ile Macbeth tüm dünya için geçerliliğini koruyor, ne yazık ki. Bu ay Shakespeare'in bütün eserlerini seçtiğimizi açıklamaktan kıvanç duyuyoruz. Büyük ustaya küçük bir şükran ifadesi. Nice yüzyıllara, binyıllara, Sevgili Shakespeare!"

Sevgili Dostlar , iki gün sonra 19 Mayıs. Sadece bağımsızlık mücadelesinin değil, aydınlanma mücadelesinin de ilk adımıdır bu tarih. Mustafa Kemal ve arkadaşlarının kurtuluş savaşını başlatmak üzere yola çıkışı, yani bir bayram! Yaşınız kaç olursa olsun, hepinizin 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını kutluyorum.
Sevgi ve Saygılarımla.
PEN Türkiye Merkezi
Başkan
Zeynep Oral.


14 Nisan 2016

Sevgili / Sayın PEN Üyeleri,

Sizlere Nisan mektubumu, yine çatışmaların, operasyonların, bombaların süregeldiği; yasakların, baskıların tehditlerin hız kesmediği bir ortamda yazıyorum. Ülkenin bir yanında savaş sürerken, kentler yerle bir edilirken, taş üstünde taş, baş üzerinde baş kalmazken, bir başka yanında yaşamın sanki bunlar hiç olmamış, olmuyormuş gibi devam etmesi insanın ruh sağlığını tehdit eder oldu.

İşte bu ortamda 24 Nisan günü Uluslararası PEN, Kürt PEN'i ve PEN -Türkiye Merkezi Diyarbakır'da Mitannia Regency Otel'de uluslararası bir Barış Buluşması gerçekleştiriyor. Tüm üyelerimiz buluşmaya davetlidir. İstanbul'dan konuşmacı olarak Can Dündar ve Fikret İlkiz'in ; Merkezimizi temsilen de İkinci Başkanımız Halil İbrahim Özcan ve benim katılacağım buluşmaya özellikle Diyarbakır ve çevresindeki üyelerimizin katılımını bekliyoruz.

Geride bıraktığımız günlerde Düşünce Suçuna Karşı Girişim’in iki yılda bir düzenlediği "Düşünce Özgürlüğü İçin İstanbul Buluşması" gerçekleşti. Uluslararası niteliktekibu önemli toplantıya,çeşitli sivil toplum kuruluşundan temsilciler katıldı. Uluslararası PEN'den Başkan Yardımcısı Eugene Schoulgin; PEN Türkiye'den benim konuşmacı olarak katıldığımız buluşmada ilk gün Türkiye’deki durum, ikinci günde ise dünyadaki yansımalar tartışıldı. Basın ve ifade özgürlüğünün engellenmesi,hakikatin gizlenmesi, hakaret davaları,sansür,devletin hukuk sistemine müdahalesi, suç sayılması gereken bu durumlarda cezasızlık gibi konular ele alındı, tanıklıklar dinlendi.

16 Nisan Sevgili Hocamız Behçet Necatigil'in yaşgünü. Tam 100 yaşında oluyor. Geride bıraktığımız günlerde Mimar Sinan Üniversitesi'nde çok geniş kapsamlı "Behçet Necatigil 100 Yaşında" Sempozyumu büyük ilgiyle izlendi. Üyelerimizin büyük bir çoğunluğu konuşmacılar arasındaydı.

Bu yıl Behçet Necatigil Emek Ödülü , üyemiz şair Egemen Berköz'e verildi.Kendisini, PEN Türkiye Yönetim Kurulu olarak, Haydar Ergülen'in kaleme aldığı şu mesajla kutladık:
"Büyük şairimiz dervişmeşrep Behçet Necatigil'in 100. doğumyılında, şiirimizin alçakgönüllü ustalarından Egemen Berköz'ün 'Emek Ödülü' ile onurlandırılmasından tarifsiz bir mutluluk duyduk. 100 yılda bir rastlanacak bu buluşma nedeniyle Necatigil'i saygıyla anıyor, Berköz'ü yürekten kutluyoruz. Şiirlerinizin yüzyıllarca yaşaması dileğiyle..."
Nisan ayı kitabı, kitapları olarak Yönetim Kurulumuz, Behçet Necatigil'in tüm şiir kitaplarını seçti. 100. Yaş "bahane" elbet. Şiirini, insana ve çağına adamış bu çok katmanlı şairi daha derinlemesine tanımak için bir bahane...

İleriye dönül etkinliklerimizi şöyle özetleyebilirim:
19 Nisan'da İzmir TÜYAP Kitap Fuarında "Çocuk Edebiyatı ve Çocuk Tiyatrosu" başlıklı panelimiz var. Konuşmacılar Tülin Dursun, Halil İbrahim Özcan, Ceren Olpak ve Arslan Sayman. İzmirli tüm üyelerimizi bekleriz.

19 Nisan ayni zamanda üyemiz Duygu Asena'nın yaş günü. 10 Yıl önce, aramızdan zamansız ayrılışıyla o artık hep 60 yaşında... 19 Nisan’da Kadir Has Üniversitesi'nde bütün gün sürecek “Duygu Asena ile Düşünmek” başlıklı etkinlik var. Ailesi, arkadaşları , gazeteciler, yazarlar, kadın ve insan hakları savunucuları akademisyenler ve okurları Duygu'nun hem yaşgününü kutlayacağız hem de onunla birlikte düşünerek karanlığı yarmaya çalışacağız. tarafından kutlanacak. Ana konuşmacı Fatmagül Berktay. Vedat Sakman'ın dinletisiyle sona erecek etkinliğe tüm üyelerimiz davetlidir.

Ve Önemli bir haber: PEN Yeni Sesler ödül süreci başladı.
Yeni Sesler Ödülü bu yıl da Öykü dalında. Bu yarışmaya hiç kitabı yayınlanmamış 19-29 yaşındakiler katılabiliyor. Yarışmaya , Times New Roman fontuyla 12 punto yazılmış 2000-4000 kelimeli tek öykü ile katılınabilir. Eposta ile yollanacak , son ileti tarihi 10 Mayıs.

Adres: Şen Çakır <leya05@windowslive.com>
Yarışma iki kademeli. Önce Pen Türkiye jürisi seçiyor. Ardından, seçilen öyküler yabancı dile çevrilip uluslararası jüriye yollanıyor.
Uluslararası PEN Jürisi Mircea Cărtărescu (Romanya), Laia Jufresa (Meksika), Lee Yew Leong (Singapur), Andrei Kurkov (Rusya), John Ralston Saul (Kanada) ve Belçika'da oturan Annelies Verbeke'den oluşuyor.  PEN Türkiye Jüri üyeleri ise Zeynep Aliye, Suat Karantay, Tülin Dursun, Hikmet Altınkaynak ve Tarık Günersel.
Genç yazarların bilgisine sunuyor; üyelerimizden, yarışmayı duyurmaları yaymaları için yardımcı olmalarını rica ediyoruz.
Hepinize Sevgi ve Saygıyla,
Zeynep Oral.
Başkan- PEN Türkiye15 Mart 2016


Sayın / Sevgili üyelerimiz,
Keşke sizlere bu mektubu bugün değil de 12 Martta yazsaydım...

Henüz 13 Mart Pazar gününü yaşamamış olsaydık. O bomba patlamamış, Destina, Elvin, Ozancan, Hamide, Mehmet, Elif, Dorukhan, Songül, Erdem ve daha niceleri ölmüş olmasaydı... 7 Haziran seçimlerinden bu yana içinde debelendiğimiz kan gölü biraz daha genişlememiş olsaydı...

Eğer bu mektubu sizlere bugün değil de 12 Martta yazmış olsaydım , ballandıra ballandıra neler anlatacak, sizlerle ne mutlu anlar paylaşacaktım...

Örneğin 11 Mart akşamı Fransız Kültür Merkezi'nde gerçekleştirdiğimiz PEN Duygu Asena Ödül Törenini ; ödülü alan Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi üyelerinin heyecanını ve mutluluğunu anlatacaktım. Gelmeyenlerin, ne büyük bir buluşma fırsatı kaçırdığını söyleyecektim...
14 Nisan 2016

Sevgili / Sayın PEN Üyeleri,

Sizlere Nisan mektubumu, yine çatışmaların, operasyonların, bombaların süregeldiği; yasakların, baskıların tehditlerin hız kesmediği bir ortamda yazıyorum. Ülkenin bir yanında savaş sürerken, kentler yerle bir edilirken, taş üstünde taş, baş üzerinde baş kalmazken, bir başka yanında yaşamın sanki bunlar hiç olmamış, olmuyormuş gibi devam etmesi insanın ruh sağlığını tehdit eder oldu.
İşte bu ortamda 24 Nisan günü Uluslararası PEN, Kürt PEN'i ve PEN -Türkiye Merkezi Diyarbakır'da Mitannia Regency Otel'de uluslararası bir Barış Buluşması gerçekleştiriyor. Tüm üyelerimiz buluşmaya davetlidir. İstanbul'dan konuşmacı olarak Can Dündar ve Fikret İlkiz'in ; Merkezimizi temsilen de İkinci Başkanımız Halil İbrahim Özcan ve benim katılacağım buluşmaya özellikle Diyarbakır ve çevresindeki üyelerimizin katılımını bekliyoruz.
Geride bıraktığımız günlerde Düşünce Suçuna Karşı Girişim’in iki yılda bir düzenlediği "Düşünce Özgürlüğü İçin İstanbul Buluşması" gerçekleşti. Uluslararası niteliktekibu önemli toplantıya,çeşitli sivil toplum kuruluşundan temsilciler katıldı. Uluslararası PEN'den Başkan Yardımcısı Eugene Schoulgin; PEN Türkiye'den benim konuşmacı olarak katıldığımız buluşmada ilk gün Türkiye’deki durum, ikinci günde ise dünyadaki yansımalar tartışıldı. Basın ve ifade özgürlüğünün engellenmesi,hakikatin gizlenmesi, hakaret davaları,sansür,devletin hukuk sistemine müdahalesi, suç sayılması gereken bu durumlarda cezasızlık gibi konular ele alındı, tanıklıklar dinlendi.
16 Nisan Sevgili Hocamız Behçet Necatigil'in yaşgünü. Tam 100 yaşında oluyor. Geride bıraktığımız günlerde Mimar Sinan Üniversitesi'nde çok geniş kapsamlı "Behçet Necatigil 100 Yaşında" Sempozyumu büyük ilgiyle izlendi. Üyelerimizin büyük bir çoğunluğu konuşmacılar arasındaydı.
Bu yıl Behçet Necatigil Emek Ödülü , üyemiz şair Egemen Berköz'e verildi.Kendisini, PEN Türkiye Yönetim Kurulu olarak, Haydar Ergülen'in kaleme aldığı şu mesajla kutladık:
"Büyük şairimiz dervişmeşrep Behçet Necatigil'in 100. doğumyılında, şiirimizin alçakgönüllü ustalarından Egemen Berköz'ün 'Emek Ödülü' ile onurlandırılmasından tarifsiz bir mutluluk duyduk. 100 yılda bir rastlanacak bu buluşma nedeniyle Necatigil'i saygıyla anıyor, Berköz'ü yürekten kutluyoruz. Şiirlerinizin yüzyıllarca yaşaması dileğiyle..."
Nisan ayı kitabı, kitapları olarak Yönetim Kurulumuz, Behçet Necatigil'in tüm şiir kitaplarını seçti. 100. Yaş "bahane" elbet. Şiirini, insana ve çağına adamış bu çok katmanlı şairi daha derinlemesine tanımak için bir bahane...
İleriye dönül etkinliklerimizi şöyle özetleyebilirim:
19 Nisan'da İzmir TÜYAP Kitap Fuarında "Çocuk Edebiyatı ve Çocuk Tiyatrosu" başlıklı panelimiz var. Konuşmacılar Tülin Dursun, Halil İbrahim Özcan, Ceren Olpak ve Arslan Sayman. İzmirli tüm üyelerimizi bekleriz.
19 Nisan ayni zamanda üyemiz Duygu Asena'nın yaş günü. 10 Yıl önce, aramızdan zamansız ayrılışıyla o artık hep 60 yaşında... 19 Nisan’da Kadir Has Üniversitesi'nde bütün gün sürecek “Duygu Asena ile Düşünmek” başlıklı etkinlik var. Ailesi, arkadaşları , gazeteciler, yazarlar, kadın ve insan hakları savunucuları akademisyenler ve okurları Duygu'nun hem yaşgününü kutlayacağız hem de onunla birlikte düşünerek karanlığı yarmaya çalışacağız. tarafından kutlanacak. Ana konuşmacı Fatmagül Berktay. Vedat Sakman'ın dinletisiyle sona erecek etkinliğe tüm üyelerimiz davetlidir.
Ve Önemli bir haber: PEN Yeni Sesler ödül süreci başladı.
Yeni Sesler Ödülü bu yıl da Öykü dalında. Bu yarışmaya hiç kitabı yayınlanmamış 19-29 yaşındakiler katılabiliyor. Yarışmaya , Times New Roman fontuyla 12 punto yazılmış 2000-4000 kelimeli tek öykü ile katılınabilir. Eposta ile yollanacak , son ileti tarihi 10 Mayıs.
Adres: Şen Çakır <leya05@windowslive.com>
Yarışma iki kademeli. Önce Pen Türkiye jürisi seçiyor. Ardından, seçilen öyküler yabancı dile çevrilip uluslararası jüriye yollanıyor.
Uluslararası PEN Jürisi Mircea Cărtărescu (Romanya), Laia Jufresa (Meksika), Lee Yew Leong (Singapur), Andrei Kurkov (Rusya), John Ralston Saul (Kanada) ve Belçika'da oturan Annelies Verbeke'den oluşuyor.  PEN Türkiye Jüri üyeleri ise Zeynep Aliye, Suat Karantay, Tülin Dursun, Hikmet Altınkaynak ve Tarık Günersel.
Genç yazarların bilgisine sunuyor; üyelerimizden, yarışmayı duyurmaları yaymaları için yardımcı olmalarını rica ediyoruz.
Hepinize Sevgi ve Saygıyla,
Zeynep Oral.
Başkan- PEN Türkiye


Uluslararası PEN'den dostların katılımıyla ayni akşam tanıtımını yaptığımız Kırmızı Kedi Yayınevi'nden çıkan "Canımı Yakma" adlı kitabımızın yarattığı coşkuyu, törene katılan yazarların sevinçlerini paylaşacaktım. (Ayrıntıları http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/497035/Bir_degil_bin_Duygu_Asena... 'den okuyabilirsiniz.) Biliyorsunuz, hani her ay yönetim kurulumuz "Ayın Kitabını" belirliyor ya... Mart ayı için "Canımı Yakma" kitabımızı, ayın kitabı seçtiğimizi söyleyecektim...

Gelin görün ki, o bomba patladı. Her yer kan, kan kan... Her yer acı. İçimden hiç bir şey söylemek gelmiyor. Sadece: Bize teröre alışın diyorlar ya.... Alışmayacağız diye haykırmak istiyorum. . Nereden gelirse gelsin teröre , katliamlara, baskıya , zulme ve karanlığa alışmayacağız.

Sevgili Üyelerimiz,

Bu mektubu sizlere 21 Mart Pazartesi akşamı saat 19:00 da yeni açılan Şişli Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi'nde gerçekleştirilecek PEN Dünya Şiir Ödül Törenini anımsatmak için yazıyorum.

PEN Türkiye'nin her yıl bir usta şaire verdiği şiir ödülünün bu yılki sahibi Güven Turan. Türk edebiyatının usta ve öncü kalemlerinden Güven Turan şiir, deneme, eleştiri, roman ve öyküleriyle ama ayni zamanda dergicilik, yayın yönetmenliği ve editörlük gibi uğraşlarıyla da yıllarca edebiyatımıza büyük katkılarda bulundu ve bulunmaya devam ediyor.

Ödül töreni ve kokteylimizi gerçekleştirmekte bize katkıda bulunan Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı ile Şişli Belediyesine şimdiden teşekkür ediyorum. Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi'ni bugüne dek görmemiş olanların törene erken gelmelerini, buradaki sergi alanlarını, Nazım Hikmet Anı Odası'nı gezmelerini sanat eserlerini, dev kütüphaneyi, yoktan var edilen bu çok işlevli "mücevheri" görmelerini öneririm.

Bu acılı günlerde yakınlarını,sevdiklerini yitirenlere sabırlar diliyor, yaralıların bir an önce sağlıklarına kavuşmalarını diliyorum. Bu şiddet sarmalına nasıl dayanacağız, nasıl karşı duracağız diye kendimle ve çevremle hesaplaşırken yanıtı 2016 Yılı Şiir Bildirisini hazırlayan Güven Turan'ın satırlarında buldum.

Sizlere ilişikte Güven Turan'ın kaleme aldığı 2016 Şiir Bildirisini; Ödül töreni ve kokteyl davetiyemizi yolluyorum.

Hepinize sevgi ve saygılarımla.

Zeynep Oral

Başkan

PEN-Türkiye
17 Şubat 2016

Sevgili, Sayın PEN Üyeleri,

Bu savaş günlerinde sizlere güzel haberlerle dolu mektuplar yazamıyorum...

Şubat ayı mektubumu bitirmiştim ki, Ankara'da bir canlı bomba ... Haince. Kalleşçe... Asker, sivil... Ölümler...Ardından yayın yasağı...Lanetlemek, kınamak, artık yetmiyor. Acıyı yüreğinde duymadıktan sonra... Öldürme üzerinden politika üretmekten vazgeçmedikçe bunun sonu yok! Bugün o, yarın öteki... Bugün ben, yarın sen...

Terör hepimizi hedef alırken... İç politikadaki hırs ve tutku, dış politikamızı rehin alırken... Ey Esed diye başlayıp, Ey Amerika, Ey Rusya 'ya uzanan Türkiye'nin tehdit dili, dünya tarafından hayret ve gülümseyerek izlenirken...Bu tehdit dili, sakın yanlış anlaşılmasın, anti-emperyalist bir düşünceden değil sadece büyüklük kompleksinden; gerçeklerle ilişki kuramamaktan kaynaklanırken ...

"Büyük İslam Cumhuriyeti" umutları kamçılanırken... "Türkiye İŞİD'in yanındadır" algısı dünyaya egemen olurken...

Daha çok diyalog ve demokrasinin değil, daha çok kan dökmenin ülkenin bütünlüğünü sağlayacağı yanılgısı sürerken...

Öfkeli, kindar , dindar yetiştirilen gençlerin, hangi dinden, hangi mezhepten, hangi etnik kökenden olursa olsun, şiddetle beslendiğini, şiddetten güç aldığını, daha çok şiddet ürettiğini hala anlamamışken... Söylemek istediğim tek şey var: Savaşa hayır deyin!

Sayın Pen Üyeleri,

8 Şubat'ta Yönetim Kurulumuz , her zamanki olağan toplantısını yaparken, telefonun öbür ucunda Diyarbakır' daki arkadaşlarımız, meslektaşlarımız, bizlere Kürt PEN Merkezi'nin yıkılmasıyla ilgili ayrıntıları anlatıyorlardı. Birkaç Sivil Toplum Kuruluşunu barındıran yapı , yaşanan çatışmada , büyük zarar görmüş kullanılmaz hale gelmişti. Kürt PEN'ine dünya PEN'leriyle birlikte dayanışma mesajlarımızı yolladık. Bir şey daha yaptık: Özellikle bu konuyu ve daha birçok konuyu da konuşmak üzere Kültür Bakanı Mahir Ünal'dan bir randevu istedik. Yanıt Bekliyoruz.

Bu olaydan bir kaç gün önce 2. Başkanımız Halil İbrahim Özcan ve Dış İlişkiler Sekreterimiz Tarık Günersel Diyarbakır'daydı. Üyelerimiz Sedat Yurttaş, Muharrem Erbey, Şehmuz Diken'le ; Kürt PEN Başkanı Şehmuz Sefer'le görüştüler. Hatip Dicle'yle sohbette "Barış sürecinde Tünelin ucunda ışığı görmüştük , ama kandırıldık" sözlerinin altını çizdiler. Dicle Haber Ajansı'na röportajlar verdiler ve izlenimlerini paylaştılar, paylaşıyorlar...

Bildiğiniz gibi her ay yönetim kurulunda "Ayın Kitabını" belirliyoruz. Hepimiz, ayların bahane, okumanın şahane olduğunun bilincindeyiz elbet... Ocak ayının kitabı olarak, Arif Keskiner ve Melih Güneş'in hazırladığı "Nazım'ın Evinde Vera'nın Sofrasında" kitabını (Mitos /Boyut Yayınları) belirlemiştik. Şubat Ayı kitabı olarak da geçen yıl 28 Şubat'ta yitirdiğimiz eşsiz yazarımız Yaşar Kemal üzerine, araştırmacı, eleştirmen Feridun Andaç'ın yazdığı kitabı seçtik. "Yaşar Kemal: Bir Ömür Edebiyat" adlı kitap Eksik Kitap Yayınlarından çıktı.

Sevgili Üyeler,

Hepinizle kısa bir süre sonra buluşmayı umuyoruz. Davetiyenizi bu mektuba iliştiriyorum:

PEN Duygu Asena Ödülü'nü, 25. yılını kutlayan "Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi"ne veriyoruz. Gerekçemiz şöyle:
"25 Yıl önce Belge yoksa tarih de yoktur, diye yola çıkan, adeta yoktan var edilen, tepeden tırnağa dayanışma duygusu içinde gerçekleştirilen, o gün bugün misyonunu sadece dev kütüphanesi, arşivleri, koleksiyonlarıyla değil, etkinliklerle, kadın araştırmalarıyla, uluslararası sempozyum, sözlü tarih projeleriyle , kadınların belleği ve geleceğine kaynaklık ettiği, ilham verdiği için.... "

Gelin bunu fırsat bilip, hem Dünya Emekçi Kadınlar Günü'ne ve Kadın Kütüphanesi'ne sevgi ve saygı duruşunda bulunalım, hem de size hazırladığımız sürprizle ve birbirimizle buluşalım!

Sevgi ve Saygılarımla

Zeynep Oral

PEN Türkiye Başkanı.27 Ocak 2016

Sevgili / Sayın PEN Üyeleri,

2016 Yılının bu ilk mektubunu bir hayli gecikmeli yazıyorum. Ülkemizdeki savaş halinin dolu dizgin devam ettiği bir ortamda; ölüm haberleriyle sarsıldığımız bir zamanda yazıyorum.
Ocak ayında, edebiyat ve düşünce dünyamızın bir ustasını , önceki başkanlarımızdan Prof. Dr. Tahsin Yücel'i yitirdik. Tüm yaşamı, edebiyatla iç içe geçmişti. 12 Eylül sürecinden sonra PEN'in yeniden yapılanmasında Yaşar Kemal'le birlikte önemli görevler üstlenmişti. Bir şükran ifadesi olarak 2012'de sunduğumuz PEN Öykü Ödülü'nü kabul etmişti. Edebiyatımızın beyefendisiydi. Dilbilimci, eğitmen, roman , öykü, deneme yazarı, çevirmen, sahici bir aydın... Bıraktığı boşluk sonsuz...

Ocak ayındaki çalışmalarımız özetle şöyleydi:

Uluslararası PEN'in , yardım kuruluşu Oxfam Novible birlikte verdiği ifada özgürlüğü ödülü Can Dündar' a verildi. Lahey'deki törene yazarın eşi Dilek Dündar katıldı. Erdem Gül ve Can Dündar için sürdürülen "Umut Nöbetini" 30 Aralık 2015 'de Yönetim Kurulu olarak, biz tutmuştuk. Silivri'den yolladığımız mesaj dünyanın çeşitli PEN merkezlerinde yankılandı.
13 Ocakta Sudi Arabistan'da idama mahkum edilen şair ressam Eşref Fayad için dünya çapında sürdürülen kampanyaya bir açıklamayla katıldık ve PEN Merkezimizde şiir okuyarak , dünyayı saran dayanışma zincirinin bir halkası olduk.

Her yıl PEN Türkiye Merkezi olarak verdiğimiz, bizim için büyük önem taşıyan iki Ödülümüzü geçtiğimiz günlerde belirledik.
2016 PEN Şiir Ödülü' nün sahibi Güven Turan oldu. Gerekçeyi şöyle belirledik:

"Şiir dilini yalınlaştırmada gösterdiği başarı, tek bir izleği farklı açılardan işlemesindeki ustalık, kurduğu bütünsel şiir yapısının sağlamlığı nedeniyle, şiirsel sürekliliği sekteye ve sapmaya uğratmadan ve poetik ruhunu her zaman koruyarak ulaştığı noktada, 2016 PEN Şiir Ödülü'nün usta şair Güven Turan'a verilmesi kararlaştırılmıştır."

Ödül Töreni 21 Mart 2016'da saat 19:00'da Şişli'de yeni açılan Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi'nde gerçekleştirilecektir. (Ayrıntıları ileride paylaşacağım.) Anımsatayım: 21 Mart'ın Dünya Şiir Günü olarak kabulünü , uluslararası camiaya öneren ve benimseten PEN-Türkiye'dir.

PEN Duygu Asena Ödülü'nü ise bu yıl 25. yılını kutlayan "Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi"ne veriyoruz. Gerekçemizi şöyle belirledik.
"25 Yıl önce Belge yoksa tarih de yoktur, diye yola çıkan, adeta yoktan var edilen, tepeden tırnağa dayanışma duygusu içinde gerçekleştirilen, o gün bugün misyonunu sadece dev kütüphanesi, arşivleri, koleksiyonlarıyla değil, etkinliklerle, kadın araştırmalarıyla, uluslarası sempozyum, sözlü tarih projeleriyle , kadınların belleği ve geleceğine kaynaklık ettiği, ilham verdiği için.... 2016 PEN Duygu Asena Ödülü'nün Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi' ne verilmesi kararlaştırılmıştır."
Ödül Töreni 11 Mart'ta Fransız Kültür Merkezi'nde gerçekleşecektir.

11 Mart Cuma ve 21 Mart Pazartesi... Lütfen bu iki tarihi not edin. Tüm üyelerimizin bir araya gelmesi, yeni üyelerle tanışabilmesi için bir fırsat. Değerlendirelim... Tüm üyelerin katılımını bekliyoruz.

Sevgili Üyeler,

Geçen hafta sonu Diyarbakır'da Kürt PEN'inin toplantısı vardı. Uluslararası çeşitli PEN merkezleriyle birlikte biz de PEN Türkiye Yönetim Kurulu olarak, meslektaşlarımıza, dostlarımıza dayanışma mektubumuzu yolladık. 23 Ocak'taki toplantıya, ne yazık ki, yönetim kurulundan hiç birimiz katılamadı. Ancak 2. Başkanımız Halil İbrahim Özcan ve Dış İlişkiler Sekreterimiz Tarık Günersel, size bu mektubu yazdığım sırada Diyarbakır'dalar. Dostlarımızla, Kürt ve Türkiye PEN temsilcileriyle buluşuyorlar... İzlenimlerini , gözlemlerini daha sonra hepimizle paylaşacaklar. Aşağıda toplantıya yolladığımız dayanışma mektubumuzu ekliyorum.

Hepinize Sevgiler ve Saygılar.

Zeynep Oral

PEN - Türkiye Başkanı

22 Aralık 2015

Sevgili / Sayın PEN Üyeleri

2015 Yılının bu son mektubunu , ülkemizin içinde bulunduğu savaş ortamında yazıyorum. Hak ve hukukun yok sayıldığı, ayırımcılığın ve şiddettin her geçen gün daha da tırmandırıldığı; baskının ve yasakların arttığı, kitapların suçlandığı ve toplattırıldığı utanç ortamında yazıyorum.

Can Dündar ve Erdem Gül , gazetecilik yaptıkları, sorumluluklarını yerine getirdikleri için 27 gündür Silivri Hapishanesinde, tecritteler. PEN Türkiye de dahil olmak üzere, hiç bir kuruluşla görüştürülmelerine izin verilmiyor.

Üç kuruluş, Türkiye Yazarlar Sendikası , Sanatçılar Girişimi ve PEN -Türkiye, 30 Aralık Çarşamba günü saat 12:00'de Silivri Cezaevi önünde "Umut Nöbetini" devralıyoruz. Sadece Can ve Erdem için değil, tutuklu tüm gazeteci ve yazarlar için de...

Umut Nöbetine katılmak isteyen üyeler kendi olanaklarıyla Silivri Cezaevi önüne gelebilirler. Kesinlikle katılacak olan ancak kendi olanağıyla gelemeyecek olanlar lütfen 2 gün içinde Genel Sekreterimiz Tülin Dursun'a haber verin. (tulindursun@gmail.com) Belirlenecek sayıya göre araç temin etmeye çalışacağız. (Gelirim deyip de son anda gelmeyenlerin de ulaşım masraflarına katılımı gerekecek...)

Sevgili üyeler,
Bu yıl birincisi düzenlenen Dağlarca Şiir Ödülü’nü kazanan Şükrü Erbaş ve Ömer Erdem’e ödülleri, 26 Aralık Cumartesi günü 18:00’de Fulya Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecek törenle sunulacak. Ataol Behramoğlu, Doğan Hızlan, Enver Ercan, Ertan Mısırlı, Haydar Ergülen, Sennur Sezer ve Tarık Günersel’den oluşan Seçici Kurul, Şükrü Erbaş'ı “Pervane”, Ömer Erdem'i “Pas” adlı kitaplarıyla ödüle değer görmüştü. Dilek Türker'in Dağlarca’dan şiirler seslendireceği, genç piyanist Utku Asan da Dağlarca için Chopin ve Fazıl Say’dan eserler yorumlayacağı törene tüm üyelerimiz davetlidir.

Yönetim kurulumuz, Aralık kitabını belirledi: Dünya edebiyatının devlerinden Dante'yi 750. doğum yıldönümü olan 2015 sona ererken büyük destanı "İlahî Komedya" ile anıyoruz. Türkçeye şiir olarak ilk kez Rekin Teksoy tarafından çevrilen ve Oğlak Yayınevi'nce özenle yayınlanan bu başyapıtı Aralık için Ayın Kitabı seçtiğimizi kıvançla duyururuz. Şair, çevirmen ve yayınevine şükranlarımızı sunarız.

Sevgili Dostlar,
Hepinize şiddetten, savaşlardan, baskıdan akıl dışılıktan arınmış bir yeni yıl diliyorum. Sevdiklerinizle birlikte daha mutlu, daha güzel, daha sağlıklı, daha hakkaniyetli, daha yaratıcı, daha şefkatli, daha az yıpratıcı günler diliyorum.

İnsan onurunu yok sayan zihniyete karşı mücadeleyi sürdürmek üzere, Hepinize sevgi ve saygılarımla,

Zeynep Oral.
PEN-Türkiye Başkanı
4 Kasım 2015

Sevgili / Sayın PEN Üyeleri.
..

Anımsıyorum, haziran mektubuma şu sözlerle başlamıştım: " Devletin tüm olanaklarının iktidar partisinin hizmetine verildiği; Anayasanın yok sayıldığı; tüm muhalefet partilerinin "düşman" bellendiği bir seçim kampanyasından sonra 7 Haziran'da millet seçimini yaptı. Tek adam otoritesini değil çoğulculuğu seçti. Savaşı, kavgayı, ayırımcılığı değil, barışı , diyalogu seçti. Şiddetten, gerilimden beslenen 'Türk usulü Başkanlık diktasını' değil, Parlamenter rejimi seçti." 

Evet bunları demiştim. Yanılmışım. Hepinizden özür dilerim.

Şu beş ay içinde, milletimiz rahat, huzur, barış, adalet, hak, hukuk, özgürlük, bağımsızlık gibi ideallerine, aş, iş, fırsat eşitliği gibi güncel gereksinimlerine kavuşmuş olmalı ki, 1 kasım seçimlerinde farklı bir tercih yaptı, tek adam diktasını yeğledi....

Sevgili Dostlar,

Yazar, tiyatro eleştirmeni Üstün Akmen, seçimden bir gün önce aramızdan ayrıldı. Tiyatro ve özgürlük, onun alanlarıydı. Eylem insanıydı. Çalışkandı. 2001-2005 döneminde Uluslararası PEN Türkiye Merkezi Başkanı olan Üstün Akmen'i  böyle aniden kaybedişimiz hepimizi sarstı.  Bu kayıpla  kültür ve sanat dünyamızda yeri doldurulmayacak bir boşluk daha açıldı.

Hayatta ne yaptıysa incelikle, güler yüzle ve tutkuyla yaptı. Başta büyük aşkı Şaylan Akmen'e ve tüm sevdiklerine sabırlar diliyorum. Onu hepimiz çok özleyeceğiz.

Sevgili Dostlar,

Sizlere tam bu mektubu yazıyordum ki , acı bir haberle daha sarsıldık. Benim için şiirimizin "Toprak anası" sayılan Gülten Akın sonsuzluğa göçtü ... .   Kimselerin durup  incelikleri anlamaya vakti olmadığı  dönemlerde o şiirini ve isyanını  inceliklerle dokudu. Yaşamdan, düşünceden ve Anadolu'dan damıttıklarıyla,  geleneksel halk şiirinin, Anadolu deyiş ve dilinin tüm nimetlerinden yaralanarak kendi özgün dilini oluşturdu. O isyanın, başkaldırının, direncin ama ayni zamanda umudun şairiydi. Direnişini ve umudunu, acılara ezdirmedi. Şiirini, öfkeyle, onurla biledi.Tüm yakınlarına sevenlerine sabır diliyorum.

TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı 7 Kasım'da bir kez daha kapılarını açıyor. Fuarda PEN Standı hepinizi bekliyor. 7 Kasım saat 19.00-20.00 'da INterexpo salonunda PEN Türkiye''nin düzenlediği "Rüştü Onur ve Döneminden kalan Şiirin Yansımaları" başlıklı panel var. Yöneten:Halil İbrahim Özcan.Konuşmacılar: İbrahim Tığ, Oğuz Özdem, Zeynep Aliye... Hepiniz davetlisiniz.

Bu yıl da Öykü Atölyesi düzenliyoruz. 5 Aralık 2015 - 6 Şubat 2016 tarihleri arasında Cumartesi günleri saat 14.00-17.00 arasında... Yöneticiliğini yazar-şair Zeynep Aliye üstleniyor. Metin incelemeleri; öykü yazma uygulamaları; edebiyat ve farklı sanat disiplinleri arasındaki bağın irdelenmesi... PEN ofisinde gerçekleşecek atölyeye verimlilik esası göze alınarak katılımcı sayısı 15 kişiyle sınırlı tutulacak. Katılmak isteyenler 20 Kasım 2015 pazartesi günü saat 17:00’a dek 0537 402 18 68 nolu telefondan Şen Çakır’a ya da pen.org.tr adresinden bilgi alabilir ve kayıtlarını yaptırabilirler.

Kasım Ayının kitabı olarak Dikmen Gürün'ün yazdığı "Tiyatro Benim Hayatım - Yıldız Kenter'in Hayat Hikayesi" adlı kitabını (Yağı Kredi Yayınları) seçtik. Çok özenli ve eşsiz bir araştırma sonucu ortaya çıkan kitap sadece tiyatromuzun övünç kaynağı , eşsiz bir sanatçıyı ayrıntılarıyla tanıtmakla yetinmiyor ayni zamanda ülkenin son elli, atmış yıllık kültür yaşamına da ışık tutuyor.

Sevgili / Sayın PEN Üyeleri,

Hala yüzlerceniz PEN aidatı ödemedi. Bari bu yıl sona ermeden lütfen öder misiniz. Banka Hesap No: Ziraat Bankası Galatasaray Şb. (701) Hesap No: 1902677
IBAN: TR 3700 0100 0701 0190 2677 5001. Ve lütfen ödedikten sonra Genel Sekreterimiz Tülin Dursun'a  tulindursun@gmail.com  ve saymanımız Zeynep Aliye'ye zeynepaliye@hotmail.com) bildirir misiniz.
Sevgi ve Saygılarımla,
Zeynep Oral.


16 Ekim 2015 Kanada

Sizlere Kanada Quebec’den Uluslararası PEN’in 81. Kongresinden sesleniyorum.

Bildiğiniz gibi  Dünya Yazarlar Birliği PEN’in bu kongrede seçilecek  üç başkan adayından biriydim.

 Dün seçimler yapıldı. Ve kazanan, Vida Ognjenovic (PEN Sırbistan) ve beni  geride bırakan Jennifer  Clement (Meksika PEN) oldu. Böylelikle Başkan John Ralston Saul’un başkanlıktan ayrılmasıyla neredeyse yüz yıllık varlığında , Uluslararası PEN’in ilk kez bir kadın başkanı oldu.

 Jennifer Clement, ünlü bir yazar ve şair. Sayısız kitabı çeşitli dillere  çevrilmiş.  Romanları, öyküleri, şiirleri birçok ödül kazanmış. Meksika ve  Amerikan vatandaşı.

 Jennifer Clement  Kongreye bir yıldır mükemmel bir biçimde hazırlanarak gelmişti. Arkasında tüm Latin Amerika ülkeleri, A.B.D.'nin kurumları ve olanakları, bir de ev sahibi  Kanada vardı.  Kongreye adeta  Amerikan Başkanlık seçimleri havası egemendi. Vida ve ben de , üç  gün boyunca kahramanca (!)  hem dayanıştık, hem de  sabahtan akşama “mücadele” ettik.

Jennifer Clement’i kutluyor, başarılı olmasını diliyorum.  Çünkü başarılı olmazsa  Jennifer Clement’in değil, “Uluslar arası PEN’in ilk kadın Başkanının” işi beceremediği söylenecektir. Buna da asla izin veremeyiz, vermemeliyiz!

Ben Jennifes Clement’in  muhteşem bir başkan olacağına inanıyorum. 

Kasım ayını, (Kasım mektubunu beklemeden) bu haberi kendim sizlere vermek istedim. Kongrenin kapanış günündeyiz. İstanbul’a dönmeyi de beklemedim.  

Bütün bu süreçte  bana olumlu enerji, iyi dilekler yollayan; bana yardım eden, destek veren tüm üyelere çok teşekkür ederim. İnanın  sizlerden gelen  her ileti bana sonsuz güç kattı.

Özel bir teşekkürüm daha var: Dış İlişkiler sorumlumuz Tarık Günersel’e ve  bu zorlu Kongre Günlerde her an yanımda, omuz başımda olan Genel Sekreterimiz Tülin Dursun’a ve İkinci Başkanımız Halil İbrahim Özcan’a   sonsuz teşekkür ediyorum.   

Hepinize sevgi ve saygıyla,

Zeynep Oral11 Ekim 2015Sevgili / Sayın PEN üyeleri,Alçak, hain bir saldırı daha. Barışa, demokrasiye, insanlığa , geleceğimize, topumun her katmanına, umutlarımıza yönelik bir saldırı. Öldük. Vurulduk. Yastayız.. Dün yönetim kurulu olarak tepkimizi şu açıklamayla kamuoyuna duyurduk:

"Ankara'daki Barış Mitingine alçakça ve iğrenç saldırı nice canımızın ölümüne ve yaralıya yol açtı. Bu insanlık dışı saldırıyı kuvvetle kınıyor, sorumluların yargılanmasını talep ediyoruz. Kanı kan değil, adalet, hak, demokrasi temizler. Barış ortamı yaratmak, başta hükümet olmak üzere, her yurttaş ve kurumun sorumluluk alanındadır."

Ekim ayında değerli şair, yazar Sennur Sezer aramızdan ayrıldı. Acımız sonsuz. Sennur Sezer: O bir kadın. O bir şair. O bir emekçi. O bir nefer . O bir direnişçi. Yaşamı boyunca önce edebiyat dedi. Toplumsal bilinciyle edebiyat uğraşını birbirinden hiç ama hiç ayırmadı. Sömürüye, haksızlığa, baskıya, şiddete karşı dimdik duruşunu, bir zanaatçığı titizliğiyle, bir anne özeniyle, yıllar içinde var ettiği, geliştirdiği, kolladığı ve koruduğu şiiriyle harmanladı. Tuzaklardan ve tehlikelerden , sloganlardan ve kolaycılıktan dizelerini sakınırken , sözüyle ve eylemleriyle hep bir oldu, sahici oldu.

Kentlerin, kırsal alanların kadını , kız çocukları, anneleri, nineleri... Hepsi Sennur Sezer'in dizelerinde can buldu, hepsi bir sese kavuştu. İntihara zorlanan kız çocuğu, oğlu öldürülen anne, küçük istasyonların bekleme salonlarında bekleyen kadınlar, bedenleri uykuya hasret kadınlar, çocuklarına dünyayı anlatmaya çalışan kadınlar, direnen kadınlar... Kadınlığın bin bir halini ve duyarlığını karınca çalışkanlığıyla yoğurandı O. Şimdi hem kadınlar , hem de şiir, biraz daha eksik. Biraz daha öksüz...Başta çok değerli hayat arkadaşı Adnan Özyalçıner'e ve tüm sevenlerine sabırlar diliyorum.

Bu ayın kitabı olarak, Sennur Sezer'in , duyarlığı, kadınlık hallerini, direniş ve umudu harmanlayan tüm kitaplarını seçtik.

Nicedir gazetecilere yönelik tehditler hiç hız kesmeden sürüyor... Şiddet, artık günlük yaşamımızın bir parçası... Bu ağır koşullarda elimizden geldiğince yazarlara, gazetecilere yönelik duruşmaları PEN olarak izlemeye çalışıyoruz.

İkinci başkanımız Halil İbrahim Özcan, Genel Sekreterimiz Tülin Dursun Sedef Kabaş'ın duruşmasında hazır bulundular. Sevindirici haber, Sedef Kabaş beraat etti. Önümüzdeki günlerde şu duruşmalar var: Tüm üyelerimizi duruşmaları izlemeye davet ediyoruz:

12 Ekim’de Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya “Charlie Hebdo” kapağını köşelerinde yayımladıkları için...

13 Ekim’de Ahmet Şık “Paralel Yürüdük Biz Bu Yollarda” kitabı için...
20 Ekim’de Barış Pehlivan (Odatv) “Şaşırtıcı Benzerlik” yazısında Erdoğan’a hakaretten...
20 Ekim’de Ender İmrek (Evrensel) Cumhurbaşkanı’na hakaretten...
22 Ekim’de Barış İnce (Birgün) akrostişli savunma metni yoluyla Cumhurbaşkanı’na hakaretten yargılanacaklar...

Sevgili Üyeler,

Size son yazdığımdan bu yana 7 üyemiz daha aidatlarını ödediler. Sevgi Özel, Yeşim Ağaoğlu, Merdan Yanardağ, Selçuk Erez, Adem Dursun, Işterin Okan ve Gülsüm Öz'e çok teşekkür ediyoruz.

(Eğer aidat ödemenizi yaptınız ve Genel Sekreterimiz Tülin Dursun'a (tulindursun@gmail.com) ve saymanımız Zeynep Aliye'ye (zeynepaliye@hotmail.com) bildirmedinizse, lütfen yapın. Aksi halde size açık teşekkür zaman alır... Yok eğer ödeme yapmadınızsa, lütfen artık yapın: Banka Hesap No: Ziraat Bankası Galatasaray Şb. (701) Hesap No: 1902677
IBAN: TR 3700 0100 0701 0190 2677 5001)


Siz bu mektubu okuduğunuzda, Halil İbrahim Özcan, Tülin Dursun ve ben Canada, Quebec'e PEN Kongresine katılmak üzere yola çıkmış olacağız. Bildiğiniz gibi , 15 Ekim'de yapılacak PEN Başkanlık seçiminde üç adaydan biriyim...

Geçen hafta sonu sevgili Ece Temelkuran aceleci davranıp 15 Ekimi ve seçimleri beklemeden attığı bir "tweeter" ile beni Uluslararası PEN Başkanı ilan ediverdi. MEDYATAVA ondan alıntı yapıp "haberi" manşetine taşıyınca da tebrikler yağmaya başladı... Çok üzüldüm ve kendimi çok kötü hissettim. Defalarca düzeltme yanıtları yazdım. Sevgili Ece'ye, "Allah söyletti" diyeceğim ama, son zamanlarda Tanrı'nın adı öyle kötü kullanıldı ki, onu da demeye gönlüm razı olmadı... Eğer o haberi görüp de anlam veremeyeniniz olduysa, elimde olmayan bu kargaşa için yine de özür dilerim... Şimdilik beklemedeyiz... Siz yine de olumlu enerjilerinizi yollamaya devam edin.

Hepinize Sevgi ve Saygılarımla,

PEN Türkiye Başkanı

Zeynep Oral
15 Eylül 2015Sevgili / Sayın PEN Türkiye Üyeleri,

Eylül mektubunu yine ölümler, acılar, terör ve savaş sarmalı içinde yazıyorum. Öldürme ve linç kültürü günlük yaşamımızın bir parçası oldu. Geçen mektubumda da vurguladığım gibi bu şiddet sarmalına bizi mahkum edenleri, şiddeti tırmandıranları, erken bir seçimden farklı sonuçlar umarak ülkeyi kan gölüne çevirenleri tarih affetmeyecektir.
Sizlere Ağustos mektubumu yolladıktan sonra, birbirinden değerli yazarlarımız, dostlarımız ve üyelerimizi sonsuzluğa uğurladık.
Öykü ve roman yazarı Tarık Dursun K. dostlukların, dayanışmanın , sevecenliğin, gerçekliğin, sonsuz çalışkan ve sürekli üreten yazarıydı… Yazar, gazeteci, ressam, fotoğraf sanatçısı Fikret Otyam yaşamı boyunca Anadolu'nun dili, gözü, kulağı olup, Anadolu insanının ve doğasının tüm renklerini, ezgilerini, serüvenlerini sundu geniş kitlelere... Öykü, roman, deneme yazarı, usta gazeteci, yaşamı yazıyla ifade eden, her daim “genç” Oktay Akbal … Ve yine üyemiz, yazar yayıncı Hüseyin Avni Cinozoğlu aramızdan ayrılıp, eserleriyle yaşayanlar arasına katıldılar.  

1 Eylül, Türkiye’de hala Dünya Barış Günü olarak kutlanıyor. Oysa dünyada nicedir 21 Eylül günü Barış Günü olarak değerlendiriliyor. PEN Türkiye Merkezi olarak her iki tarihi de kapsayacak biçimde bir bildiri yayınladık. Silahların susması için bir kez daha çağrıda bulunduk.
Eylül ayında basına ve kitapevlerine saldırılar, gazetecilere tehditler arttı... Hürriyet Gazetesine yapılan saldırılar…Kırşehir'de Gül Kitabevi'nin yakılması… Bununla ilgili kınama yazımızı da daha önce hem sizlere hem de basına ilettik… Hükümetin bir daha bu gibi tahrik edici ve şiddet içeren olaylara izin vermemesini talep ettik.
(Her iki açıklamamızı da PEN Türkiye Merkezi web sitesinde bulabilirsiniz.)

Ayrıca Amerikan Vice News kanalı çalışanı iki İngiliz gazeteci, Jake Hanrahan ve Philip John Pendlebury ile tercümanları Muhammed İsmail Resul’ ûn gözaltına alınıp Diyarbakır Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklanışı üzerine Uluslar arası PEN ve İngiliz PEN Merkezi’yle birlikte harekete geçtik. Ortak girişimlerde bulunduk.

Belki basında çıkan haberlerde izlediniz, belki haberiniz olmadı. Uluslar arası PEN Başkanlığına aday gösterildim. Basın bültenimizde özetle şöyle diyorduk:

“ Altı yıldır PEN’in Başkanlık görevini sürdüren Kanadalı Yazar John Ralston Saul önümüzdeki Ekim ayında bu görevden ayrılacak. Quebec’de gerçekleştirilecek 81. Genel Kongresinde kurum yeni başkanını seçecek.  Geçtiğimiz günlerde Uluslararası PEN Araştırma Merkezi, başkanlık seçimleri için üç aday belirlendiğini ilan etti.Açıklamaya göre bu üç aday (alfabetik sırayla): Jennifer Clement (PEN Meksika); Vida Ognjenovic (PEN Sırbistan) ve Zeynep Oral (PEN Türkiye)
PEN Başkan adaylığı için en az üç ülkenin PEN Merkezi tarafından aday gösterilmek gerekiyor.Buna göre Jennifer Clement’i aday gösterenler : Meksika, Güney Afrika Cumhuriyeti ve İsveç PEN’leri.Vida Ognjenovicî aday gösterenler: Makedonya, Portekiz ve Sırbistan PEN’leri.Zeynep Oral’ı aday gösterenler: Almanya, İngiltere ve İtalya PEN’leri. Resmi dilleri İngilizce, Fransızca ve İspanyolca olan PEN’in yüzden çok ülkede merkezi ve dünyada yirmi bini aşkın üyesi var. Yeni Başkan, üç yıllık bir süre için, 16 Ekim’de bütün merkezlerin oylamasıyla belirlenecek.”

Nedense kimileri yanlış anladı ya da yanlış anlamak istedi. “Türkiye’nin beni aday göstermediğini vurguladı. Oysa aday gösteren bir Devlet ya da Hükümet değil. Aday gösterenler tüm ülkelerin PEN Merkezleri… Adaylık şartı şöyle: Üç PEN merkezi aday göstermeli. Ayrıca PEN Aday Araştırma Komitesi temel şartlar açısından uygun bulmalıdır. … Başkanlığa aday olmak ne benim ne de yönetim kurulumuzun, aklımızın ucundan bile geçmiyordu… Uluslararası PEN Aday Seçme Komitesinin daveti ve bizim yönetim kurulunun ısrarı ve teşvikiyle aday olmayı kabul ettim. Ve üç ülke (Almanya, İngiltere ve İtalya PEN Merkezleri) resmen aday gösterince bizim kendi kendimizi aday göstermemiz gibi bir şey söz konusu olmadı. "Türkiye aday göstermedi ama…" şeklindeki haberler yanıltıcı… Şu ana dek yönetim kurulumuzdan sadece yardım ve destek gördüğümü belirtmeliyim.

Bir de şunu belirtmeliyim: PEN Türkiye Merkezi’nin benden önceki Başkanı ve Şimdiki Uluslararası İlişkiler Sekreterimiz yazar Tarık Günersel 2010-12 dönemi Uluslararası YK üyesiydi. O da bana ilişkin, Türkiye’nin önemine ilişkin muhteşem bir mektup kaleme alarak , uluslararası PEN camiasına çağrıda bulundu. Benimle ilgili  muhteşem bir mektup yazarak Uluslararası PEN Yönetimine, Londra ofisine ve tüm PEN merkezlerine iletti.. (mektubun orijinalini PEN-Türkiye Sitesinde www.pen.org.tr adresinde okuyabilirsiniz.)
Sevgili Üyeler,
Defalarca ısrar , özel takip, sayısız telefonla, yönetim kurulumuz yaz aylarında aidat toplamak, toplamaya çalışmakla önemli mesai harcadı... Ve şimdi hepinizin huzurlarında Sayın Emre Kongar, Turgay Fişekçi, İlyas Orak, Metin Celal, Mete Özel, Arif Keskiner, Latife Tekin, İnci Aral, Erendiz Atasü, Zeynep Göğüş, Alper Akçam, Alper Yalman’a birikmiş borçlarıyla birlikte aidatlarını ödedikleri için çok teşekkür ederim.
450 kadar üyemizin de vakit bulup PEN Yazarlar Derneği’ne bir an önce aidat borçlarını ödemelerini rica ediyoruz. Banka Hesap No: Ziraat Bankası Galatasaray Şb. (701) Hesap No: 1902677
IBAN: TR 3700 0100 0701 0190 2677 5001
Bu mektubu aldıktan sonra ödeme yapanlar lütfen e-posta ile Genel Sekreterimiz Tülin Dursun'a (tulindursun@gmail.com) ve saymanımız Zeynep Aliye'ye (zeynepaliye@hotmail.com) haber versinler.
Hepinize teşekkür eder, şiddetten, kandan, acıdan ,öldürmelerden arınmış günler dilerim.

PEN- Türkiye
Başkan
Zeynep Oral6 Ağustos 2015
Sevgili / Sayın PEN üyeleri,

Ağustos ayı mektubunu, acılar içinde yazıyorum. Bir kez daha ülkemiz kan gölü!

İki gün önce PEN Türkiye Yönetim Kurulu adına " PEN- Türkiye'den Meclis Göreve Çağrısı: Ülkeyi Yönetenleri Barış Dilini Kullanmaya çağırıyoruz."

başlıklı bir açıklama yayınlayıp, Meclise bir çağrıda bulunduk. Çağrımızı iki gün önce tüm üyelere Nihat Ateş arkadaşımız iletti. Burada tekrarlamıyorum.

(Gözden kaçıranlar için Bakınız: : http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/338661/Ulkeyi_savaslara_mahk_m_e... )


Bu ne ilk ne de son çağrımızdı... Daha önce İŞİD'in üstlendiği 20 Temmuzdaki Suruç Katliamını da ayni gün şu sözlerle kınamıştık:

“Suruç’ta hayatlarının baharında otuz iki can acımasızca elimizden alındı. Amara Kültür Merkezinde, basın açıklaması sırasındaki bu katliamı esefle kınıyoruz. Yetkililerden, Türkiye'ye, insanlığa, kardeşliğe yönelik bu bombalı saldırının tüm sorumlularını ve işbirlikçilerini adalet önüne çıkarmalarını talep ediyoruz. Barışın dili her zaman savaşın dilinden daha zor olmuştur. Biz barışı her zaman savunduk. Şimdi daha da güçlü savunacağız... Suruç'ta hayatını kaybeden kardeşlerimizin ailelerine, yakınlarına, sevenlerine sabırlar, yaralananlara acil şifalar diliyoruz. ”


Bu şiddeti tırmandıranları , erken bir seçimden farklı sonuçlar umarak ülkeyi kan gölüne çevirenleri tarih affetmeyecektir.

Her iki açıklamamızı da, yerli ve yabancı medya ile , Uluslararası PEN ve üye ülkelerin PEN Merkezleriyle, Barış Komiteleriyle paylaştık.( http://www.pen-international.org/news/, http://www.pen-international.org/pen-centres-news/ )

Temmuz sonundan beri PEN Merkezimize yurt dışından ziyaretçiler eksik olmadı. Galler -PEN Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi yazar, çevirmen Caroline Stockford; Bangladeş'ten yazar , yönetmen, belgeselci Shahriar Kabir; Slovak Bağımsız Yazarlar Birliği Başkanı Milan Richter merkezimizi ziyaret eden ziyaretçiler arasındaydı.

Yönetim Kurulumuz, Ağustos ayı kitabı olarak, Enis Batur ile Yiğit Bener'in "Simültane Cinnet" adlı kitabını seçti. "Kurmaca deneme" türünde diyebileceğimiz, zengin ve ilginç deneyim, gözlem ve görüş paylaşımı içeren, siyasal taşlamalara açık olan eser Sel Yayınları arasında yer alıyor.

Sevgili PEN Üyeleri,

Merkezimizde sekreter olarak çalışan Songül Erdoğan arkadaşımızla Temmuz'dan itibaren yollarımız ayrıldı. Bu yakıcı yaz aylarında imdadımıza üyemiz şair ve ressam Şen Çakır arkadaşımız yetişti. Kendisi gönüllü olarak haftanın 2 günü (Pazartesi ve Çarşamba 13:00-17:00 arasında) ofisi açarak talepleri karşılıyor. Ona teşekkürümüz sonsuz.

Saygın PEN Üyeleri, Sevgili arkadaşlarımız,

"Şaka gibi" bir durumu (başka ne diyeceğimi bilemediğimden böyle diyorum) sizlerle paylaşmak zorundayım.

Şöyle ki: PEN-Türkiye'nin neredeyse beş yüze yakın üyesi var... Ancak aidatını muntazam ödeyen içimizde 20 kişi ya var ya yok.

Ne gülünç / ne acıklı değil mi?! Aidat dediğimiz: Yılda 60 lira. (yazıyla altmış lira) Yani ayda 5 lira.

Başka hiç bir şey söylemeyip (zaten ne denebilir ki?!) aşağıda hesap numaramızı veriyorum:

Banka Hesap No: Ziraat Bankası Galatasaray Şb. (701) Hesap No: 1902677
IBAN: TR 3700 0100 0701 0190 2677 5001

Yalnız bu yılı değil, elbet öncekileri de ödeyebilirsiniz...

Eski üyeler anımsayacaklar : 2007 öncesi borçlar, Genel Kurul'da alınan bir kararla silinmişti. Hiç olmazsa lütfen bundan sonrasına odaklanalım...

Bu mektubu aldıktan sonra ödeme yapanlar lütfen e-posta ile Genel Sekreterimiz Tülin Dursun'a (tulindursun@gmail.com) ve saymanımız Zeynep Aliye'ye (zeynepaliye@hotmail.com) haber versinler. Aidat toplamak için işe yarar bir fikre sahip olanlar , lütfen bana yazsınlar. (zeynep@zeyneporal.com)

Hepinize teşekkür eder, şiddetten, kandan, acıdan ölümlerden öldürmelerden arınmış günler dilerim.

PEN- Türkiye
Başkan
Zeynep Oral


13 Temmuz 2015


Sevgili / Sayın PEN üyeleri,7 Haziran genel seçimlerinde, millet seçimini yapmıştı. Ancak aradan bir ayı aşkın bir süre geçtiği halde milletin iradesi henüz Meclis'e yansımadı. Bir aylık gecikmeden sonra koalisyon görüşmelerine yeni başlandı. "Erken seçim", "Tekrar Seçim", "Yeniden Seçim" olasılıkları hâlâ gündemde...

Temmuz ayına edebiyat dünyamız acı bir haberle girdi. Köy Enstitülerinin aydınlık öğretmeni, şiirimizin ustalarından Mehmet Başaran'ı yitirdik . Yönetim kurulumuz onu şu sözlerle uğurladı:

"Edebiyat dünyamız, yayıncılık , eğitim, dilbilgisi dünyalarımız, aydınlık yaşamımız, Köy Enstitüleri anılarımız, bir kayıp daha verdi. Mehmet Başaran, şair. PEN Türkiye'nin ilk üyelerinden... Öncü ustalarımızdan. Toplumcu edebiyatın yorulmaz neferi. Eleştirinin çalışkan karıncası. Türkçenin öğretmeni ... Mücadeleci kişiliğini ve içindeki aydınlığıı her daim paylaşanlardan... Onu sonsuzluğa uğurlarken, ailesine, yakınlarına, sevenlerine ve tüm "öğrencilerine" sabırlar diliyor, ışığı bol olsun diyoruz."

Haziran ayının son günlerinde ülkede yine yasaklar birbirini izledi. Grup Yorum'un 30. yıldönümü nedeniyle halk meydanlarındaki ücretsiz konserleri İstanbul ve Ankara valilikleri tarafında "Belki provokasyon olabilir... Belki kimilerinin hisleri rencide olabilir" gibi gerekçelerle yasaklandı. Topluluğun karşı dava açması ve kazanması üzerine son anda konserler serbest bırakıldı.

28 Haziran'da dünyanın bir çok yerindeki gibi İstanbul'da da LGBTİ Onur Yürüyüşü düzenlendi. İstanbul Valiliği bu yürüyüşün de "provokasyona açık olduğunu" belirtip izin vermedi... Ancak yürüyüş sırasında güvenlik ve kolluk güçlerinin, orantısız şiddeti ve TOMA'ların biber gazı bombardımanı karşısında provokasyonun nereden geldiğini iyice anlamış olduk!

2 Temmuz'da Madımak'ta yitirdiğimiz canları bir kez daha saygı ve sevgiyle andık.


Temmuz ayı içinde Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin (TGC) 1989 yılından beri verdiği Basın Özgürlüğü Ödülleri’ni kazananlar açıklandı.

Uğradığı baskılara karşın kamuoyunun bilgilendirilmesine yaptığı katkılar nedeniyle Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni, PEN üyesi Can Dündar ile basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü konusundaki hak ihlallerini, uğradığı baskılara rağmen düzenli olarak gündeme taşıyan Birgün gazetesi ödülün bu yıl ki sahipleri oldu.

Türkiye Yayıncılar Birliği ve İsveç Yayıncılar Birliği'nin yürüttüğü AB destekli bir yıldır süren proje sona erdi. ‘Avrupa Birliği’ne giriş sürecinde Türkiye’de Yayınlama Özgürlüğü’ başlıklı raporda, ifade özgürlüğü konusunda AB’ye uyum sürecinde yapılan yasal düzenlemelerin ‘görünüşte’ kaldığı belirtildi. Konferansa PEN Yönetim Kurulu adına katılan Nilgün Cerrahoğlu, bizlere, daralan ifade özgürlükleri ile beraber yayınlama özgürlükleri üzerinde artan "caydırıcı baskılar"ı dile getirildi.

PEN Türkiye Yönetim Kurulu olarak, bu yukarıda özetlediğim tüm konularda Uluslararası PEN'i ve Uluslararası PEN'in çeşitli komitelerini bilgilendirdik.

Temmuz ayında İtalya PEN'i , sanal ortamdaki süreli yayınında Türk edebiyatına geniş yer ayırdı. Yaşar Kemal ve Orhan Pamuk üzerine yazılar ve Erkut Tokman'ın röportajları yer aldı.

Artık biliyorsunuz: Dünya Yazarlar Birliği PEN Türkiye Merkezi "Ayın Kitabı" seçerek çeşitli konularda farkındalığı artırmaya çalışıyor...Haziran için, hakkında dava açılan üyemiz Can Dündar'a örnek gazeteciliğinden ötürü şükranla tüm kitaplarını, Temmuz için ise 22 yıl önce yobazlarca yakılan canlarımızı özlemle anarak Metin Altıok, Behçet Aysan, Asım Bezirci, Nesimi Çimen ve Uğur Kaynar'ın tüm yapıtlarını seçtiğimizi kamuya duyurduk.

Sevgili / Sayın PEN üyeleri,

Hepinize şiddetten arınmış, sevdiklerinizle birlikte, gönlünüzce bir bayram geçirmenizi diliyorum.

Sevgi ve Saygılarımla,
PEN Türkiye Başkanı
Zeynep Oral11 Haziran 2015Sevgili / Sayın PEN üyeleri,


Haziran ayı Türkiye'ye seçimle birlikte geldi. Devletin tüm olanaklarının iktidar partisinin hizmetine verildiği; Anayasanın yok sayıldığı; tüm muhalefet partilerinin "düşman" bellendiği bir seçim kampanyasından sonra 7 Haziran'da millet seçimini yaptı. Tek adam otoritesini değil çoğulculuğu seçti. Savaşı, kavgayı, ayırımcılığı değil, barışı , diyalogu seçti. Şiddetten, gerilimden beslenen "Türk usulü Başkanlık diktasını" değil, Parlamenter rejimi seçti.

Bu seçimin, nicedir bir Korku İmparatorluğuna dönüşen ülkemizde, hukuk dışılığa, eğitimin katledilmesine, gericiliğe, her tür ayırımcılığa, düşünce ve ifadeye yönelik yasaklara, baskılara , hırsızlığa,soyguna, talana ve şiddete bir son getireceğini umalım.

Şu son bir ay boyunca PEN'in gündemi yine çok yoğundu.

Mayıs ayı boyunca basın özgürlüğüne darbe niteliğinde 10 gazeteci yazara terör övgüsü suçlaması yapılması; Şair Nihat Behram’a bir yazısı nedeniyle mahkumiyet kararı verilmesi; gazetecilik görevini yerine getiren Cumhuriyet ve Hürriyet gazetelerine baskı ve tehditlerin sürdürülmesi, soruşturmalar açılması birbirini izledi. PEN Türkiye olarak, bu ve benzeri
saldırıları kınadık. Anayasal ilkeleri göz önüne alarak, RTÜK ve Yüksek Seçim Kurulu’nu görevini yerine getirmeye çağırdık. .

Hemen ardından, PEN Türkiye, PEN İngiltere ve Uluslararası PEN, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Müdürü, üyemiz Can Dündar'ın , Erdoğan tarafından tehdit edilerek mahkemeye verilmesini kınadı.Uluslararası PEN Hapisteki Yazarlar Komitesi Program Direktörü Ann Harrison açıklamasında, Erdoğan'ı gazeteci ve yazarları hedef almaktan vazgeçmeye, bu ve benzer davaları geri çekmeye davet etti.

Mayıs ayının son günlerinde PEN Hapisteki Yazarlar Komitesi'nin Amsterdam'da düzenlediği üç günlük konferansa Pen Türkiye adına Eugene Schoulgin katıldı. Norveç PEN üyesi yazar, bizim de onur üyemiz. Türkiye'deki düşünce ve ifade özgürlüğü durumlarını yakından biliyor. Bu önemli toplantıya bizim adımıza katılmayı kabul ettiği ve orda yaptığı geniş ilgi çeken konuşması için Eugene Schoulgin'e teşekkür ederiz.

28-31 Mayıs tarihlerinde Eskişehir Tepebaşı Belediyesi tarafından düzenlenen 5. Uluslararası Eskişehir Şiir Buluşması'na PEN Türkiye olarak destek verdik. Direktörlüğünü yönetim kurulu üyemiz Haydar Ergülen’in yaptığı 5. Uluslararası Eskişehir Şiir Buluşması’na ülkemizden ve Danimarka, Fransa, İskoçya, Lüksemburg, Macaristan’dan şairler katıldı. Bu yılki onur konuğu şair- çevirmen Eray Canberk'ti.

Esperanto PEN Merkezi'nin kurucularından Giorgio Silfer ve Perla Martinelli Mayıs sonunda İstanbul'daydılar. Kadıköy'de Tarihçi Kitabevi'nde Esperanto dili, tarihi ve edebiyatı üzerine söyleşi yapıldı. Yönetim Kurulu üyemiz Tarık Günersel'in sorularını yanıtlayan Silfer 19. yüzyıl sonunda yaratılan bu dili bugün 2 milyon kişinin konuştuğunu vurguladı. 
"Yeni Sesler" yarışmasında belirlenen Görkem Evci’nin "ÖYKÜ KUYUSU" ile Büşra Özcan’ın "AD" öyküleri, Mayıs'ta İngilizceye çevrilip Uluslararası yarışmaya gönderildi. Sonucu merakla bekliyoruz...

Bu yıl ilki yapılan TÜYAP Karadeniz Kitap Fuarı 18-24 Mayıs'ta Samsun'da gerçekleşti. PEN -Türkiye adına Yönetim Kurulu üyemiz Zeynep Aliye gözlemci olarak katıldı. Özellikle gençlerin ilgisini çeken Karadeniz Kitap Fuarı'na, TÜYAP'a ve Karadenizli kitapseverlere yolunuz açık olsun diyoruz.
Mayıs sonunda gündemin en yoğun olduğu günlerde üyelerimize acil bir çağrıda bulunmuştum. Dil bilen üyelerimiz vakit ayırıp , PEN- Türkiye'yi temsilen kimi toplantılara katılabilir mi diye... Sadece beş kişiden yanıt geldi. Biri hariç, hepsi İstanbul dışından...Ayşe Kilimci, Cüneyt Ayral, Muhammet Güzel, Setenay Özbek ve Petek Demir'e yanıtları ve önerileri için çok teşekkür ederim.

Önceki akşam Türkiye Yayıncılar Birliği "Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülleri verildi. Geleneksel olarak her yıl bir yazar, bir yayıncı ve bir kitapçıya verilen ödüller, bu yıl bir çizere, Penguen’in bir kapağı nedeniyle “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçundan hapis cezası alan karikatürist Bahadır Baruter’e ; Dost Kitabevi’nin kurucusu Erdal Akalın’a; ve hakkında 14 dava açılan Kırmızı Kedi Yayınları adına yayınevinin kurucusu Haluk Hepkon’a verildi. Özel Ödülleri ise Cumhuriyet Gazetesi, Engelli Web , Doğan Özgüden ve İnci Tuğsavul Özgüden aldı. Bir çok üyemiz, Dış ilişkiler sekreterimiz Tarık Günersel, İkinci Başkanımız Halil İbrahim Özcan ve ben bu güzel töreni kaçırmadık.
Haziran ayının kitabı değil kitaplarını Can Dündar'ın tüm kitapları diye belirledik...
Sevgili Dostlar,

Gündem yoğun olunca, mektup uzadı. Son olarak bir teşekkürü borç biliyorum: Bütün bu haberleşmeyi sağlayan, PEN Türkiye Web sitesini (Bakınız: www.pen.org.tr) özenle donatan Nihat Ateş'e sonsuz teşekkürler. Dile kolay, sekiz yıldır bu konularda imdadımıza yetişiyor! PEN ailesini bir arada tutmakta aracı oluyor. Teşekkürümüz sonsuz!

Girin dolaşın sitemizde . Haberlerinizi, yayınlanan eserlerinizin bilgisini; basında PEN'e ilişkin haberleri, yorumları iletin web sayfalarımıza. Sitemizi zenginleştirmek için el verin. Bundan böyle her ay yazdığım bu mektupları da sitemize koymaya karar verdik. Bir bakıma yapılanların özeti; bir tür panorama... Böylelikle her ay neler yapıldığını, nerelerde eksiklik olduğunu hepimiz görebiliriz.

Hepinize şiddetten arınmış, güzel bir yaz diliyorum.

Sevgi ve Saygılarımla,
PEN Türkiye Başkanı
Zeynep Oral
13 Mayıs 2015
Sevgili / Sayın PEN üyeleri,Mayıs ayı mektubumu, biraz gecikmeli yazıyorum.

Bu ay Yönetim Kurulu toplantımızı, Mayıs'ın ilk değil, ikinci haftasında yapabildik. Hem Uluslararası sekreterimiz Tarık Günersel'in A.B.D.'den dönmesini bekledik; hem de daha önce TYS ile birlikte kararlaştırdığımız gibi 1 Mayıs'ta Taksim'e çıkamamamızın öfkesini biraz dindirmeye çalıştık...

Anımsayın. O 1 Mayıs günü İstanbul hayalet kentti. Polis ve TOMA işgalindeydi. Ama yine de tüm yasaklara, baskıya, şiddete karşın, önce Beşiktaş'a, sonra Taksim'e çıkmayı başaran 2. Başkanımız Halil İbrahim Özcan , hepimiz adına bir karanfili Atatürk anıtına bırakmayı başardı!

Mayıs başında Slovenya 'nın Bled kentinde Uluslararası PEN "Barış İçin Yazarlar Komitesi" ile Slovenya PEN'inin ortak düzenlediği , üç günlük bir konferans vardı. Bu konferansa Türkiye'den üyemiz Ayşe Kulin'in katılmasını rica ettik. Kabul etti . Kendi olanaklarıyla Konferansa katılıp bir bildiri sundu. Gezi Olaylarına odaklanan bildirisi, toplantının en umutlu bildirisi olarak nitelendirildi. Geri dönünce bize raporunu sundu. Kendisine katılımı için teşekkür ediyoruz.

Bildiğiniz gibi ULuslararası PEN her yıl edebiyatta "Yeni Sesler" yarışması düzenliyor. Bu yıl Zeynep Aliye, Tülin dursun, Hikmet Altınkaynak, Yeşim Ağaoğlu ve Tarık Günersel 'den oluşan seçiciler kurulu başvuruları inceledi. Ve Görkem Evci’nin "ÖYKÜ KUYUSU" ile Büşra Özcan’ın "AD" öyküleri uluslararası yarışmaya iletilmek üzere seçildi. Dileriz bu başarıları, uluslararası arenada da değerlendirilir.

Nisan ayında dünya edebiyatı iki büyük yazarını yitirdi.

Yüzleşmelerin romancısı, Nobel Edebiyat Ödüllü Günter Grass 87 yaşında ; Latin Amerika'nın kesik damarlarını dünyaya tanıtan, yeryüzünün vicdanı Uruguay'lı yazar Eduardo Galeano 74 yaşında bu dünyadan ayrıldı .

Biliyorsunuz, her ay PEN Türkiye, ayın kitabını ya da kitaplarını seçiyor. BU seçim bahane, amaç kitap okumayı yaygınlaştırmak... Mayıs ayının kitapları olarak sonsuzluğa uğurladığımız bu iki ustanın ülkemizde yayılanmış tüm kitaplarını seçtik.

İki gün önceki yönetim kurulu toplantımızda bir kez daha son günlerde Türiye'de gerek sanal ortamda gerek televizyonlarda sanatçılara ve yazarlara (elbet yandaş olmayanlara, eleştiride bulunanlara) karşı girişilen linç hareketlerini tartıştık ve bir kınama yazmaya karar verdik. Ayni akşam kaleme aldığım kınama metnimiz şöyle. Basına yansıtma olanağı olana arkadaşlardan bunu duyurmalarını rica ediyoruz:

"PEN TÜRKİYE MERKEZİ'DEN KINAMA

Son günlerde kültür ve sanat dünyamıza şimdiye dek görülmemiş bir açık şiddet uygulanmaktadır. Daha önce Türkiye'nin çeşitli illerinde defalarca temsil edilmiş, Can Yücel'in şiirlerinden oluşan "Can" oyununun Edirne valiliğince yasaklanması kabul edilmez bir baskı ve şiddet olayıdır. Yine bugüne dek sadece sanatlarıyla ve yazılarıyla varlık göstermiş, değer oluşturmuş sanatçı ve yazarların iktidar yandaşlarınca hedef gösterilip tehdit bombardımanına tutulmalarını kınıyor, tehdit ve baskıyla korkutulmaya çalışılan yazar ve sanatçıların yanında olduğumuzu bildiriyoruz.

PEN Türkiye Yönetim Kurulu adına

Başkan: Zeynep Oral.


11 Mayıs 2015"

Sevgili PEN üyeleri ,

Kenan Evren öldü; ancak ülkemizde 12 Eylül devam ediyor hala... Yasalarıyla devam ediyor, kurumlarıyla devam ediyor, yasakları ve baskılarıyla devam ediyor...

Kenan Evren sadece bir piyon, ülkemizde faşizmin bir simgesiydi... 12 Eylül'ün hukuk ve eğitim sistemimizdeki tahribatının, parti ve seçim yasalarının; demokrasi, hak ve özgürlükler karşıtı uygulamalarının bugün de devam ettiğini akıllardan çıkarmamak gerek. 12 Eylül yasaları, kurumları ve karşı devrim çabalarıyla hala sürmekte.

12 Eylül, Kenan evren'in ölümüyle bitmedi. 12 Eylül'ler ancak,Millet "yetti artık!" dediğinde bitecektir.

Hepinize sevgi ve saygılarımla,

PEN Türkiye Başkanı

Zeynep Oral6 Nisan 2015Sevgili / Sayın PEN üyeleri,Anımsayacaksınız: Sizlere her ay Yönetim Kurulu toplantımızdan sonra bir mektup yazacağıma, sorunlarımızı , etkinliklerimizi haberlerimizi paylaşacağımıza dair söz vermiştim. İşte sözümü tutuyor, sizlere 3. mektubumu, Nisan mektubumu yazıyorum:

Şubat Ayında yargılanan gazeteci, yazar ve yayıncıların duruşmalarını izlemeye yoğunlaşan PEN Türkiye, Mart ayında edebiyata ilişkin etkinliklere öncelik verdi.

"Pen Duygu Asena Ödülü"'nü alan Latife Tekin ve Gümüşlük Akademisi için düzenlediğimiz Ödül Töreni ve toplantı, gerek üyelerimizin gerek Gümüşlük Akademisi dostlarının katılımıyla 7 Martta Gazanfer Özcan- Gönül Ülkü Sahnesinde gerçekleştirildi. Salonu ve ikramı sağlayan Genel Sekreterimiz Tülin Dursun'a sonsuz teşekkürler.

PEN Şiir Ödülü'nü kazanan Afşar Timuçin'e Ödülü , Dünya Şiir Günü'nde 21 Martta Ortaköy Afife Jale Sahnesi'nde düzenlenen törende verildi. Bu yılın Dünya Şiir Bildirisini hazırlayan Afşar Timuçin bildiriyi paylaştı. Çeşitli sanatçıların, yazar ve şairlerin Afşar Timuçin'e ilişkin konuşmalarıyla devam etti şiirli saatler. Tören'i düzenleyen, kurgulayan yönetim kurulu üyemiz Haydar Ergülen ve tüm konuşmacılara teşekkürler.

Mart ayında önemli bir etkinliğimiz de "vandalizme dur" demek oldu. Beş kuruluş (Besam, Heykeltıraşlar Derneği, PEN Türkiye Merkezi, Türkiye Yazarlar Sendikası, Türkiye Yayıncılar Birliği ve Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği) bir araya gelerek Yaşar Kemal'in inşaat sahasında, çer-çöp ve moloz yığınları arasında yok edilmek üzere olan heykelini kurtarmak için bir kampanya başlattık. 11 Martta Yenikapı'da bir yürüyüş düzenledik... "Yaşar Kemal'e Yürüyoruz" etkinliğimize adlarını saydığım beş kuruluş dışından da çeşitli STK'lar katıldı. Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı'nın verdiği büyük desteği unutmayacağım.

Birlikten güç doğduğunu bir kez daha gördük! Yaşar Kemal'in heykeli onarılmış ve yeni yerine taşınmış olarak şimdi çiçekler arasından Anadolu'yu seyrediyor.

Yaşar Kemal Heykelini gerçekleştirmiş olan Heykeltıraş Metin Yurdanur'un teşekkürünü hepinizle paylaşmayı borç biliyorum:

" Sayın Zeynep Oral,

12.000 yıllık medeniyetin yeşerdiği topraklarda yaşayan bir sanatçı olarak evrensel bilgemiz Yaşar Kemal'in heykelinin yeniden kazanılması konusunda verdiğiniz çabalara çok teşekkür ediyorum. Sanata, sanatçıya ve kültürümüze katkılarınız unutulmayacaktır.Sevgi ve selamlarımla, Metin Yurdanur"

Mart Ayında ayrıca PEN olarak Bursa TÜYAP Kitap Fuarında benim yönettiğim Haldun Taner Panel'i düzenledik. Antalya'daki Yaşar Kemal Konferansına ise Başkan Yardımcımız Halil İbrahim Özcan katıldı.

Mart ayında Zeynep Aliye'nin yönettiği "Öykü Atölyesi" her Cumartesi dolu dizgin devam etti. 18 Nisana dek de devam edecek...

Biliyorsunuz PEN Türkiye, her ay "ayın kitabını" seçiyoruz... Seçim bahane, amaç kitap okumayı kışkırtmak... Nisan ayının kitabı olarak Haldun Taner'in tüm kitaplarını seçtik. 19 Martta Caddebostan Kültür Merkezi'nde Haldun Taner'in 100. yaş günü görkemli bir törenle kutlanmıştı.

Nisan ayında TÜYAP İzmir Fuarı var. 18 Nisan'da açılıyor. Bu kez dikkatler ve yoğunluk 100 yaşını kutlayan Aziz Nesin üzerine... Tüm üyelerimiz İzmir Kitap Fuarına davetli...

Bir Çağrımız Var:

Kardeş kuruluşlarla işbirliği içinde olmak hepimizi güçlendiriyor: PEN, Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) bir araya gelip kolları sıvadık. Hepinize bir çağrımız var:

1 Mayıs Emek ve Dayanışma gününde neler yapılabileceği konuşunda konuşmak üzere bir araya geliyoruz. Gelebilecek durumda olan tüm üyelerimizi toplantıya çağırıyoruz. Toplantımız 10 Nisan 2015 Cuma günü Saat: 11.00 de Karaköy'de, Mimarlar Odası'nda. (Adres: TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Kemankeş Mah, Kemankeş cad.No 31 Karaköy)

Sevgili Arkadaşlar, Sayın Pen üyeleri,

Anımsatmakta yarar görüyorum: PEN'e ilişkin her konuda (hatta aidat borçlarınızı öğrenmek için de ) PEN Türkiye merkezimizde Songül Erdoğan arkadaşımız , size yardımcı olacaktır. Önerilerinize, işbirliğinize ve paylaşımlarınıza her zaman açığız .(Bilgi için: iş günlerinde 14:00-17:00 arasında telefonla 212 292 00 26 ya da e-posta ile songul.erdogan@pen.org.tr )

Sevgi ve Saygılarımla,

PEN Türkiye Başkanı

Zeynep Oral
4 Mart 2015Sevgili / Sayın PEN Üyeleri,

Sizlere son seslendiğimden bu yana bir ay geçti...

Bu bir ay içinde en büyük acımız, edebiyatımızın ulu çınarı Yaşar Kemal'i yitirmekti. Bütün Türkiye, sanki ailemizden birini kaybetmiş gibi olduk. Kocaman kalbi, kocaman kahkahaları, kocaman isyanı... Haksızlığa, sömürüye başkaldırışı, direnişi... Demokrasi yolunda hiç dinmeyen mücadelesi... Umutsuzluktan umut yaratan eserleri... Türkçeye kattığı ışık ... Kişiliği, eylemleri ve ürettikleriyle bize kazandırdığı aydınlığın, iyiliğin, güzelliğin türküsü... Bunlar hep yaşayacak... Onu sonsuzluğa uğurladığımız gün, hep ama hep onun ne çok, ne çok , ne çok sevildiğine tanıklık ettik...

Acı kaybımızı, dünyanın dört bir yanındaki yabancı PEN Merkezleri, merkezi Londra'da bulunan Uluslararası PEN Ofisi ve yabancı basınla paylaştık. Taziyeleri kabul ettik. Ailesine, yakınlarına, okurlarına sabırlar diliyorum.

Türkiye'deki düşünce ve ifade özgürlüğü ayıbı, Uluslararası PEN'i yakından ilgilendiriyor: Geçen ay içinde PEN Türkiye olarak Can Dündar ve Çiğdem Toker'in duruşmalarını izledik. Duruşmanın ardından Uluslararası PEN Can Dündar'a bir destek kampanyası başlattı... Dünyadaki tüm PEN Merkezlerinden Erdoğan'a ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'a mesaj yollanmasını, bu davanın düşmesi için çağrıda bulunulmasını talep etti.

Birkaç gün önce Yönetim Kurulu toplantımız vardı. Genişletilmiş bir toplantıydı. Yönetim Kurulu üyeleri dışında , Barış Komitesi başkanı Işıl Özgentürk ; Kadın Yazarlar Komitesi Başkanı Yeşim Ağaoğlu da katıldılar.

Her ay , "Ayın kitabını seçiyoruz ya ... Bu kez Yaşar Kemal'in tüm eserlerini "Ayın kitabı" ilan ettik. Bu ayın , bundan sonraki ayların, her mevsimin kitabı onunkiler... Onu ne kadar çok insan, ne kadar çok okursa, bu ülke o denli yaşanır duruma gelebilir inancındayız! .

Geçen bir ay içinde PEN Merkezinde başlatılan öykü atölyelerine ilişkin haberleri ve ayrıntıları Zeynep Aliye'den aldık. Bildiğiniz gibi öykü atölyelerine her hafta farklı yazarlar davet ediliyor. 14 Mart Öykü Atölyesinin konuğu Işıl Özgentürk olacak.

7 Mart günü saat 14:00-16:00 arasında PEN Duygu Asena Ödülünü Latife Tekin ve Gümüşlük Akademisine veriyoruz. Gönül Ülkü- Gazanfer Özcan Tiyatrosu'ndaki (Şişli) Ödül Törenine tüm üyelerimizi bekliyoruz. E-Posta davetiyeleriniz elinize geçmiş olmalı. Dün gece yollandı.

PEN Şiir Ödülünü ise Afşar Timuçin, 21 Mart'ta saat 14:30'da Ortaköy Afife Jale Tiyatrosu'nda Dünya Şiir Günü Ödül Töreninde alacak. Bunun da davetiyesi önümüzdeki günlerde yine e- posta ile elinize ulaşacak.

Şimdiden takviminize not etmeniz için bir tarih daha veriyorum: 16 Mart Haldun Taner'in 100. yaş günü. O akşam Caddebostan Kültür Merkezi'nde Kadiköy Belediyesi , görkemli ve çok yönlü bir program hazırlıyor. Sakın başka yere söz vermeyin.

14-21 Mart tarihleri arasında TÜYAP Bursa Kitap Fuarı var: PEN olarak Bursalı üyelerimizle 21 Martta "Her Yönüyle Haldun Taner " paneli hazırlıyoruz.

Yönetim Kurulu Toplantımızın sonunda konuklarımız da vardı . Türkiye Yazarlar Sendikası PEN'e ziyarete geldi. İleriye dönük ortak stratejiler, birlikte gerçekleştirebileceğimiz etkinlikler konuşuldu. Bu arada acil bir eylem planı yaptık ve "Vandallığa dur" demeye karar verdik.

Beş kuruluş (Besam, Heykeltıraşlar Derneği, PEN Türkiye Merkezi, Türkiye Yazarlar Sendikası, Türkiye Yayıncılar Birliği ve Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği) tüm üyelerimize bir çağrıda bulunuyoruz: Çağrımız şöyle:

" Evrensel yazarımız Yaşar Kemal'in aramızdan ayrıldığı şu günlerde içimizi acıtan bir gerçeği sizlerle paylaşmak istiyoruz. Yenikapı sahil şeridinde 1994 yılında Heykeltıraş Metin Yurdanur'un yaptığı "Anadolu'yu seyreden Yaşar Kemal" heykeli, inşaat sahasının ortasında iş makineleri egemenliğinde, çer-çöp ve moloz yığınları arasında yok edilmeye çalışılmaktadır. Bu vandallığa son vermek ve heykelin geleceğini belirlemek üzere gerçekleştireceğimiz buluşmaya çağrımızdır. 11 Mart Çarşamba günü saat 11.00'da Yenikapı Deniz otobüsleri iskelesi önünde buluşup Yaşar Kemal'e yürüyeceğiz. Tüm üyelerimizin katılımını bekliyoruz."

Gördüğünüz gibi Mart ayı yoğun geçeceğe benziyor. Ama ayni zamanda üyelerimizin buluşması, dayanışması için sayısız fırsat ta var....

Sevgili Arkadaşlar, Sayın Pen üyeleri,

Anımsatmakta yarar görüyorum: PEN'e ilişkin her konuda (hatta aidat borçlarınızı öğrenmek için de ) PEN Türkiye merkezimizde Songül Erdoğan arkadaşımız , size yardımcı olacaktır. Önerilerinize, işbirliğinize ve paylaşımlarınıza her zaman açığız .(Bilgi için: iş günlerinde 14:00-17:00 arasında telefonla 212 292 00 26 ya da e-posta ile songul.erdogan@pen.org.tr )

Sevgi ve Saygılarımla,

PEN Türkiye Başkanı

Zeynep Oral.
3 Şubat 2015

Sevgili / Sayın PEN Üyeleri,


PEN Edebiyatçılar Derneği Türkiye Merkezi olarak, bildiğiniz gibi 17 Ocak 'ta olağan Genel Kurul Toplantımızı İstanbul'da Maya - Cüneyt Türel sahnesinde yaptık. Katılabilen arkadaşlarımıza katılımları ve destekleri için; mekanı kullanmamızı olası kılan Metin Deniz'e teşekkür ediyoruz.

Seçimlerin ardından ayni gün ilk YÖNETİM KURULU toplantımızı ve görev dağılımını yaptık. Buna göre yönetimimiz şu isimlerden oluşuyor: Zeynep Oral- Başkan, Halil İbrahim Özcan– İkinci Başkan, Tülin Dursun – Genel Sekreter , Tarık Günersel –Uluslararası İlişkiler Sekreteri , Zeynep Aliye – Sayman , Mario Levi - Üye, Haydar Ergülen - Üye. DENETLEME KURULU :Ahmet Çakmak, Hakan İşcen, Turan Feyizoğlu. ONUR KURULU :Adnan Özyalçıner, Deniz Kavukçuoğlu, İkna Sarıaslan... Son üç yıldır PEN WEB editörlüğü görevini gönüllü olarak sürdüren Nihat Ateş yine WEB editörümüz.

O günden beri kolları sıvadık, dolu dizgin çalışıyoruz. Zaten bu mektubun (ve her ay sizlere yazmayı düşündüğüm mektubun) amacı da, bu çalışmalardan sizleri haberdar etmek; etkinlikleri, düşünceleri, tasarıları paylaşmak; önerilerinize, eleştirilerinize, beklentilerinize kulak vermek... Böylelikle, örgütümüzü güçlendirmek...

Genel Kurul'dan hemen sonra gittiğim Londra'da (bu özel bir yolculuktu ama fırsatı değerlendirdim.) Uluslararası PEN'in Ofisinde bir toplantıya katıldım. Türkiye'deki düşünce ve ifade özgürlüğü konusunda soruları yanıtladım.Bu alanlarda ülkedeki son durum hakkında genel bir değerlendirme yapıldı.

Yine Genel Kurul'dan kısa bir süre sonra Ankara'da Türkiye Yayıncılar Birliği ve AB'nin birlikte düzenlediği "Yayınlama Özgürlüğü Çalıştayı"na, PEN adına, Ankara temsilcimiz Yaşar Seyman katıldı. Yazarlar, yayıncılar, gazeteciler, hukukçular ve insan hakları savunucularının katıldığı çalıştayda Türkiye'de yaşanan sorunlar ve engeller tartışıldı.

PEN Türkiye'nin çalışmalarına ve etkinliklerine aracı olan dört komitenin başkanlarını belirledik. Buna göre, "Hapisteki Yazarlar Komitesi" Başkanı, son yıllarda bu görevi üstlenmiş Halil İbrahim Özcan; "Kadın Yazarlar Komitesi" Başkanı Yeşim Ağaoğlu; "Dil ve çeviri hakları " Komitesi başkanı Suat Karantay ; "Barış Komitesi" başkanı da Işıl Özgentürk oldu. Her başkan kendi ekibini kuracak.

PEN Türkiye'nin her yıl tekrarlanan, gelenekselleşmiş 2 ödülü var. PEN Şiir Ödülü ve PEN Duygu Asena Ödülü. . BU iki ödülümüz için yönetmenlik hazırlandı.

2015 PEN Şiir Ödülünü Afşar Timuçin'e; 2015 PEN Duygu Asena Ödülünü Latife Tekin ve Gümüşlük Akademisi'ne verdiğimizi bildirmekten büyük bir sevinç ve kıvanç duyuyoruz. Her iki ödül için düzenleyeceğimiz Ödül Törenlerinin günü , saati ve yerini kesinleşir kesinleşmez sizlere bildireceğiz. Ödüllerin birini 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'ne, diğerini 21 Mart Dünya Şiir Günü'ne denk düşürmeye çalışıyoruz.

Sizlere bir de güzel haberimiz var: Yeni, ancak çok önemli bir ödülün tohumlarını attık: PEN YAŞAR KEMAL EDEBİYAT ÖDÜLÜ. Türkiye coğrafyasından yetişmiş evrensel yazarımız, bu ulu çınarımızın adını taşıyacak ödül için çalışıyoruz. Bir yandan yönetmelik hazırlığı yaparken, bir yandan da maddi kaynak araştırması içindeyiz. Çünkü bu ödül için maddi kaynak gereksinimiz var. Başaracağımıza inanıyoruz.

Biliyorsunuz, son üç yıldır her ay, "Ayın Kitabı"nı seçiyoruz. Amaç, farkındalık yaratmak... Ocak ayında "Ayın Kitabı" olarak Can Yayınlarından çıkan Hamdi Gezmiş'in anılarını, belgeleri içeren Can Dündar'ın "Abim Deniz" adlı kitabını seçmiştik. … Deniz Gezmiş ile genç yitirdiğimiz bütün devrimcileri saygı ve şükranla anarak...

Şubat Ayın Kitabı olarak , geçen ay Kafekültür Yayınlarından çıkan, Emin Karaca'nın " Mistik, romantik, ağır mahkum ve göçmen şair Nazım Hikmet" kitabını seçtik. Bugüne dek Nazım Hikmet'in yaşamı ve yapıtlarına ilişkin birçok kitap yazmış olan Emin Karaca titiz bir araştırmacı. Bu kitap, hem biyografik özellikleri olan, hem de sanat, siyaset ve kültürel açıdan derli toplu bir kaynak kitap niteliğinde...

Ve gurur duyduğumuz bir etkinlik daha: Her yıl PEN Türkiye Merkezi Öykü Atölyeleri düzenliyor. Geçen yıllarda PEN Öykü Komitesi Başkanı Zeynep Aliye ile birlikte Feridun Andaç, Akgün Akova, Tanju Akleman, Sadık Aslankara, Hikmet Altınkaynak, Haydar Ergülen, Mustafa Balel, Mehmet Zaman Saçlıoğlu, Adnan Binyazar ve Tarık Günersel gibi yazarlar katkıda bulundu.

2015 Öykü Atölyesi yine Zeynep Aliye başkanlığında düzenleniyor. Öykü yazmak isteyenlere dönük yaratıcı yazarlık atölyesi 14 Şubat-18 Nisan döneminde on cumartesi 14.30-17.00 PEN Genel Merkezi'nde yapılacak. Çevrenizde ilgilenenlere duyurabilirsiniz. (Bilgi için: iş günlerinde 14:00-17:00 arasında telefonla 212 292 00 26 ya da e-posta ile songul.erdogan@pen.org.tr )

Sevgili Arkadaşlar, Sayın Pen üyeleri,

PEN'e ilişkin her konuda (hatta aidat borçlarınızı öğrenmek için de ) PEN Türkiye merkezimizde Songül Erdoğan arkadaşımız , size yardımcı olacaktır. Önerilerinize, işbirliğinize ve paylaşımlarınıza her zaman açığız .

Edebiyatı her koşulda yüceltmek, yaymak, geliştirmek; düşünce ve ifade özgürlüğünü savunmak ; bu alanda meydana gelen ihlalleri gözler önüne sermek; dil,din, ırk,millet ayırımı gözetmeksizin yazarlar arası dayanışmayı ve dünya barışını güçlendirmek için yola çıkmış PEN'e katkılarınızı bekliyoruz.Sevgi ve Saygılarımla,

PEN Türkiye Başkanı

Zeynep Oral.