Haberler

Kınıyoruz...

Etiketler:
Büyük acı duyarak, Yeni Zelanda'da Müslümanlara karşı yapılan vahşi katliamı kuvvetle kınıyoruz. Bir dine bağlı olmayı ya da olmamayı saldırı nedeni sayan yobazlığı geriletmek için tüm kişi ve kurumları dünya çapında anlayış ve güç birliğine çağrıyoruz. Laik demokrasi kültürünü elbirliğiyle güçlendirelim.

PEN 2019 Şiir Ödülü Süreyya Berfe’ye!

Etiketler:
Ne mutlu PEN’e, Süreyya Berfe’ye ödül veriyor. Ne mutlu bize, bu yılki PEN Şiir Ödülü Süreyya Berfe’ye!

Eski reklam yazarı olduğu için (şairin olmaz ama, reklamcının eskisi olur), ‘mesajı ver!’ dediğini duyar gibiyiz. Veriyoruz mesajı:

Ey şiirin her zaman genci, ey şiirin gececisi, ey hiç kimseye olmadığı kadar ona yakışan huysuzluğun sahibi, ey artık yedilere, kırklara karışır gibi şiire karışan, ey saçı sakalı kırışan ama sözü her zaman dimdik ayakta duran, ey şiirin yerini bilen madenci, ey kendine hem gölge hem fener olan, ey egelerin egesi...

PEN Duygu Asena Ödülü Cumartesi Anneleri’ne

Etiketler:
Şiirimizin annesi, Türkçenin en incelikli şairi, kadın özgürleşmesinin yolunu hayatıyla ve şiirleriyle açan Gülten Akın polis tarafından dövülerek öldürülen genç gazeteci Metin Göktepe için yazdığı “Anneler İlahisi”nde şöyle der: “Anneler olmasa kim kimi severdi / saklı tuttun o insanı insana bağlayan güvenci / yollar boyu, eskitilmiş alanlarda / solgun bir bedeni gezdirmedin Metin’in annesi.”

Metin’in annesi, Hasan’ın annesi, bazılarının ablası, kızkardeşi, babası, hepsi; yakınlarını, yitiklerini, gidip de dönmeyenleri, bir daha haber alınamayanları, işkencede, gözaltında kaybedilenleri, bir geceyarısı götürülenleri, faili meçhule gidenleri, yargısız infaz edilenleri, dirisi değil ölüsü bile bulunamayanları arıyor onlar yıllardır.

PEN Ayın Kitabı: Dünya ile Devlet Arasında Türk Muharriri(1930-1960)

Etiketler:
“Çoğu sosyal ve beşeri bilimler alanında olmak üzere 50 civarında kitap çeviren”, ve kendi deyimiyle “en çok arka kapak yazısı ve önsöz yazan” Tuncay Birkan, bu kez klişenin tam anlamıyla “her muharrire lazım” bir kitap kaleme aldı: Dünya ile Devlet Arasında Türk Muharriri(1930-1960), (Metis Yayınları, Ocak 2019.)


Polisiye okumadığını söyleyen Birkan'ın kitabı polisiye gerilimi, sürükleyiciliği ve heyecanıyla okunmakla kalmıyor, kişileri edebiyatımızın öndegelen adları olan edebi bir panoramik roman gibi de okunuyor. “Yerli ve milli” olmanın şart koşulduğu bugünlerde, yazarın devletle olan ilişkisi hakkında soluk soluğa, zevkle ve elbette zaman zaman da esefle okunacak bu el emeği, göznuru kallavi çalışmayı gözardı etmemeniz dileğiyle ayın kitabı olarak seçmekten gerçek bir mutluluk duyuyoruz.

Ayın Kitabı: Refik Durbaş'ın Bütün Kitapları

Etiketler:
Canımız Refik Durbaş

Türkçenin lezzetiydin, şiirin genci, sözün efkârlısı, yolların sevdalısı. Bir kez daha “meğer ne çok severmişiz!” dediklerimizin, diyeceklerimizin başında geliyormuşsun.

Hepimizin Refik’i olmuşsun işte, yoldaşı, kardeşi, arkadaşı, ağabeyi. Şiirlerinle, yazılarınla Türkçenin en uzun yolcularından olmuşsun, onlara Türkiye’nin acısıyla talısıyla lezzetini katmışsın, tadı tuzu olmuşsun.

Varlığın şiire armağan olmuş, dostluğun bize ahbap olmuş, iyiliğin dünyaya örnek olmuş. Ve tüm büyük şairler gibi yapıtın geleceğe ışık tutmuş.

Bu ışığı, bu aydınlığı yayan kitaplarını Ayın Kitapları olarak duyuruyoruz ve sana bir kez daha teşekkür ediyoruz Refik Abi.

PEN Türkiye

Haydi Gençler "İlkyaz" Sizi Bekliyor

Etiketler:
Uluslararası PEN'in desteğiyle kurulan   "İlkyaz" Yayın hayatına başladı. 35 yaş altı yazarların şiir ve öykülerini  her ay yayımlayacak bir platform.

Projenin kurucusu ve koordinatörü Ege Dündar "İlkyaz"ın amacını şöyle  belirtiyor: “İlkyaz, 35 yaş altı yazarların hayal gücünü hem sergilemek hem de beslemek için kurulmuş bir platform. Yani konumuz genç edebiyat.İşimiz paylaşım. İletişimsizliğin kol gezdiği bir dönemde ayrışmadan moral bulabileceğimiz değerli bir ortak payda."

“Refik abi sen beni niye ağlattın?”

Etiketler:
“Refik abi sen beni niye ağlattın?”

Hüseyin Haydar böyle yazmıştı. Refik abi bugün bizi ağlattı.

Şiirimizin ustalarından, ama her zaman ‘çırak’ gibi davranan Refik Durbaş.

Şiiri yurdu gibi, yurdunu şiir gibi sevdi. Bu yüzden en çok yurtsuzların, kimsesizlerin, gurbetçilerin şiirini yazdı.

Şiirimize her dilde rahatça söylenebilecek yerel tatlar kattı. Kendi dili de öyle tatlıydı.

Açık ve Erzurum yaylası gibi geniş bir yürekle sevdi insanları, şairleri, yazarları.

Biz de onu, şiirini, dilini, kişiliğini çok sevdik.

O hepimizin Refik Abi’siydi, bugün bizi ağlattı.

Üyemiz, canımız, değerli arkadaşımız Refik Durbaş, eserleriyle yaşayanlar arasına katıldı.Önünde sevgiyle saygıyla eğiliyoruz.

 

PEN Türkiye Yönetim Kurulu.

Köy Enstitüleri ile Varlık dergisi TÜYAP’ta PEN'in odakları oldu:

Etiketler:
PEN Yazarlar Derneği 2018 TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı’nda iki panel düzenledi: Köy Enstitüleri ile Varlık Dergisi odaklı paneller ilgiyle izlendi.

Alper Akçam köy enstitülerinin halkın yaratıcı birikimine saygı ile verimli olabildiğini belirtti; bu potansiyele bugün de sahip çıkılması gereğini vurguladı. Tülin Dursun köy enstitüsünde yetişen öğretmenlerin donanımına örnek olarak annesinin eğitimciliğine değindi. Adnan Binyazar’ın iletisini moderatör Tarık Günersel okudu: Binyazar enstitütü kökenli yazarların her birinin özgün olduğuna dikkat çekti. Hastalığı nedeniyle gelemeyen Osman Şahin telefonla katkıda bulundu: Şahin enstitülerden ressamlar ve profesörler de yetiştiğini hatırlattı; Tonguç’un olağanüstü önerisi üzerine açılan enstitülerin Hasan Âli Yücel’in istediği yönde çoğalması yerine kapatılmasının yol açtığı kayıpları vurguladı.

PEN: 15 Kasım Hapisteki Yazarlar Günü

Etiketler:
Uluslararası PEN Yazarlar Birliği on yıllar önce dünyadaki yüzlerce tutuklu, hükümlü, mağdur ya da tehdit altındaki yazar, çevirmen, gazeteci ve yayıncılara kamuoyunun dikkatini çekmek üzere "15 Kasım Hapisteki Yazarlar Günü"nü başlattı. Bu bağlamda her yıl beş kişi odak seçiliyor.

2018 için seçilen kişiler Bangladeş, Eritre, Meksika, Mısır, Rusya ve Ukrayna’dan belirlendi:
Bangladeş’te aktivist yazar-fotoğrafçı Shahidul Alam için 7-14 yıl hapis cezası isteniyor; İsveçli-Eritreli gazeteci –yazar Dawit Isaak Eritre'de 17 yıldır hapiste, iletişim dışı; Mısır’da aktivist yazar Wael Abbas’ın keyfî tutukluluğu sürüyor. Rusya’da Kırım’ı işgali protesto eden Ukraynalı filmci yazar Oleg Sentsov Sibirya’da 20 yıla mahkûm.
İçeriği paylaş