Başkandan Mektuplar

10 Aralık 2017

Sevgili ve Sayın PEN Üyeleri

 Bir yılın daha sonuna geldik. 2017 sona ererken, dünyanın can çekişmekte olduğuna; ülkemizin dünya konjonktürü içinde  en olumsuz uçlara sürüklendiğine; ülkenin için için kanamaya devam ettiğine; sürekli kin nefret, intikam duygularıyla ayırımcılığın her gün yeniden üretildiğine, yeniden kışkırtıldığına tanıklık ediyoruz... Umutsuzluğa kapılmamanın tek yolu var: O da mücadeleye devam etmek...

Geçen ayki mektubumdan bu yana günlerimiz yine  yazar ve gazetecilerin duruşmalarını izlemekle geçti. Cumhuriyet Gazetesi yazarları, Hak savunucuları duruşması,  Nazlı Ilıcak, Ahmet ve Mehmet Altan  duruşmaları , yönetim kurulunun yakından izlediği duruşmalardı. Bunlarla ilgili Uluslararası PEN ile çalışmalar sürmekte...

 Yakında 100 yaşını dolduracak olan Uluslararası PEN, bildiğiniz gibi  Jennifer Clement'le birlikte ilk kez bir kadın başkana kavuştu.   Bir yıl  süren çalışmalar sonucunda PEN'de ilk kez  Kadın Hakları Bildirgesi hazırlandı.  Bu manifesto 2017 Uluslararası  PEN Kongresine katılan tüm merkezlerin onayıyla oybirliğiyle kabul edildi.   İlişikte  bu bildirgeyi  sizlerle paylaşıyorum.  Tüm dillere çevrilen bildirgenin Türkçesi, Orta Asya ülkeleriyle paylaşıldı. (Türkçe çeviri için Tarık Günersel'e teşekkürler. )El verdiğimiz bir başka tasarı da, Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı'nın   düzenlemekte olduğu "Çocuklardan barış resimleri" .   Amaç: Adı açıklanmamış bir dünya savaşının sürdüğü günümüzde  acı çeken çocukların çığlının görünür kılınması; savaştan uzak olan çocukları da empati kurup  barıştan yana   farkındalık sağlamak... Nâzım Hikmet'in çeşitli dillere çevrilmiş  "Kız Çocuğu" şiirinden yol çıkan bu projede, biz Türkiye Merkezi olarak uluslararası ilişkiyi sağlıyoruz.

Aralık ayının kitabı olarak  Sabahattin Ali'nin  "Dağlar ve Rüzgâr" (YKY) kitabını seçtik. "Bu şiirler de uzun bir hikâyenin parçalarıdır, uzun ve ebedî bir hikâyenin," demiş öldürülen yazarlarımızdan,  ayni zamanda güçlü bir şair olan Sabahattin Ali. Yayına Sevengül Sönmez'in hazırladığı kitap , büyük değerimizin 24-27 yaş döneminde yazdığı şiirleri içeriyor.  Arap harfli el yazıları ile birlikte... 2017 biterken şiir bitmiyor...

Sevgili  PEN üyeleri ,

Önceki gün yolladığımız,  PEN Yazarlar Derneği- Olağan Genel Kurul Toplantısı çağrımızı hepiniz almış olmalısınız. Ayrıntıları  gerek o çağrıda, gerek sitemizde ilan ettik.  İlk tarih 30 Aralık, çoğunluk sağlanamazsa  6 Ocak  2018 saat 10:30. Maya Cüneyt Türel Sahnesi'nde. ..

Yıl sonuna yaklaşırken  yönetim kurulumuz bir Onur Üyesi   belirledi.  Bu yılki onur üyemiz Turhan  Günay.  25 Yıldır  Cumhuriyet Gazetesinin Kitap Eki'nin  Genel Yayın Yönetmeni , 50 yıllık gazeteci, editör   Turhan Günay'ı , edebiyatımıza yıllardır yaptığı sonsuz katkılar için; genç  yazarlara, şairlere  yol göstericiliği için ; edebiyatın yaratıcı ve birleştirici gücünü yücelttiği için; düşünce ve ifade özgürlüğünü her ne pahasına olursa olsun savunduğu için;  hayata karşı  onurlu ve vicdanlı duruşu için 2017 Yılı  onur üyemiz seçtik.  Buna ilişkin bir minik töreni  6 Ocak günü Genel Kurul öncesinde gerçekleştireceğiz...

Sevgili PEN Üyeleri ,

PEN Yazarlar Derneği'nde bir dönem daha sona eriyor. Şu son üç yıldır gerek bana, gerek Yönetim Kurulu'ndaki arkadaşlarıma verdiğiniz destek ve dayanışma için  sizlere teşekkür ederim. İstemeden ya da elimde olmayan nedenlerden herhangi birinizin kalbini kırmışsam özür dilerim...

Bu dönemin son  mektubunu fırsat bilip, hepinize adaletten nasibini almış,  insan hak ve özgürlüklerine saygılı,  daha huzurlu,   şiddetten, kin ve nefretten, intikam duygularından arınmış, sağlıklı, yaratıcı bir yeni yıl diliyorum.

Hepinize Sevgi ve Saygıyla

Zeynep Oral

Başkan - PEN Türkiye.
19 Kasım 2017

Sevgili / Sayın PEN Üyeleri
Kasım ayı  yine dolu dolu geçti.

TÜYAP Kitap Fuarı bu yıl, her zamankinden daha yoğun bir ilgiyle karşılanandı. İnsanlar fuar alanına girebilmek isaatlerce sıra beklemek zorunda kaldı. Fuara ulaşabilmek de, fuardan çıkabilmek de ciddi bir çaba gerektiriyordu.   PEN olarak düzenlediğimiz  panelin konusu "Edebiyat ve Adalet"di. Halil İbrahim Özcan'ın yönettiği panelin konuşmacıları Milletvekili Zeynep Altıok Akatlı ,  Tarık Günersel, ve Hasan Erkul'du.  Salon dolu, ilgi büyüktü.

Bu yıl TÜYAP Kitap Fuarının  "Onur Yazarı" Ayla Kutlu'yu bir kez daha kutlarken, bir de teşekkürü borç biliyorum.  Üyemiz Şen Çakır, fuar günleri boyunca PEN Türkiye  Standının tüm sorumluluğunu üstlendi , gönüllü ev sahipliği yaptı.Hakkını ödememiz çok çok zor.  Ayrıca fuarı fırsat bilip standımızı ziyaret ederek aidatlarını  ödeyen tüm  üyelerimize de teşekkür ediyoruz.

Yaşar Kemal Vakfı ve Seyhan Belediyesi'nin ortaklaşa  düzenledikleri   Adana'daki  "Yaşar Kemal  Sanat Günleri"  birçok yazar, eleştirmen ve sanatçıyı bir araya getirdi. Bu bir ilkti. Dolu dolu bir programda edebiyat, tiyatro müzik ve çeşitli disiplinler bir araya gelerek ,Yaşar Keman bilgeliği , Yaşar Kemal coşkusu, Yaşar Kemal büyüsü yaşandı, yaşatıldı. PEN Türkiye'den katılım çoktu.  

15 Kasım tarihini  Uluslararası PEN, bundan 39 yıl önce  "Hapisteki Yazarlar Günü" olarak belirledi. O gün bugün  hem tüm merkezlerde çeşitli etkinliklere yer veriliyor hem de kimi yazarlar için kampanya sürdürülüyor. Uluslararası PEN'in bu yıl mercek altına aldığı  ve kampanya  açtığı hapisteki yazarlar şöyle: Cesario Alejandro Félix Padilla Figueroa (Honduras);  Me Nâm (Vietnam);  Razan Zaitouneh (Suriye) Zehra Doğan  (Türkiye) ve Ramón Esono Ebalé  - Ekvatoryal  Gine.  

15 Kasım'da bizler, beş kuruluş  (PEN Türkiye Merkezi, Türkiye Yazarlar Sendikası, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti,Türkiye Gazeteciler Sendikası, Türkiye Yayıncılar Birliği) ortak bir basın toplantısı düzenledik.  Adalet  isteğimizi, hukuk devletinde yaşama isteğimizi;  gazeteci ve yazarların tümünün  serbest bırakılıp, tutuksuz yargılanması gereğini kamuoyuyla paylaştık. 

Bu toplantının ortak açıklamasını, ayrıca PEN Türkiye olarak  "Hapisteki Yazarlar Günü"ne ilişkin bildirimizi,  sitemizde okuyabilirsiniz.

Sitemiz deyince:  Bir Sivil Toplum Kuruluşu olan "Freedom House" (Özgürlük Evi) "İnternette özgürlük: 2017’ raporunu yayınladı.  Araştırmada 65 ülkede internet üzerindeki yasaklar ve sınırlamalar inceleniyor.  Raporda "32 ülkede internet özgürlüğü geçen yıla göre kötüye gitti. Ukrayna, Mısır ve Türkiye en büyük gerilemenin yaşandığı ülkeler oldu" dendi.

Kasım ayında   yine   "Adalet Sarayı"nda tutuklu gazeteci ve yazarların  çeşitli duruşmalarında   yönetim kurulumuz hazır bulundu.  Bu duruşmaları Uluslararası PEN ve çeşitli yabancı  PEN Merkezlerinin temsilcileri de  izliyor.

Ekim mektubumda,  duruşmaları izlemekte  yönetim kuruluna yardımcı olabilecek  üyelerimizin ses vermesini istemiştik.  Kimseden ses çıkmadı.  Bir başka çağrımız da çeşitli komitelerde görev almak isteyenlereydi. O konuda  ses verenler geçen ay toplantımıza katıldılar ve kolları sıvadılar bile... 

Hepinize Sevgi ve Saygıyla
Zeynep Oral
Başkan - PEN Türkiye.22 Nisan 2017


Sevgili / Sayın PEN Üyeleri ,

16 Nisan Referandum'u geride kaldı. Hiç ama hiç eşit olmayan koşullarda , yasal olmayan ortamda, OHAL uygulamasında, muhalif basının susturulmaya çalışıldığı, yazar ve yöneticilerinin hapse tıkıldığı, seçilmiş milletvekillerinin tutuklu bulunduğu, baskı, şiddet, tehdit ve engellemelerle sürdürülen bir kampanya sonucunda gerçekleşti bu halk oylaması...

Sandıkların kapandığı andan başlayarak, ihlal haberleri, mühürsüz zarflar ve oy pusulaları, "tercih" yerine "evet" damgası, sandık kaçırmalar, korkutma eylemleri, sandık görevlilerine saldırılar birbirini izledi.

Yüksek Seçim Kurulu , kendi koyduğu kuralı çiğnedi , oylama sürerken kuralları değiştirdi , itirazları yok saydı.

Sonuç , yüzde 51,4 Evet, yüzde 48,6 diye açıklandı.

Bunları zaten biliyorsunuz... Uluslararası PEN Yazarlar Birliği, referandum sonrasında bir açıklama yaptı. Uluslararası Başkan Jennifer Clement, bu yukarıdakileri özetleyen açıklamasında Temmuz ayındaki darbe girişiminden bu yana ifade özgürlüğünün daha da kısıtlandığına dikkati çekerek , "Hükümeti, OHAL’i üç ay daha uzatma kararını değiştirmeye ve sırf ifade hakkını kullandığı için tutuklanan gazetecileri serbest bırakmaya çağırıyoruz."dedi. (Açıklamanın Türkçe özetini ve İngilizce tümünü PEN Türkiye sitemizde görebilir okuyabilirsiniz.)

Nisan ayının en güzel haberi her yıl verilen Avrupa Birliği Edebiyat Ödüllerine bu yıl Türkiye'den bir yazarın da hak kazanmasıydı. Edebî zenginliklere, yetenek ve yaratıcı güce sahip genç yazarları keşfetmeyi amaçlayan ve Avrupa Kitapçılar Federasyonu, Avrupa Yazarlar Konseyi ve Yayıncılar Federasyonu tarafından düzenlenen Avrupa Birliği Edebiyat Ödülünü kazanan 12 yazardan biri de Türkiye'den Sine Ergül oldu.

Bu yarışma birkaç aşamalı gerçekleşiyor. Türkiye ayağının sorumluluğu, önceki yıllarda olduğu gibi PEN Türkiye'ye verilmişti. Metin Celal, Suat Karantay, Çiler İlhan, Tarık Günersel ve benden oluşan Türkiye jürisi 2015-16 yıllarında yayınlanan öykü kitapları içinden Sine Ergün'ün "Baştankara" kitabını seçtikten sonra, bu kitaptaki iki öyküyü İngilizceye çevirtip Uluslararası Jüri'ye gönderdi. Uluslararası jüri, tüm ülkelerin önerilerini aldıktan sonra seçimini yaptı. Malta Konseyi AB Başkanı’nın ve Avrupa Parlamentosu temsilcilerinin de katılacağı ödül töreni 23 Mayıs 2017’de Brüksel 'de düzenlenecek.

Ancak gelin görün ki, Türkiye Hükümeti 2016 sonunda Avrupa Kültür -Sanat Projelerinden çekilme kararı aldı. Yarışma 2016 başında duyurulduğundan biz çalışmamızı yıl sonuna dek tamamladık . Yarışmayı kazananların hak ettiği ayrıcalıklardan (kitabın tümünün yabancı dillere çevrilmesi, farklı ülkelerde yayınlanması, tanıtım ve lobi etkinlikleri , vb...) Sine Ergün'ün yararlanıp yararlanmayacağından henüz emin değiliz.

Nisan Ayının bir başka güzel olayı 20-22 Nisan Osmaniye'deki "Yaşar Kemal Buluşması"ydı. Yazarın doğduğu köy Hemite ziyaretini de içeren buluşmada açık oturumlar, sergi, konser, okullar arası öykü ve resim yarışmaları, yer aldı. (Ayrıntılar : http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/726322/Yasar_Kemal_kulturel_bell...)

22. TÜYAP İzmir Kitap Fuarı açıldı. 450 yayınevinin katıldığı , 8 günlük bu şölenin onur konuğu şair Sina Akyol. Açılışta, Akyol, tutuklu bulunan gazeteci ve yazarları, biran önce aralarında görmeyi dilediğini söyledi. Fuara, üyelerimizin büyük bir bölümü katılıyor. Ancak hepimizin içinde ayni acı: Bir kitap fuarı daha Edebiyat Şövalyemiz, Kitap Fuarlarının gülümseyen yüzü Turhan Günay'sız sona erecek.

PEN Türkiye olarak bugüne dek Türkiye Yayıncılar Birliği'yle sıkı işbirliği yaptık. Birliğin Başkanı Metin Celal, dernekte 22 yıl emek verdiğini belirterek, Birliğin yeni Yönetim Kurulunda görev almamaya karar verdi. Türkiye Yayıncılar Birliği’nin 2017-2019 çalışma döneminde görev yapacak yeni Yönetim Kuruluna bundan böyle Kenan Kocatürk başkanlık edecek. Metin Celal'e emekleri için teşekkür ediyor, Kenan Kocatürk'e, hayırlı olsun dileklerimle, olumlu işbirliğini sürdürme umudumu iletiyorum.

Nisan Ayı kitabı olarak Yönetim Kurulumuz Hayri. K.Yetik'in Ayrıntı Yayınlarından çıkan "Arkaik Ortadoğu" ve "Romantik Ortadoğu" kitaplarını seçti. Hem birbirinden bağımsız , hem biri ötekinin devamı... Yaralı bir coğrafyadan, dünden bugüne metinler arası yolculuk...

Hepinize Sevgi ve Saygılarımla,

Zeynep Oral

Başkan.

PEN Türkiye.Sayın / Sevgili PEN Üyeleri

Her ay üyelerimize yazdığım, ilişkileri canlı tutmaya çalıştığım bu mektupların ne denli okunduğundan kuşkum olsa da, aylık haberleşmeyi sürdürmeye kararlıyım.

10 Mart'ta PEN Duygu Asena Ödülünü İstanbul'da Alşman Kültür Evi (Goethe Enstitüsü) Kütüphanesinde gerçekleştirdiğimiz bir törenle Dil Derneği Başkanı Sevgi Özel'e verdik. Dilbilimci hocaların, yazarların, gazetecilerin, yayıncıların hazır bulunduğu törenin ayrıntılarını sitemizden ya da Cumhuriyet'teki yazımdan okuyabilirsiniz. http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/696791/Kadinlar_susmayin_.html

Her yıl verdiğimiz PEN Şiir Ödülü bu yıl Egemen Berköz'ün. Yönetim Kurulumuz Ödül gerekçesini şöyle belirledi:

İlk kitabı Çin Askeri Ah Devran'dan(1966) başlayarak sarsıcı bir şiir yazan, insanın yalnızlığını toplumsal varlığı içinde değerlendiren, her zaman daha derini yoklayan, fakat bu yoklamayı insanın iç sesiyle yapıyormuş gibi düşündürten, Türk şiirinin 60 kuşağından gelen öncü ismi Egemen Berköz'ü 2017 PEN Türkiye Şiir Ödülü ile selamlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Şiiri kadar çevirileri ve yazılarıyla da edebiyata, şiire, müziğe ve yaşama dingin, usul bir ses katan Egemen Berköz az yazmasına karşın, unutulmaz şiirleriyle de her zaman farklı bir ses olmayı sürdürüyor.

Hepinizi ödül töreni ve kokteyle bekliyoruz.

Biliyor musunuz? Ocak ayında ülkemizde 29 kadın öldürüldü. Şubat ayında 38 kadın öldürüldü... Bir 8 Martı daha geride bıraktık... Mart ayı kitabı olarak, Şirin Tekeli'nin "Feminizmi Düşünmek" adlı kitabını seçtik. (İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları) . Ülkemizdeki kadın hareketinin öncülerinden olan Şirin Tekeli, bir bilin insanı titizliğiyle yıllarca hem bu yolda çeşitli kurumların kurulmasını sağladı hem de yazılarıyla bir kaç kuşak feminist yazarın yetişmesine yol açtı. 40 Yıl boyunca yazdığı yazılardan oluşan bir seçkiyi "Feminizmi Düşünmek" başlığı altında toplarken, hem kadın hareketinin gelişimine ve dönüşümüne ışık tutuyor, hem de günümüze ilişkin öneriler ve uyarılar sunuyor.

Sevgili ve Sayın Üyeler,

Sinirlerin gerildiği, her geçen gün nefret dilinin daha da yaygınlaştırıldığı, kin ve düşmanlık duygularının kışkırtıldığı, kavgaların azdırıldığı bir dönemden geçiyoruz. 16 Nisan referandumuna dek bu durum daha da tırmandırılacak. O nedenle hepimize çok iş düşüyor. Şiddetten arınmış, çok sesli ve daha adil bir Türkiye için "Hayır" diyenlerin daha da çoğalmasını istiyorum ve bunun için çalışıyorum. Tek sesliliğin egemen kılınmaya çalışıldığı, farklılıklara tahammül edilemeyen bu dönemde, demokrasiye, laikliğe, çağdaşlığa , insan haklarına sahip çıkmak için hepinize güç ve cesaret diliyorum.

21 Mart Salı günü Şiir Ödül Törenimizde buluşmak üzere,

Sevgi ve Saygılarımla,

Zeynep Oral.

Başkan- PEN-Türkiye16 Şubat 2017

Sevgili / Sayın PEN Üyeleri,

Ocak ayının son günlerinde Uluslararası PEN , Başkan Jennifer Clement ' in de aralarında bulunduğu kalabalık bir yazar ve yayıncı grubu olarak Ankara ve İstanbul'a geldi. Ülkemizde yaşanmakta olan baskı, haksızlık, akademisyenlerin işlerine son verilmesi, hapisteki yazar ve gazeteciler, ele aldıkları konular arasındaydı. Ankara'da Kültür Bakanı ve kimi milletvekilleriyle görüştüler. İstanbul'da Silivri Cezaevi yollarında manevi şiddete uğradılar. Yazarları hapiste olan gazeteleri ve PEN Türkiye merkezini ziyaret ettiler. Yazarlarla buluştular. İzlenimlerini dünyanın dört bir yanındaki PEN kuruluşlarıyla paylaştılar.

Ocak ayında PEN Türkiye, TYS ve Türkiye Yayıncılar Birliği'yle birlikte Evrensel Basım Yayın 'la dayanışma toplantısına katıldı. Evrensel Yayınlarının kapatılmasını kınandı. OHAL bahanesiyle yaşanan yasaklara, haksızlıklara dikkat çekildi. Gerek bu toplantıya, gerek Antalya'da Almanya Büyükelçiliğinin düzenlediği "Medya ve İnsan Hakları" konulu toplantıya, PEN Türkiye adına İkinci Başkanımız Halil İbrahim Özcan katıldı.

Sevgili PEN Üyeleri

7 Şubat 2017'de ki KHK ile 330 öğretim görevlisi haklarında herhangi bir kesinleşmiş disiplin veya ceza yargılaması olmaksızın memuriyetten ihraç edildi. Böylece Ağustos 2016’dan bu yana üniversitelerden ihraç edilenlerin toplam sayısı 4.464 kişiye ulaştı. Bu gerçeği şiddet olarak nitelendiriyor ve bu koşullarda eğitimin nasıl sürdürülebileceğini sormaktan kendimi alamıyorum.

PEN Türkiye Yönetim Kurulu olarak Akademisyen kıyımına ve eğitimdeki kan kaybına karşı şu açıklamayı hazırladık:

Evrensel düşüncenin yuvası üniversitenin yuvasını yapma süreci neredeyse tamamlanmış durumda. Hemen her hafta hazırlanan listeler ve çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle üniversitelerde demokrat, laik, özgürlükçü, eleştirel düşünen, öğrencilerini biata, itaata değil, sorgulayıcı olmaya yönelten akademisyenlerin görevlerine son veriliyor. Bu yetmiyormuş gibi tartaklanarak gözaltına alınıyorlar, cüppeleri polis postalları altında eziliyor.

Gazetecilerin tutuklu olduğu, televizyonların susturulduğu, İstanbul'un göbeğinde kitabevlerinin saldırıya uğradığı, rektörlerin, milli eğitim müdürlerinin, din görevlilerinin yasaya ve vicdana aykırı biçimde referandum için tercihlerini açıkladığı, halkın haber alma hakkının hemen hiç kalmadığı bir ortamda, bilimin ve aydınlığın son kaleleri olan üniversitelerden akademisyenlerin atılmalarını kuvvetle kınıyoruz.

Demokratik, laik, sosyal hukuk devleti Türkiye Cumhuriyeti'nde bilimsel, eleştirel, çağdaş düşüncenin her zaman üstün gelmesi için mücadeleden yanayız ve üstün geleceğine inanıyoruz.

Bu ayın kitabı olarak, Kerem Altıparmak ve Yaman Akdeniz'in yazdıkları, İletişim Yayınlarından çıkan "Barış İçin Akademisyenler " kitabını seçtik. Kitabın alt başlığı "Olağanüstü Zamanlarda Akademiyi Savunmak." İki yazar, akademisyenlere yönelik baskıyı, haksızlığı, suçlamaları, cezaları, hukuki açıdan sorgularken, ayni zamanda yaşadığımız hukuksuzluğu , adaletsizliği, vicdansızlığı, kabusu da ortaya koyuyor.

Önümüzdeki günlere ilişkin unutmamanız gereken, şimdiden not etmeniz gereken üç tarih:

1 Mart'ta (13:30 -18:30) Sarıyer Belediyesi Yaşar Kemal'i Anma Etkinliği düzenliyor.

10 Mart'ta - PEN Duygu Asena Ödül Töreni.

21 Mart'ta PEN Şiir Ödülü Töreni.

Her iki Ödül sonuçlarını önümüzdeki günlerde açıklayacağız.

Hepinize Sevgi ve Saygılarıma.

Zeynep Oral

Başkan- PEN Türkiye Merkezi


20 Ocak 2017

 

Sayın / Sevgili   PEN  Üyeleri

2017 Yılının bu ilk mektubunu yazarken, yine karanlık günlerden geçiyoruz.  Yeni bir yıla  şiddet ve terör belasıyla girdik. Sadece insan yaşamı değil, hukuk sistemimiz,  eğitim sistemimiz  ve geleceğimiz de  tehdit ve tehlike altında....Ocak ayında  OHAL'in bir kez daha uzatılması... Ülkenin kanun hükmünde kararnamelerle yönetilmesi... Tüm hak ve özgürlüklerin askıya alınması...Meclisteki şiddet olayları... Anayasa tartışılarken yaşanan anayasa ihlalleri... Eğitim müfredatındaki  rezillikler...

İşte bu ortamda  10 Ocakta "Çalışan Gazeteciler Bayramı" vardı ve kutlayamadık.   Onun yerine ülkemizde işten atılan doku z bin gazeteci; hapisteki 147 gazetecimizle empati kurmaya çalıştık.  Uluslararası iletişim Örgütleri  Yeni yılın ilk günlerinde  dünyada 328 yazar ve gazetecinin hapiste olduğunu bunların 147'sinin Türkiye'de bulunduğunu açıkladı.

Sevgili Üyeler. 

Her yıl Yönetim Kurulu üyemiz yazarımız Zeynep Aliye'nin rehberliğindeki   PEN  Öykü Atölyesini, bu yıl  18 Şubat-15 Nisanda, her cumartesi 14.30-17.30 saatleri arasında, toplam 27 saatlik bir programla hayata geçiriyoruz.  Hazırladığımız duyuruyu  gerek sitemizden, gerek basından izleyebilir , yaygınlaştırmak için bizlere yardımcı olabilirsiniz. Mekanın darlığı nedeniyle  katılımcı sayısı sınırlı tutulmak zorundadır. Başvurular , Zeynep Aliye'ye doğrudan yapılmalıdır.  (Tel: 533 266 50 34 ya da e- posta:  [email protected])

Sizden şimdiden iki tarihi  ajandanıza not etmenizi rica ediyoruz.  PEN Türkiye her yıl iki ödül veriyor. Biri PEN Şiir Ödülü,  bir diğeri PEN Duygu Asena Ödülü.   Her iki ödülün sonuçlarını şubat ayında açıklayacağız.  Önceki yıllarda olduğu gibi  21 Mart Dünya Şiir gününü  Şişli  Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi'nde saat 18:30'da başlayacak PEN Şiir Ödül Töreniyle  kutlayacağız.   PEN Duygu Asena Ödülümüz içinse  tören ve toplantımız 10 Mart'ta  Alman Kültür Merkezi'nde saat 18:00'de...

Bu ayın kitapları olarak  2 Ocak'da 91 yaşında yitirdiğimiz günümüzün  en etkili sanat eleştirmenlerinden biri olan John Berger'in tüm eserlerini seçtik.  Farklı sanat alanları ve disiplinler arasında kurduğu güçlü bağlarla,  denemeleri, romanları, senaryoları ve belgeselleriyle ufkumuzu açan John Berger'in eserlerinin çok büyük bir bölümü ülkemizde Metis Yayınlarınca yayınlandı.  . 

Sevgili Üyeler, Yeni yıla ekonomik çöküntüyle girdik.  Lütfen aidatlarınızı öder misiniz? PEN Türkiye'nin  500 kadar üyesi var ancak  çeşitli özel ricalar sonucu  aidatını ödeyen 40 üyemiz ya var ya yok. 

Tüm üyelerimiz için yeni PEN kimlikleri hazırlanıyor.  Borcu olmayanlar 30 TL karşılığında 4 yıllık kimliklerini, PEN kartlarını alabilecek.  Borcunuzu, bize gönüllü yardım eden Şen Çakır arkadaşımızdan öğrenebilirsiniz.:Tel:0537 402 18 68  . E-Posta: [email protected]

Borç ödemeleri ve bağışlarınız için: Banka Hesap No: Ziraat Bankası Galatasaray Şb. (701) Hesap No: 1902677 
İBAN: TR 3700 0100 0701 0190 2677 5001


 

Sevgi ve Saygılarımla,

Zeynep Oral.

Başkan- PEN Türkiye Merkezi.
16 Aralık 2016

Sayın / Sevgili PEN Üyeleri

2016 yılının son mektubunu yazarken 10 Aralık terör saldırısının acısı ve öfkesi içimde büyüdükçe büyüyor. Yönetim Kurulu olarak tepkimizi "Türkiye bunları hak etmiyor." başlıklı bir açıklamayla kamuoyuna duyurduk. Sizlere de yolladığımız açıklamayı, sitemizde bulabileceğinizden burada tekrarlamıyorum.

Kasım ayı çok yoğun geçti. TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı'nda "Retorik - Siyas-Şiir" başlıklı panelimiz geniş ilgi gördü. Ayrıca bir çok üyemiz; Cumhuriyet Kitap'ın çağrısına uyarak, Cumhuriyet Standında kitaplarını hapisteki Cumhuriyet Yazarları ve özellikle Cumhuriyet Kitap'ın editörü Turhan Günay için imzaladılar. Katılımları için her birine ayrı ayrı teşekkür ederiz. En büyük teşekkürüm ise, Kitap Fuarında PEN standına uğrayarak hem bağlı oldukları kuruma ilgi gösteren, hem de aidatlarını ödeyen üyelerimize...

15 Kasım Dünya Hapisteki Yazarlar Günü için gerek yurt içinde gerek yurt dışında çeşitli etkinliklere katıldık. Türkiye'de hapsedilmiş, kiminin iddianamesi bile hazır olmayan, 146 gazeteci ve yazar için sayısız basın toplantısında söz aldık. Cağaloğlu Gazeteciler Cemiyetinde, PEN Türkiye, Yayıncılar Birliği, Türkiye Yazarlar Sendikası , Gazeteciler Cemiyeti, Çağdaş Gazeteciler Derneği ve Disk Basın İş ortak basın toplantısı; Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay'ın arkadaşlarının düzenlediği toplantılar ; Silivri Cezaevi ve Bakırköy Cezaevi önündeki nöbetler, bunlardan kimileri...

15 Kasım Dünya Hapisteki Yazarlar Günü çerçevesinde İspanya'nın Katalan PEN'i bana "Özgür Ses Ödülü"nü verdi. Ödülü hapisteki yazarlarımız adına aldım ve seslerini duyurmakta en az benim kadar çalışan Yönetim Kurulu üyelerimize teşekkür ettim.

10 Aralık Dünya İnsan Hakları gününde içinde bizim de bulunduğumuz dokuz STK'nın düzenlediği Silivri Cezaevi önündeki "Yazarlar, gazeteciler Tutuksuz yargılansın" temalı basın toplantımızı, harekete geçen TOMA ve jandarma engeli yüzünden yarıda kesmek zorunda kaldık. Açıklamalarımızı, Silivri'nin deniz kıyısındaki meydanında bitirdik. Bu etkinliği yurt dışından ULuslararası PEN temsilcisi Wolfgang Roth ve İPİ (Uluslararası Basın Enstitüsü) temsilcisi Steven Ellis de katıldı.( Ayrıntılar için bakınız: http://platform24.org/guncel/1911/-gazetecilik-suc-degildir--demek-de-ya... ) http://gold.ajanspress.com.tr/linki/FsTTRTxbz3hw72Vyjry3pA2/?v=2&s=0&b=0... )

Sevgili üyeler, yıl sonu yaklaşırken , ayın kitabı olarak Günışığı Kitaplığı'nın yayınladığı tüm çocuk kitaplarını seçmeye karar verdik. İlkokul çocuklarına kin ve nefret aşılamak için idam ipi veren hasta ruhlu insanlar öğretmenlik yaparken; ortaokullarda tekbir getirme seansları düzenlenirken , evet dindar ve kindar bir nesil yetiştiriliyor... İşte bu ortamda Günışığı Kitaplığı, Türkiye ve dünya yazarlarından seçtikleriyle, çocuklara çağdaş ve evrensel değerleri kazandırmaya çalışıyor. Özenli seçimler, özenli örnekler, farklı yaş gruplarına seslenen çok geniş bir yelpazeye yayılan edebiyat eserlerini farklı yaş grubundaki i çocuklara sunarken , onlara ayni zamanda okuma sevinci; edebiyat tutkusu aşılıyor. O kitapları ülkemin tüm çocukları okuyabilse, bu memleket farklı olurdu...

Sevgili Üyeler, yıl sonu yaklaşıyor. Umut vaat etmeyen gelecek yıldan tek dileğim, bu yılı bize aratmaması... Her birinize sevdiklerinizle birlikte, şiddetten, kinden, nefretten arınmış; direnme gücü ve sevgisi ve şefkati bol bir yeni yıl diliyorum.

Sevgi ve Saygılarımla,
Zeynep Oral.
Başkan- PEN Türkiye Merkezi.

17 Ekim 2016

Sevgili / Sayın PEN Üyeleri

Zor karanlık günler. Yazarlar, gazeteciler hapiste.

40 Bin kişi gözaltına alındı. 32 Bin kişi tutuklandı.

1225 dernek , 934 Özel Okul, 15 üniversite, 129 yayınevi, 45 gazete, 23 radyo, 18 televizyon kanalı, 15 dergi, yüzlerce blog kapatıldı. Kapatılan gazete, radyo televizyonlar polis baskınlarıyla mühürlendi.

Üniversitelerimiz , okullarımız hallaç pamuğu gibi dağıtıldı. Milli Eğitim Bakanlığı 28 bin 163 öğretmeni açığa aldı.

Hak ve özgürlükler askıya alındı.

İçimizde ve dışımızda savaş var. Şiddet var. Ayırımcılık var. Zulüm var.

Ülke kanun hükminde kararnamelerle yönetiliyor.

Nasılsınız, iyi misiniz???? Umarım hepiniz iyisinizdir?!

Dünya Yazarlar Birliği PEN’in 82. Kongresi İspanya’nın Galisya Özerk Bölgesi’nde 26 Eylül - 2 Ekim tarihleri arasında yapıldı. Genel Sekreterimiz Tülin Dursun'un katkıları ve kendi çabalarımızla, Tülin Dursun, 2. Başkan Halil İbrahim Özcan , Dış İlişkiler sekreterimiz Tarık Günersel ve ben katılık. Kongre'de Türkiye odak noktasıydı. Düşünce ve İfade Özgürlüğü açısından mercek altına alınan ülkelerden biriydik. Elden geldiğince tüm soruları yanıtlamaya çalıştık. Kongreye son gün Murat Özyaşar'ın gözaltına alınması damgasını vurdu.

Uluslararası Kongreyle ilgili ayrıntıları, sitemizden ve şu linklerden öğrenebilirsiniz : http://www.birgun.net/haber-detay/82-pen-kongresi-130379.html ; http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/607648/Dunyaya_Turkiye_yi_anlatm... http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/608733/Dunyanin_tum_kalemsorlari... http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/610899/10_yil_once_Anna_Politkov...

Son bir ay içinde gerek hapsedilen yazarlar, gerek Haldun Taner'in kırılan Kadiköy'deki büstü için açıklamalar yayınladık. (Hepsini sitemizde okuyabilirsiniz) Şu günlerde de TÜYAP İstanbul Kitap Fuarına ve 15 Kasım Dünya Hapisteki Yazarlar Gününe hazırlanıyoruz.

Ekim Ayı kitabı olarak, uzun bir aradan sonra yeni bir romanla karşımıza çıkan Pınar Kür'ün "Sadık Bey" kitabını (Can Yayınları) seçtik. Hayat boyu yapılan seçimler, farkındalık, seçimlerimizi sorgulama, kendiyle ve çevreyle hesaplaşma, değerlerle hesaplaşma , bedel ödeme, vazgeçme, geçmişle yüzleşme... Edebiyat tadı ve okuma mutluluğu bir arada... Sadık Bey'in kaderiyle, ülke kaderinin kesiştiği usta işi bir labirentte gerilimli bir yolculuk... Yazarımızı kutluyoruz.

Arkadaşlar, bu mektupları galiba suya yazıyorum, duvarla konuşuyorum. Hiç kimse aidatın ödemiyor. Yılda 60 liralık aidattan söz ediyorum. (Yazıyla atmış lira.)

Üyemiz olan ve üyemiz oldukları için kıvanç duyduğumuz yazarlar aidat ödemiyor. Anlı şanlı, dünya çapındaki yazarlarımız aidat ödemiyor. Şairlerimiz aidat ödemiyor. Çok satan listelerindeki romancılarımız ödemiyor. Öykücülerimiz ödemiyor. Yabancı dillere çevrilenler ödemiyor. Milletvekili yazarlarımız ödemiyor. Gazeteci yazarlarımız ödemiyor. Ödüllü yazarlarımız, ünlüler ödemiyor, ünlü olmayanlar ödemiyor. İstanbul'daki son kongremizde, "yönetime biz talibiz" diyenler ödemiyor.

Lütfen aidatlarınızı öder misiniz? Bunu başka nasıl söyleyebilirim ki??? Tüm üyelerimiz için yeni PEN kimlikleri hazırlanıyor. Ancak borcu olmayanlar 30 TL karşılığında 4 yıllık kimliklerini, PEN kartlarını alabilecek. Lütfen bizi üzmeyin ve aidatlarınızı ödeyin. (Borcunuzu Şen Çakır :537 402 18 68 arkadaşımızdan öğrenebilirsiniz. )

Borç ödemeleri ve bağışlarınız için:

Posta Çeki Hesabı: 1051192
Banka Hesap No: Ziraat Bankası Galatasaray Şb. (701) Hesap No: 1902677
İBAN: TR 3700 0100 0701 0190 2677 5001

Hepinize Sevgi ve Saygılarımla,

PEN Türkiye Merkezi
Başkan
Zeynep Oral


29 Ağustos 2016


Sevgili / Sayın PEN Üyeleri,


Eylül Mektubunu, Eylül gelmeden önce 29 Ağustos'ta yazıyorum.

Her sabah, katliamlar, bombalar, mayınlara uyandığımız; yeni ölümlere, yeni haksızlıklara gözlerimizi açtığımız şu günlerde , bu sabah ulu bir çınarın ölüm haberiyle güne başladık.

Edebiyatımızın ve toplumsal tarihimizin ulu çınarı Vedat Türkali'yi kaybettik. Romanları, oyunları, senaryoları, şiirleri, denemeleri... Onlar yaşamaya devam edecek. Emeğin, özgürlüğün, barışın eşsiz savunucuydu. Haksızlığa, sömürüye, şiddete karşı son güne dek mücadele etti. Toplumsal duyarlılığı ve dik duruşuyla, kendinden sonraki kuşaklara örnek oluşturdu. Anısı önünde saygıyla, sevgiyle, minnetle eğiliyor, tüm yakınlarına ve sevenlerine sabırlar diliyorum.

Sevgili Vedat Türkali'ye ilişkin duyurumuzu, bugün daha önce tüm üyelere ve iletşim araçlarına yolladık. Duyurumuzu sitemizde de okuyabilirsiniz. ( Teşekkürler, gönüllü emekçimiz Nihat Ateş)

Bir başka duyurumuz de 1 Eylül Dünya Barış Günü'yle ilgili. Bu duyuruyu, Yönetim Kurulu Üyemiz Haydar Ergülen kaleme aldı. Sitemizde okuyabilirsiniz.

Dün PEN Yönetim Kurulu adına Dış İlişkiler Sekreterimiz Tarık Günersel ve kimi PEN üyesi olan ya da olmayan yazarlar, Aslı Erdoğan'ın annesi Mine Aydostlu'yu evinde ziyaret ederek, kendisine üç beyaz gül takdim etti. Biri Direniş, biri Dayanışma, biri de Daha güzel günler umuduna...

Aslı Erdoğan'ın sırf yazıyı seçtiği ve yazdığı için tutuklanmasına, ilk andan beri karşı çıkan PEN Türkiye,(Kamuoyu açıklamamızı sizlerle paylaşmıştık) bütün bu süreçte Uluslararası PEN Federasyonu ve onun dünyadaki 150 merkeziyle iletişim kurarak, düşünce ve ifade özgürlüğü konusundaki görevini ve sorumluluğunu yerine getirdi. Bundan sonra da bu görevi sürdüreceğimizi sayın Mine Aydostlu'ya bildirdim.

İşte Eylül Mektubumu erken yazmamın nedeni: PEN Türkiye Yönetim Kurulu 2 Eylül Cuma günü saat 16:00'da Bakırköy Kadın ve Çocuk Kapalı Cezaevi Önünde Aslı Erdoğan için özgürlük nöbetine katılacak. Tüm üyelerimize duyurur, katılabilecekleri dayanışmaya davet ederiz. (İletişim için 2. Başkan: Halil İbrahim Özcan: 532 741 56 51)

Bu arada Eylül ayı kitabı olarak usta yazarımız Aslı Erdoğan'ın tüm kitaplarını seçtiğimizi bildirmeliyim.

Sevgili PEN üyeleri: Bunca önemli ve asal konular arasında, tatsız ve sıkıcı bir konuya değinmek zorundayım:

Lütfen aidatlarınızı öder misiniz? Kasamız bomboş. Tüm üyelerimiz için yeni PEN kimlikleri hazırlanıyor. Ancak borcu olmayanlar 30 TL karşılığında 4 yıllık kimliklerini, PEN kartlarını alabilecek. Lütfen bizi üzmeyin ve aidatlarınızı ödeyin. (Borcunuzu genel Sekreterimiz Tülin Dursun : 0533 218 42 90 ya da Şen Çakır :537 402 18 68 arkadaşımızdan öğrenebilirsiniz. )

Posta Çeki Hesabı: 1051192
Banka Hesap No: Ziraat Bankası Galatasaray Şb. (701) Hesap No: 1902677
İBAN: TR 3700 0100 0701 0190 2677 5001

Hepinize Sevgi ve Saygılarımla,

PEN Türkiye Merkezi
Başkan
Zeynep Oral5 Ağustos 2016

Sevgili / Sayın PEN Üyeleri

Hayat "cilvelerle" dolu... Sizlere her ay yazdığım, Yönetim Kurulu olarak neler yaptığımızı paylaştığım şu mektuplar var ya... Şimdi baktım, geçen ayki mektubumu 14 Temmuz'da yazmışım. Hani bir gün daha bekleyecek, erteleyecek olsam , bambaşka bir mektup çıkacaktı ortaya...

Rastlantıya bakın ki 15 Temmuz akşamı, darbe girişiminin olduğu , Meclisin bombalandığı, "kardeşin kardeşi vurduğu", insanların katledildiği o kahrolası akşam saatlerinde Yönetim Kurulumuz bir aradaydı.

Yaşananları tekrarlamayacağım. Hepiniz biliyorsunuz.

16 Temmuz sabahı kamuoyu açıklamamız hazırdı. Ayni gün hepinizle, tüm üyelerimizle paylaştık. Askeri ya da sivil tüm darbelere karşı olduğumuzu bildiren; laiklik ilkesinin, Anayasaya, tüm yasalara saygının ve kuvvetler ayrılığının önemini vurgulayan ; camilerin siyasal amaçlarla kullanılmasını kınayan bildirimiz yayın organlarında yer aldı. Kamuoyuna açıklamamızın tümünü PEN Türkiye Sitemizde: www.pen.org.tr adresinde bulabilirsiniz., burada tekrarlamıyorum. Darbe girişiminden bu yana geçen onca günden sonra o açıklamadaki her sözcüğün arkasındayız.

Türkiye'de OHAL ilanından sonra, bir yarıştır başladı: Atatürk sevgisi ve onu yüceltme yarışı; demokrasi bayramına katıldığını kanıtlamak için bayrak sallama yarışı ve darbeci olmadığını ispatlamak için itiraflar ve iftiralar yarışı, kamuda ve her yerde "temizlik" yarışı...

Bu mektubu sizlere yazdığım sıralarda "FETÖ'cü darbe girişimi" nedeniyle gözaltına alınanların sayısı 25 bin 917; tutuklamaların sayısı 13 bin 419'du... Haklarında işlem yapılan kamu çalışanlarının sayısı 62 bin 10 ... Pasaportu iptal edilenler: 74 bin 562 kişi.

Yine darbe girişimine destek kapsamında 89 gazeteci hakkında gözaltı kararı verildi. İçlerinden 24'ü ‘terör örgütüne üye olmak' suçlamasıyla tutuklandı. 330 gazetecinin basın kartı iptal edildi.

Biliyorsunuz PEN'in amaç ve ilkeleri arasında edebiyatı yüceltmek kadar, demokrasiyi, düşünce ve ifade özgürlüğünü savunmak da var. İlk göz altılarla birlikte 26 temmuzda bir açıklama daha yayınlama gereğini duyduk.  

"Mesleği gazetecilik olan ve hiç bir suça karışmamış olanların düşünce ve ifade özgürlüğüne saygı gereği, suçlamaların en kısa zamanda iddialarıyla birlikte kamuoyuna sunulması gerekmektedir. Aksi halde topluma egemen olan adalete güvensizlik, daha da çoğalacaktır." deyip, içinde yaşadığımız bu zor günlerin intikam günlerine dönüşmemesi gerektiğini savunduk. Bu açıklamamızı da hepinizle paylaştık. Bu açıklamamızın da tam metnini PEN-Türkiye web sayfasında bulabilirsiniz.

Son olarak İstanbul Şehir Tiyatrolarından uzaklaştırılan tiyatrocular için seferber olduk. Muhalif tüm aydınlara, yazarlara, sanatçılara yönelik "cadı Avı"nın durdurulması için, Türkiye Yazarlar Sendikası, TOBAV, Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Kültür Sanat Sen , Uluslararası Plastik Sanatçılar Derneği (UPSD), Mimarlar Odası gibi birçok kuruluşla güç birliği yaparak, "Ne Darbe , Ne OHAL" dedik. " "Çözüm demokrasi, bağımsız yargı, insan hakları, temel hak ve özgürlüklerin kısıtlanmadığı bir Türkiye’de birlikte yaşamaktır. " dedik.

Sevgili üyeler, dünya çapındaki tarihçimiz , yazarımız, bilim insanımız Prof. Halil İnalcık, eserleriyle yaşayanlar arasına katıldı. Tarih bilincinin büyük üstadı, bilge insan, sayısız öğrenci yetiştiren hocaların hocası sonsuzluğa uğurlandı. Kendisini, şükranla, sevgiyle , saygıyla anıyor , tüm eserlerini Ağustos ayı kitabı olarak belirlediğimizi kıvançla duyuruyoruz.

Hepinize Sevgi ve Saygılarımla

PEN Türkiye Merkezi
Başkan 
Zeynep Oral

14.07.2016

Sevgili / Sayın PEN Üyeleri

Temmuz ayı, ülkemizde kol gezen ekonomik ve politik fırtınaların yanı sıra , canlı bomba tehditleriyle birlikte geldi....

Ha bire değişen, fır dönen haysiyetsiz dış politikalar halkı canlı hedef haline getirirken, iç politikada özellikle eğitim alanındaki değişiklikler geleceğimizi tehdit eder oldu. Eğitim Birliğini yok sayan , Anayasaya ve eşitlik ilkesine aykırı uygulamalar, Meclis'te kabul edilen "Maarif Vakfı Kanunu" çocuklarımızı, gelecek kuşakları laik eğitimden uzaklaştırıp dini eğitimin yaygınlaşması için yol açtı ve açacak. Bu kanuna dikkatleri çekmek için açılan bir kampanyayı hepinize duyurmayı bir görev sayıyorum. (Bakınız: "TBMM'de kabul edilen Maarif Kanunu'nu kabul etmiyorum")


Bu gelişmeleri yakından izleyen yönetim kurulumuzun İstanbul Atatürk Hava Limanındaki İŞİD katliamından sonra yayınladığı açıklamaya, yurt içinden ve dışından sayısız taziye ve dayanışma mesajı geldi. ( Kamuoyuna açıklamamızı PEN Türkiye Sitemizde: www.pen.org.tr bulabilirsiniz. )

Anımsayacaksınız, Özgür Gündem gazetesi ile dayanışmak amacıyla Nöbetçi Yayın Yönetmeni görevini üstlenen gazeteci-yazar Ahmet Nesin, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı ve Evrensel gazetesi yazarı Şebnem Korur Fincancı ve Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu "Terör örgütü propagandası yapmak" suçlamasıyla tutuklanmışlardı. Serbest bırakıldıktan sonra PEN Merkezimize gelerek bir teşekkür ziyaretinde bulundular. Edebiyatı yüceltmek kadar, demokrasiyi, düşünce ve ifade özgürlüğünü savunmayı ilke edinmiş PEN , haksızlığa uğrayan tüm yazarlar ve gazetecilerle dayanışmayı sürdürecektir.


Sizlere bu mektubu yazdığım saatlerde Uluslararası PEN, İngiliz, Alman, İsveç, ABD PEN merkezlerinin ve çeşitli Uluslararası Gazetecilik Örgütlerinin katılımıyla bir açıklama yayınladı. Açıklamada Türkiye'deki beş gazeteci hakkındaki suçlamaların derhal durdurulması istendi. Ahmet Altan, Yasemin Çongar, Mehmet Baransu,Yıldıray Oğur ve Tuncay Opçin'le ilgili açıklamanın İngilizcesini şu adreste bulabilirsiniz.

http://www.pen-international.org/newsitems/turkey-charges-against-five-j...

Temmuz ayının kitabı olarak, Yönetim Kurulumuz Thomas More'un "ÜTOPYA" kitabını seçti. Gerekçesini, "ÜTOPYA 500 yaşında" diyerek Tarık Günersel yazdı. Sizlerle paylaşıyorum:

"Dünyamız olabilecek en iyi dünya mı? Nasıl olmalı? Neler yaparsak daha iyi bir dünya kurabiliriz? "Olmayan Yer" anlamındaki Ütopya bu adı taşıyan eserden beri "Olması İstenen Yer" anlamında: Rönesans dönemi İngiliz hukukçu ve din bilgini Thomas More'un Latince yazdığı eser 1516 yılında basılmıştı: Ütopya'da herkes ihtiyaçlarının karşılanacağından emindir; ne zengin vardır ne de fakir.

Bu yıl kitabın 500. yıldönümü kutlanıyor.

Türkiye'deki yeni basımı Sadık Usta'nın çevirisi ile Kaynak yayınları arasında... Thomas More'un idamla sona erdirilen hayatı (1478-1535) "A Man For All Seasons" filminde işlenmişti -Youtube'da izlenebilir.

Okuyup daha iyi düşünmek ve daha iyi bir dünya için daha verimli hamleler dileğiyle..."


Bu dileğe canı gönülden katılıyorum.

Hepinize Sevgi ve Saygılarımla

PEN Türkiye Merkezi
Başkan
Zeynep Oral
3 Haziran 2016


Sevgili / Sayın PEN Üyeleri,

Sıcak yaz günlerine geldik. Sadece havanın ısısı açısından değil, ülke içinde ve dışında çatışmalarla, bombalar ve katliamlarla, yaşamın her alanına egemen olan ayırımcı söylemlerle, kin, öfke ve intikam tutkularıyla beslenen, tek güç olma iştahıyla şahlanan baskı ve tehdit eylemleriyle sıcak bir yaz bizi bekliyor.

Geçen ay, Mayıs mektubum, birçoğunuza ulaşmamış. Aylık mektuplardan vaz mı geçtin diye soranlar oldu. Hayır vazgeçmedim. Yıllardır iletişim ve sitemizden sorumlu Nihat Ateş'in adres değişikliği nedeniyle bir aksama oldu, ama artık düzeldi. (Bu nedenle bugün hem Mayıs, hem de Haziran mektubunu alıyorsunuz.)

19 Mayıs Bayramını geri plana atıp , 29 Mayıs İstanbul fethini müsamere düzeyinde de olsa "Padişahım çok yaşa!" gösterisine dönüştürme çabası sürerken, Yönetim Kurulumuz, Haydar Ergülen'in kaleme aldığı şu mesajı yayınladı.

"19 Mayıs...Aydınlığın karanlığı, ilerinin geriyi, çağdaşlığın bağnazlığı, özgürlüğün biat etmeyi, yeniliğin çürümüşlüğü, eşitliğin adaletsizliği ve mazlumun zalimi alt ettiği günün adı. Cumhuriyet, demokrasi ve bağımsızlık düşüncesini ve ateşini her zaman gençlerin taşıyacağına ve bunları taşıyanların hep genç kalacağına inanan, Cumhuriyetimizin kurucusu, özlemle andığımız Mustafa Kemal Atatürk'ün gençliğe armağan ettiği bu bayramı coşkuyla kutluyoruz."

Geçen hafta Uluslararası PEN Yeni Sesler Yarışması'nın birinci etabı sona erdi. Türkiye seçimi yapıldı:  PEN Türkiye Merkezi'nin Zeynep Aliye, Hikmet Altınkaynak, Tülin Dursun, Tarık Günersel ve Prof. Dr. Suat Karantay'dan oluşan jürisi, iletilen 59 öykü arasında bir değerlendirme yaptı ve "Kayıp" adlı öyküyü seçti. Seçilen öykünün yazarı Arif Aktaşlı İTÜ'de Mimarlık öğrenimi görüyor. Genç yazarımız Arif Aktaşlı'yı kutluyoruz.

Arif Aktaşlı'nın öyküsü İngilizceye çevrildi. Türkçe aslı ile birlikte İngilizce çevirisi, Uluslararası PEN Jürisine teslim edildi. Uluslararası yarışmanın sonucu Eylül ayı sonunda İspanya'daki PEN Kongresi'nde açıklanacak. Kural gereği, öykünün o zamana kadar yayımlanmaması gerekiyor.  PEN Genç Sesler Yarışması'na katılan tüm gençlere teşekkür eder, yazmayı sürdürmelerini dileriz. 

Haziran ayı kitabı olarak Yönetim Kurulumuz Orhan Bursalı'nın yazdığı "Aziz Sancar ve Nobel'in Öyküsü" kitabını seçti. (Kırmızı Kedi Yayınları.) Gerekçesini yazarın kitabın sonundaki sözlerinden seçtik.Orhan Bursalı'ya teşekkür ediyor ve o sözleri paylaşıyoruz:
"Biz de Aziz Sancar'a teşekkür ederiz, ülke insanlarımızın odaklandıkları takdirde mükemmel bilim yapabileceklerinin kanıtını sunduğu, bilim dünyamıza güven verdiği, gençlere çok iyi bir örnek olduğu için...
Ve...
Ülkemizin geçtiği çok çok zor bir süreçte, yüzümüzü güldürdüğü ve hepimize gelecek güveni verdiği için. "

Hepinize Sevgi ve Saygılarımla,
PEN Türkiye Merkezi
Başkan
Zeynep Oral.

17 Mayıs 2016

Sevgili / Sayın PEN Üyeleri,

Nisan ayının son günleri, Mayıs'ın ilk günleri PEN Türkiye Yönetim Kurulu için çok yoğun geçti. Üyemiz olsun ya da olmasın, tehdit altındaki gazetecilere, yazarlara ve akademisyenlere destek olmak, açılan davalarda hazır bulunmak, hak ihlallerinde tepkimizi paylaşmak; kültürel gündemde temsiliyet görev ve sorumluluğunu yerine getirmeye çalışmak... Birinden ötekine koştuk durduk.

İçinizden kaçınız PEN Türkiye Merkezi'nin internet sitesine, web sayfalarına göz atıyor bilemiyorum. Üyemiz, arkadaşımız Nihat Ateş'in yıllardır gönüllü olarak hazırladığı bu sayfalarda bu söylediklerimi, artı hazırladığımız basın bültenlerini ve açıklamalarımızı ayrıntılarıyla bulabilirsiniz. Nihat arkadaşımıza tekrar teşekkür ederken Sitemizin adresini bir kez daha ekliyorum: http://www.pen.org.tr

Nisan ayının son haftasında Diyarbakır' da, Uluslararası PEN ve Kürt PEN'le birlikte gerçekleştirdiğimiz "Barış Buluşması", gerek yörede gerek uluslararası arenada geniş yankı yaptı. Uluslararası temsilciler, farklı birikimlerden , farklı coğrafyalardan gelmiş konuşmacılar ortak bir dil, şiddetten arınmış bir dil yaratmaya çalıştık. İki günlük toplantının ayrıntılarını, toplantı sonunda basın toplantımızda paylaştığımız "Silahları bırakma çağrımızı" , ayrıca bu toplantıda yaptığım açılış konuşmasını yukarıda adresini verdiğim internet sayfasında bulabilirsiniz.
Diyarbakır toplantımız yurt dışında da büyük ilgi uyandırdı. Uluslararası PEN'den toplantının önemini vurgulayan mesajlar aldık. Geçen hafta Slovenya'nın Bled kentinde yapılan ULuslararası PEN Barış Konferansında Başkan Jennifer Clement, yine dikkatleri Diyarbakırda'ki toplantıya çekiyordu. (Bakınız sitemizin İngilizce bölümü. ) Türkiye'yi Bled Barış Konferansında iki üyemiz temsil etti: Nilgün Cerrahoğlu ve Nil Mutluer. (Bu toplantıya ilişkin Nilgün Cerrahoğlu'nun izlenimlerini şu adresten okuyabilirsiniz: http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/533748/Kalem_kilici_kestiginde.h... )

Her iki katılımcıya da özenleri, dikkatleri, emekleri ve çabaları için teşekkür ederiz.

Sevgili Üyeler,
Geride bıraktığımız günlerde 23 Nisan kutlamalarının yasaklandığına tanık olduk. Yönetim Kurulu olarak şu açıklamayı yaptık:
"Türkiye Cumhuriyeti'nin 23 Nisan ile 29 Ekim gibi temel günlerini savunmak geleceği savunmaktır. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı bağlamında çocuk istismarını tekrar kınar, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'ni kılavuz alan bir eğitim talep ederiz. Çocuklarımız kız-erkek eşitliği, araştırmacı ve eleştirel düşünüş, sanat, bilim kültürü, spor ve dünyaya sorumluluk gibi değerler çerçevesinde yetiştirilmelidir. Laik eğitimde ısrarcıyız. Kız ve erkek çocuklarını doğalarına aykırı olarak birbirlerinden ayrı yetiştirmeye yönelik her türlü girişimin de karşısında olduğumuzun altını çizeriz. "

Bu yıl Uluslararası PEN Yeni Sesler Ödülünün öykü dalında verileceğini daha önce sizlere duyurmuştuk. Katılım süresi 10 Mayıs'ta sona erdi. Geniş bir katılım oldu. Zeynep Aliye, Suat Karantay, Tülin Dursun, Hikmet Altınkaynak ve Tarık Günersel'den oluşan PEN Türkiye Jürisi bir ya da iki öykü seçip Mayıs sonu sonucu duyuracak. Seçilen/ler İngilizceye çevrilip uluslararası jüriye yollanacak. 

Mayıs ayının kitabı, daha doğrusu kitapları olarak Shakespeare'in tüm yapıtlarını seçtik. Gerekçeyi şöyle belirledik:
"Ölümünün 400. yıldönümünde William Shakespeare Eserleriyle Yaşayanlar arasında haklı bir çekim merkezi olmayı sürdürüyor. Gerek şiir gerekse tiyatro alanındaki verimi insanlığın en üst düzeydeki ışık kaynaklarından.Örneklerden biri Macbeth piyesi. İktidar hırsının yol açtığı suçlar, geçici bir kazançtan sonraki yenilgi ve pişmanlıklar ile Macbeth tüm dünya için geçerliliğini koruyor, ne yazık ki. Bu ay Shakespeare'in bütün eserlerini seçtiğimizi açıklamaktan kıvanç duyuyoruz. Büyük ustaya küçük bir şükran ifadesi. Nice yüzyıllara, binyıllara, Sevgili Shakespeare!"

Sevgili Dostlar , iki gün sonra 19 Mayıs. Sadece bağımsızlık mücadelesinin değil, aydınlanma mücadelesinin de ilk adımıdır bu tarih. Mustafa Kemal ve arkadaşlarının kurtuluş savaşını başlatmak üzere yola çıkışı, yani bir bayram! Yaşınız kaç olursa olsun, hepinizin 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını kutluyorum.
Sevgi ve Saygılarımla.
PEN Türkiye Merkezi
Başkan
Zeynep Oral.


14 Nisan 2016

Sevgili / Sayın PEN Üyeleri,

Sizlere Nisan mektubumu, yine çatışmaların, operasyonların, bombaların süregeldiği; yasakların, baskıların tehditlerin hız kesmediği bir ortamda yazıyorum. Ülkenin bir yanında savaş sürerken, kentler yerle bir edilirken, taş üstünde taş, baş üzerinde baş kalmazken, bir başka yanında yaşamın sanki bunlar hiç olmamış, olmuyormuş gibi devam etmesi insanın ruh sağlığını tehdit eder oldu.

İşte bu ortamda 24 Nisan günü Uluslararası PEN, Kürt PEN'i ve PEN -Türkiye Merkezi Diyarbakır'da Mitannia Regency Otel'de uluslararası bir Barış Buluşması gerçekleştiriyor. Tüm üyelerimiz buluşmaya davetlidir. İstanbul'dan konuşmacı olarak Can Dündar ve Fikret İlkiz'in ; Merkezimizi temsilen de İkinci Başkanımız Halil İbrahim Özcan ve benim katılacağım buluşmaya özellikle Diyarbakır ve çevresindeki üyelerimizin katılımını bekliyoruz.

Geride bıraktığımız günlerde Düşünce Suçuna Karşı Girişim’in iki yılda bir düzenlediği "Düşünce Özgürlüğü İçin İstanbul Buluşması" gerçekleşti. Uluslararası niteliktekibu önemli toplantıya,çeşitli sivil toplum kuruluşundan temsilciler katıldı. Uluslararası PEN'den Başkan Yardımcısı Eugene Schoulgin; PEN Türkiye'den benim konuşmacı olarak katıldığımız buluşmada ilk gün Türkiye’deki durum, ikinci günde ise dünyadaki yansımalar tartışıldı. Basın ve ifade özgürlüğünün engellenmesi,hakikatin gizlenmesi, hakaret davaları,sansür,devletin hukuk sistemine müdahalesi, suç sayılması gereken bu durumlarda cezasızlık gibi konular ele alındı, tanıklıklar dinlendi.

16 Nisan Sevgili Hocamız Behçet Necatigil'in yaşgünü. Tam 100 yaşında oluyor. Geride bıraktığımız günlerde Mimar Sinan Üniversitesi'nde çok geniş kapsamlı "Behçet Necatigil 100 Yaşında" Sempozyumu büyük ilgiyle izlendi. Üyelerimizin büyük bir çoğunluğu konuşmacılar arasındaydı.

Bu yıl Behçet Necatigil Emek Ödülü , üyemiz şair Egemen Berköz'e verildi.Kendisini, PEN Türkiye Yönetim Kurulu olarak, Haydar Ergülen'in kaleme aldığı şu mesajla kutladık:
"Büyük şairimiz dervişmeşrep Behçet Necatigil'in 100. doğumyılında, şiirimizin alçakgönüllü ustalarından Egemen Berköz'ün 'Emek Ödülü' ile onurlandırılmasından tarifsiz bir mutluluk duyduk. 100 yılda bir rastlanacak bu buluşma nedeniyle Necatigil'i saygıyla anıyor, Berköz'ü yürekten kutluyoruz. Şiirlerinizin yüzyıllarca yaşaması dileğiyle..."
Nisan ayı kitabı, kitapları olarak Yönetim Kurulumuz, Behçet Necatigil'in tüm şiir kitaplarını seçti. 100. Yaş "bahane" elbet. Şiirini, insana ve çağına adamış bu çok katmanlı şairi daha derinlemesine tanımak için bir bahane...

İleriye dönül etkinliklerimizi şöyle özetleyebilirim:
19 Nisan'da İzmir TÜYAP Kitap Fuarında "Çocuk Edebiyatı ve Çocuk Tiyatrosu" başlıklı panelimiz var. Konuşmacılar Tülin Dursun, Halil İbrahim Özcan, Ceren Olpak ve Arslan Sayman. İzmirli tüm üyelerimizi bekleriz.

19 Nisan ayni zamanda üyemiz Duygu Asena'nın yaş günü. 10 Yıl önce, aramızdan zamansız ayrılışıyla o artık hep 60 yaşında... 19 Nisan’da Kadir Has Üniversitesi'nde bütün gün sürecek “Duygu Asena ile Düşünmek” başlıklı etkinlik var. Ailesi, arkadaşları , gazeteciler, yazarlar, kadın ve insan hakları savunucuları akademisyenler ve okurları Duygu'nun hem yaşgününü kutlayacağız hem de onunla birlikte düşünerek karanlığı yarmaya çalışacağız. tarafından kutlanacak. Ana konuşmacı Fatmagül Berktay. Vedat Sakman'ın dinletisiyle sona erecek etkinliğe tüm üyelerimiz davetlidir.

Ve Önemli bir haber: PEN Yeni Sesler ödül süreci başladı.
Yeni Sesler Ödülü bu yıl da Öykü dalında. Bu yarışmaya hiç kitabı yayınlanmamış 19-29 yaşındakiler katılabiliyor. Yarışmaya , Times New Roman fontuyla 12 punto yazılmış 2000-4000 kelimeli tek öykü ile katılınabilir. Eposta ile yollanacak , son ileti tarihi 10 Mayıs.

Adres: Şen Çakır <[email protected]>
Yarışma iki kademeli. Önce Pen Türkiye jürisi seçiyor. Ardından, seçilen öyküler yabancı dile çevrilip uluslararası jüriye yollanıyor.
Uluslararası PEN Jürisi Mircea Cărtărescu (Romanya), Laia Jufresa (Meksika), Lee Yew Leong (Singapur), Andrei Kurkov (Rusya), John Ralston Saul (Kanada) ve Belçika'da oturan Annelies Verbeke'den oluşuyor.  PEN Türkiye Jüri üyeleri ise Zeynep Aliye, Suat Karantay, Tülin Dursun, Hikmet Altınkaynak ve Tarık Günersel.
Genç yazarların bilgisine sunuyor; üyelerimizden, yarışmayı duyurmaları yaymaları için yardımcı olmalarını rica ediyoruz.
Hepinize Sevgi ve Saygıyla,
Zeynep Oral.
Başkan- PEN Türkiye15 Mart 2016


Sayın / Sevgili üyelerimiz,
Keşke sizlere bu mektubu bugün değil de 12 Martta yazsaydım...

Henüz 13 Mart Pazar gününü yaşamamış olsaydık. O bomba patlamamış, Destina, Elvin, Ozancan, Hamide, Mehmet, Elif, Dorukhan, Songül, Erdem ve daha niceleri ölmüş olmasaydı... 7 Haziran seçimlerinden bu yana içinde debelendiğimiz kan gölü biraz daha genişlememiş olsaydı...

Eğer bu mektubu sizlere bugün değil de 12 Martta yazmış olsaydım , ballandıra ballandıra neler anlatacak, sizlerle ne mutlu anlar paylaşacaktım...

Örneğin 11 Mart akşamı Fransız Kültür Merkezi'nde gerçekleştirdiğimiz PEN Duygu Asena Ödül Törenini ; ödülü alan Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi üyelerinin heyecanını ve mutluluğunu anlatacaktım. Gelmeyenlerin, ne büyük bir buluşma fırsatı kaçırdığını söyleyecektim...
14 Nisan 2016

Sevgili / Sayın PEN Üyeleri,

Sizlere Nisan mektubumu, yine çatışmaların, operasyonların, bombaların süregeldiği; yasakların, baskıların tehditlerin hız kesmediği bir ortamda yazıyorum. Ülkenin bir yanında savaş sürerken, kentler yerle bir edilirken, taş üstünde taş, baş üzerinde baş kalmazken, bir başka yanında yaşamın sanki bunlar hiç olmamış, olmuyormuş gibi devam etmesi insanın ruh sağlığını tehdit eder oldu.
İşte bu ortamda 24 Nisan günü Uluslararası PEN, Kürt PEN'i ve PEN -Türkiye Merkezi Diyarbakır'da Mitannia Regency Otel'de uluslararası bir Barış Buluşması gerçekleştiriyor. Tüm üyelerimiz buluşmaya davetlidir. İstanbul'dan konuşmacı olarak Can Dündar ve Fikret İlkiz'in ; Merkezimizi temsilen de İkinci Başkanımız Halil İbrahim Özcan ve benim katılacağım buluşmaya özellikle Diyarbakır ve çevresindeki üyelerimizin katılımını bekliyoruz.
Geride bıraktığımız günlerde Düşünce Suçuna Karşı Girişim’in iki yılda bir düzenlediği "Düşünce Özgürlüğü İçin İstanbul Buluşması" gerçekleşti. Uluslararası niteliktekibu önemli toplantıya,çeşitli sivil toplum kuruluşundan temsilciler katıldı. Uluslararası PEN'den Başkan Yardımcısı Eugene Schoulgin; PEN Türkiye'den benim konuşmacı olarak katıldığımız buluşmada ilk gün Türkiye’deki durum, ikinci günde ise dünyadaki yansımalar tartışıldı. Basın ve ifade özgürlüğünün engellenmesi,hakikatin gizlenmesi, hakaret davaları,sansür,devletin hukuk sistemine müdahalesi, suç sayılması gereken bu durumlarda cezasızlık gibi konular ele alındı, tanıklıklar dinlendi.
16 Nisan Sevgili Hocamız Behçet Necatigil'in yaşgünü. Tam 100 yaşında oluyor. Geride bıraktığımız günlerde Mimar Sinan Üniversitesi'nde çok geniş kapsamlı "Behçet Necatigil 100 Yaşında" Sempozyumu büyük ilgiyle izlendi. Üyelerimizin büyük bir çoğunluğu konuşmacılar arasındaydı.
Bu yıl Behçet Necatigil Emek Ödülü , üyemiz şair Egemen Berköz'e verildi.Kendisini, PEN Türkiye Yönetim Kurulu olarak, Haydar Ergülen'in kaleme aldığı şu mesajla kutladık:
"Büyük şairimiz dervişmeşrep Behçet Necatigil'in 100. doğumyılında, şiirimizin alçakgönüllü ustalarından Egemen Berköz'ün 'Emek Ödülü' ile onurlandırılmasından tarifsiz bir mutluluk duyduk. 100 yılda bir rastlanacak bu buluşma nedeniyle Necatigil'i saygıyla anıyor, Berköz'ü yürekten kutluyoruz. Şiirlerinizin yüzyıllarca yaşaması dileğiyle..."
Nisan ayı kitabı, kitapları olarak Yönetim Kurulumuz, Behçet Necatigil'in tüm şiir kitaplarını seçti. 100. Yaş "bahane" elbet. Şiirini, insana ve çağına adamış bu çok katmanlı şairi daha derinlemesine tanımak için bir bahane...
İleriye dönül etkinliklerimizi şöyle özetleyebilirim:
19 Nisan'da İzmir TÜYAP Kitap Fuarında "Çocuk Edebiyatı ve Çocuk Tiyatrosu" başlıklı panelimiz var. Konuşmacılar Tülin Dursun, Halil İbrahim Özcan, Ceren Olpak ve Arslan Sayman. İzmirli tüm üyelerimizi bekleriz.
19 Nisan ayni zamanda üyemiz Duygu Asena'nın yaş günü. 10 Yıl önce, aramızdan zamansız ayrılışıyla o artık hep 60 yaşında... 19 Nisan’da Kadir Has Üniversitesi'nde bütün gün sürecek “Duygu Asena ile Düşünmek” başlıklı etkinlik var. Ailesi, arkadaşları , gazeteciler, yazarlar, kadın ve insan hakları savunucuları akademisyenler ve okurları Duygu'nun hem yaşgününü kutlayacağız hem de onunla birlikte düşünerek karanlığı yarmaya çalışacağız. tarafından kutlanacak. Ana konuşmacı Fatmagül Berktay. Vedat Sakman'ın dinletisiyle sona erecek etkinliğe tüm üyelerimiz davetlidir.
Ve Önemli bir haber: PEN Yeni Sesler ödül süreci başladı.
Yeni Sesler Ödülü bu yıl da Öykü dalında. Bu yarışmaya hiç kitabı yayınlanmamış 19-29 yaşındakiler katılabiliyor. Yarışmaya , Times New Roman fontuyla 12 punto yazılmış 2000-4000 kelimeli tek öykü ile katılınabilir. Eposta ile yollanacak , son ileti tarihi 10 Mayıs.
Adres: Şen Çakır <[email protected]>
Yarışma iki kademeli. Önce Pen Türkiye jürisi seçiyor. Ardından, seçilen öyküler yabancı dile çevrilip uluslararası jüriye yollanıyor.
Uluslararası PEN Jürisi Mircea Cărtărescu (Romanya), Laia Jufresa (Meksika), Lee Yew Leong (Singapur), Andrei Kurkov (Rusya), John Ralston Saul (Kanada) ve Belçika'da oturan Annelies Verbeke'den oluşuyor.  PEN Türkiye Jüri üyeleri ise Zeynep Aliye, Suat Karantay, Tülin Dursun, Hikmet Altınkaynak ve Tarık Günersel.
Genç yazarların bilgisine sunuyor; üyelerimizden, yarışmayı duyurmaları yaymaları için yardımcı olmalarını rica ediyoruz.
Hepinize Sevgi ve Saygıyla,
Zeynep Oral.
Başkan- PEN Türkiye


Uluslararası PEN'den dostların katılımıyla ayni akşam tanıtımını yaptığımız Kırmızı Kedi Yayınevi'nden çıkan "Canımı Yakma" adlı kitabımızın yarattığı coşkuyu, törene katılan yazarların sevinçlerini paylaşacaktım. (Ayrıntıları http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/497035/Bir_degil_bin_Duygu_Asena... 'den okuyabilirsiniz.) Biliyorsunuz, hani her ay yönetim kurulumuz "Ayın Kitabını" belirliyor ya... Mart ayı için "Canımı Yakma" kitabımızı, ayın kitabı seçtiğimizi söyleyecektim...

Gelin görün ki, o bomba patladı. Her yer kan, kan kan... Her yer acı. İçimden hiç bir şey söylemek gelmiyor. Sadece: Bize teröre alışın diyorlar ya.... Alışmayacağız diye haykırmak istiyorum. . Nereden gelirse gelsin teröre , katliamlara, baskıya , zulme ve karanlığa alışmayacağız.

Sevgili Üyelerimiz,

Bu mektubu sizlere 21 Mart Pazartesi akşamı saat 19:00 da yeni açılan Şişli Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi'nde gerçekleştirilecek PEN Dünya Şiir Ödül Törenini anımsatmak için yazıyorum.

PEN Türkiye'nin her yıl bir usta şaire verdiği şiir ödülünün bu yılki sahibi Güven Turan. Türk edebiyatının usta ve öncü kalemlerinden Güven Turan şiir, deneme, eleştiri, roman ve öyküleriyle ama ayni zamanda dergicilik, yayın yönetmenliği ve editörlük gibi uğraşlarıyla da yıllarca edebiyatımıza büyük katkılarda bulundu ve bulunmaya devam ediyor.

Ödül töreni ve kokteylimizi gerçekleştirmekte bize katkıda bulunan Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı ile Şişli Belediyesine şimdiden teşekkür ediyorum. Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi'ni bugüne dek görmemiş olanların törene erken gelmelerini, buradaki sergi alanlarını, Nazım Hikmet Anı Odası'nı gezmelerini sanat eserlerini, dev kütüphaneyi, yoktan var edilen bu çok işlevli "mücevheri" görmelerini öneririm.

Bu acılı günlerde yakınlarını,sevdiklerini yitirenlere sabırlar diliyor, yaralıların bir an önce sağlıklarına kavuşmalarını diliyorum. Bu şiddet sarmalına nasıl dayanacağız, nasıl karşı duracağız diye kendimle ve çevremle hesaplaşırken yanıtı 2016 Yılı Şiir Bildirisini hazırlayan Güven Turan'ın satırlarında buldum.

Sizlere ilişikte Güven Turan'ın kaleme aldığı 2016 Şiir Bildirisini; Ödül töreni ve kokteyl davetiyemizi yolluyorum.

Hepinize sevgi ve saygılarımla.

Zeynep Oral

Başkan

PEN-Türkiye
17 Şubat 2016

Sevgili, Sayın PEN Üyeleri,

Bu savaş günlerinde sizlere güzel haberlerle dolu mektuplar yazamıyorum...

Şubat ayı mektubumu bitirmiştim ki, Ankara'da bir canlı bomba ... Haince. Kalleşçe... Asker, sivil... Ölümler...Ardından yayın yasağı...Lanetlemek, kınamak, artık yetmiyor. Acıyı yüreğinde duymadıktan sonra... Öldürme üzerinden politika üretmekten vazgeçmedikçe bunun sonu yok! Bugün o, yarın öteki... Bugün ben, yarın sen...

Terör hepimizi hedef alırken... İç politikadaki hırs ve tutku, dış politikamızı rehin alırken... Ey Esed diye başlayıp, Ey Amerika, Ey Rusya 'ya uzanan Türkiye'nin tehdit dili, dünya tarafından hayret ve gülümseyerek izlenirken...Bu tehdit dili, sakın yanlış anlaşılmasın, anti-emperyalist bir düşünceden değil sadece büyüklük kompleksinden; gerçeklerle ilişki kuramamaktan kaynaklanırken ...

"Büyük İslam Cumhuriyeti" umutları kamçılanırken... "Türkiye İŞİD'in yanındadır" algısı dünyaya egemen olurken...

Daha çok diyalog ve demokrasinin değil, daha çok kan dökmenin ülkenin bütünlüğünü sağlayacağı yanılgısı sürerken...

Öfkeli, kindar , dindar yetiştirilen gençlerin, hangi dinden, hangi mezhepten, hangi etnik kökenden olursa olsun, şiddetle beslendiğini, şiddetten güç aldığını, daha çok şiddet ürettiğini hala anlamamışken... Söylemek istediğim tek şey var: Savaşa hayır deyin!

Sayın Pen Üyeleri,

8 Şubat'ta Yönetim Kurulumuz , her zamanki olağan toplantısını yaparken, telefonun öbür ucunda Diyarbakır' daki arkadaşlarımız, meslektaşlarımız, bizlere Kürt PEN Merkezi'nin yıkılmasıyla ilgili ayrıntıları anlatıyorlardı. Birkaç Sivil Toplum Kuruluşunu barındıran yapı , yaşanan çatışmada , büyük zarar görmüş kullanılmaz hale gelmişti. Kürt PEN'ine dünya PEN'leriyle birlikte dayanışma mesajlarımızı yolladık. Bir şey daha yaptık: Özellikle bu konuyu ve daha birçok konuyu da konuşmak üzere Kültür Bakanı Mahir Ünal'dan bir randevu istedik. Yanıt Bekliyoruz.

Bu olaydan bir kaç gün önce 2. Başkanımız Halil İbrahim Özcan ve Dış İlişkiler Sekreterimiz Tarık Günersel Diyarbakır'daydı. Üyelerimiz Sedat Yurttaş, Muharrem Erbey, Şehmuz Diken'le ; Kürt PEN Başkanı Şehmuz Sefer'le görüştüler. Hatip Dicle'yle sohbette "Barış sürecinde Tünelin ucunda ışığı görmüştük , ama kandırıldık" sözlerinin altını çizdiler. Dicle Haber Ajansı'na röportajlar verdiler ve izlenimlerini paylaştılar, paylaşıyorlar...

Bildiğiniz gibi her ay yönetim kurulunda "Ayın Kitabını" belirliyoruz. Hepimiz, ayların bahane, okumanın şahane olduğunun bilincindeyiz elbet... Ocak ayının kitabı olarak, Arif Keskiner ve Melih Güneş'in hazırladığı "Nazım'ın Evinde Vera'nın Sofrasında" kitabını (Mitos /Boyut Yayınları) belirlemiştik. Şubat Ayı kitabı olarak da geçen yıl 28 Şubat'ta yitirdiğimiz eşsiz yazarımız Yaşar Kemal üzerine, araştırmacı, eleştirmen Feridun Andaç'ın yazdığı kitabı seçtik. "Yaşar Kemal: Bir Ömür Edebiyat" adlı kitap Eksik Kitap Yayınlarından çıktı.

Sevgili Üyeler,

Hepinizle kısa bir süre sonra buluşmayı umuyoruz. Davetiyenizi bu mektuba iliştiriyorum:

PEN Duygu Asena Ödülü'nü, 25. yılını kutlayan "Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi"ne veriyoruz. Gerekçemiz şöyle:
"25 Yıl önce Belge yoksa tarih de yoktur, diye yola çıkan, adeta yoktan var edilen, tepeden tırnağa dayanışma duygusu içinde gerçekleştirilen, o gün bugün misyonunu sadece dev kütüphanesi, arşivleri, koleksiyonlarıyla değil, etkinliklerle, kadın araştırmalarıyla, uluslararası sempozyum, sözlü tarih projeleriyle , kadınların belleği ve geleceğine kaynaklık ettiği, ilham verdiği için.... "

Gelin bunu fırsat bilip, hem Dünya Emekçi Kadınlar Günü'ne ve Kadın Kütüphanesi'ne sevgi ve saygı duruşunda bulunalım, hem de size hazırladığımız sürprizle ve birbirimizle buluşalım!

Sevgi ve Saygılarımla

Zeynep Oral

PEN Türkiye Başkanı.27 Ocak 2016

Sevgili / Sayın PEN Üyeleri,

2016 Yılının bu ilk mektubunu bir hayli gecikmeli yazıyorum. Ülkemizdeki savaş halinin dolu dizgin devam ettiği bir ortamda; ölüm haberleriyle sarsıldığımız bir zamanda yazıyorum.
Ocak ayında, edebiyat ve düşünce dünyamızın bir ustasını , önceki başkanlarımızdan Prof. Dr. Tahsin Yücel'i yitirdik. Tüm yaşamı, edebiyatla iç içe geçmişti. 12 Eylül sürecinden sonra PEN'in yeniden yapılanmasında Yaşar Kemal'le birlikte önemli görevler üstlenmişti. Bir şükran ifadesi olarak 2012'de sunduğumuz PEN Öykü Ödülü'nü kabul etmişti. Edebiyatımızın beyefendisiydi. Dilbilimci, eğitmen, roman , öykü, deneme yazarı, çevirmen, sahici bir aydın... Bıraktığı boşluk sonsuz...

Ocak ayındaki çalışmalarımız özetle şöyleydi:

Uluslararası PEN'in , yardım kuruluşu Oxfam Novible birlikte verdiği ifada özgürlüğü ödülü Can Dündar' a verildi. Lahey'deki törene yazarın eşi Dilek Dündar katıldı. Erdem Gül ve Can Dündar için sürdürülen "Umut Nöbetini" 30 Aralık 2015 'de Yönetim Kurulu olarak, biz tutmuştuk. Silivri'den yolladığımız mesaj dünyanın çeşitli PEN merkezlerinde yankılandı.
13 Ocakta Sudi Arabistan'da idama mahkum edilen şair ressam Eşref Fayad için dünya çapında sürdürülen kampanyaya bir açıklamayla katıldık ve PEN Merkezimizde şiir okuyarak , dünyayı saran dayanışma zincirinin bir halkası olduk.

Her yıl PEN Türkiye Merkezi olarak verdiğimiz, bizim için büyük önem taşıyan iki Ödülümüzü geçtiğimiz günlerde belirledik.
2016 PEN Şiir Ödülü' nün sahibi Güven Turan oldu. Gerekçeyi şöyle belirledik:

"Şiir dilini yalınlaştırmada gösterdiği başarı, tek bir izleği farklı açılardan işlemesindeki ustalık, kurduğu bütünsel şiir yapısının sağlamlığı nedeniyle, şiirsel sürekliliği sekteye ve sapmaya uğratmadan ve poetik ruhunu her zaman koruyarak ulaştığı noktada, 2016 PEN Şiir Ödülü'nün usta şair Güven Turan'a verilmesi kararlaştırılmıştır."

Ödül Töreni 21 Mart 2016'da saat 19:00'da Şişli'de yeni açılan Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi'nde gerçekleştirilecektir. (Ayrıntıları ileride paylaşacağım.) Anımsatayım: 21 Mart'ın Dünya Şiir Günü olarak kabulünü , uluslararası camiaya öneren ve benimseten PEN-Türkiye'dir.

PEN Duygu Asena Ödülü'nü ise bu yıl 25. yılını kutlayan "Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi"ne veriyoruz. Gerekçemizi şöyle belirledik.
"25 Yıl önce Belge yoksa tarih de yoktur, diye yola çıkan, adeta yoktan var edilen, tepeden tırnağa dayanışma duygusu içinde gerçekleştirilen, o gün bugün misyonunu sadece dev kütüphanesi, arşivleri, koleksiyonlarıyla değil, etkinliklerle, kadın araştırmalarıyla, uluslarası sempozyum, sözlü tarih projeleriyle , kadınların belleği ve geleceğine kaynaklık ettiği, ilham verdiği için.... 2016 PEN Duygu Asena Ödülü'nün Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi' ne verilmesi kararlaştırılmıştır."
Ödül Töreni 11 Mart'ta Fransız Kültür Merkezi'nde gerçekleşecektir.

11 Mart Cuma ve 21 Mart Pazartesi... Lütfen bu iki tarihi not edin. Tüm üyelerimizin bir araya gelmesi, yeni üyelerle tanışabilmesi için bir fırsat. Değerlendirelim... Tüm üyelerin katılımını bekliyoruz.

Sevgili Üyeler,

Geçen hafta sonu Diyarbakır'da Kürt PEN'inin toplantısı vardı. Uluslararası çeşitli PEN merkezleriyle birlikte biz de PEN Türkiye Yönetim Kurulu olarak, meslektaşlarımıza, dostlarımıza dayanışma mektubumuzu yolladık. 23 Ocak'taki toplantıya, ne yazık ki, yönetim kurulundan hiç birimiz katılamadı. Ancak 2. Başkanımız Halil İbrahim Özcan ve Dış İlişkiler Sekreterimiz Tarık Günersel, size bu mektubu yazdığım sırada Diyarbakır'dalar. Dostlarımızla, Kürt ve Türkiye PEN temsilcileriyle buluşuyorlar... İzlenimlerini , gözlemlerini daha sonra hepimizle paylaşacaklar. Aşağıda toplantıya yolladığımız dayanışma mektubumuzu ekliyorum.

Hepinize Sevgiler ve Saygılar.

Zeynep Oral

PEN - Türkiye Başkanı