Yardım

Dağıtık yetkilendirme

Yeni bir web sitesini gezerkenki en sıkıcı an, kayıt formu doldurulduğu anlardır. Burda PEN Türkiye Merkezi sitesinde kayıt formu doldurak zorunda değilsiniz, eğer zaten Drupal üyesiyseniz. Bu yetenek dağıtık yetkilendirme olarak çağrılır ve Drupal'a, PEN Türkiye Merkezi sitesine güç veren yazılım, özgüdür.

Dağıtık yetkilendirme yeni bir kullanıcının giriş kutusuna kullanıcı adı ve şifre girmesi ve anında tanınmasına olanak sağlar, PEN Türkiye Merkezi sitesine asla kayıt yapmamış olsa bile. Bu çalışıyor çünkü Drupal harici kayıt veritabanlarıyla nasıl iletişim kuracağını bilir. Örneğin, yeni bir kullanıcı, Ali, hali hazırda Delphi Forums'un kayıtlı üyesidir. Drupal giriş ve kayıt ekranlarında Ali'yi PEN Türkiye Merkezi sitesine kayıt olmak yerine Delphi Kimliğini kullanabileceği hakkında bilgilendirir. Ali bu fikri sever, [email protected] kullanıcı adıyla ve her zamanki Delphi şifresiyle giriş yapar. Sonra Drupal uzak.delphiforums.com sunucusuyla arkaplanda haberleşir (genellikle XML-RPC, HTTP POST ya da SOAP kullanarak) ve sorar: "Ali kullanıcısı için şifre doğru mu?". Eğer Delphi evet cevabı verirse, biz Ali için yeni bir PEN Türkiye Merkezi hesabı yaratırız ve giriş yaptırırız. Ali PEN Türkiye Merkezi sitesine bu şekilde girmeye devam edebilir ve her seferinde aynı hesaba giriş yapacaktır.

Drupal

Drupal PEN Türkiye Merkezi sitesine güç veren yazılımın adıdır. Dünya her tarafında Drupal web siteleri vardır, ve onların çoğu kayıt veritabanlarını paylaşırlar böylece kullanıcılar herhangi bir Drupal sitesine tek bir Drupal ID kullanarak giriş yapabilirler.

PEN Türkiye Merkezi sitesine giriş yaparken başka bir Drupal sitesindeki kullanıcı adınızı kullanmakta özgürsünüz. Drupal ID biçimi e-posta biçimine benzer: kullanıcıadı@sunucuadı. Geçerli bir Drupal ID örneği şöyledir: mwlily@drupal.org.